Манчестър Юнайтед ще се опита да спре испанската доминация в европейските финали

Английският Манчестър Юнайтед ще трябва да прекъсне испанската доминация в европейските финали през последните 20 години, ако иска да спечели Лига Европа. Тази вечер “червените дяволи” ще спорят за трофея в турнира срещу Виляреал, който е представител именно на тази страна.

От сезон 2001/02 насам испанските отбори са спечелили всеки един финал в Шампионската лига или Лига Европа/Купата на УЕФА, в който са срещали опонент от друга държава. Става въпрос за общо 15 финала - 7 в ШЛ и 8 в ЛЕ. Във въпросните мачове Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, Севиля и Валенсия са отборите, които нямат загуба. За последно чужд тим е побеждавал съперник от Испания на финал в някой от двата турнира през сезон 2000/01, когато Байерн (Мюнхен) победи Валенсия след изпълнение на дузпи във финала на Шампионската лига, а в този на Купата на УЕФА Ливърпул спечели с 5:4 срещу Алавес с помощта на златен гол.

Финалите в Шампионската лига и Лига Европа/Купата на УЕФА, в които испански отбор печели срещу чуждестранен опонент (от 2001/02 насам):