"Старата госпожа" показа красивото си лице на финала и се добра до топ 4 (видео)

Ювентус показа красивото си лице в последния си мач за сезона и разби с 4:1 Болоня в гостуването си на "Ренато Дал'Ара". "Старата госпожа" изигра един от най-силните си двубои през кампанията и можеше да спечели дори още по-убедително. Федерико Киеза в 6-ата, Алваро Мората в 29-ата и 47-ата и Адриен Рабио в 45-ата минута вкараха головете за гостите. Почетното попадение за домакините пък бе дело на Рикардо Орсолини в 85-ата минута. Този успех се оказа изключително ценен, защото с него торинци се изкачиха на 4-ото място в крайното класиране, измествайки Наполи, който не успя да победи Верона в последния си мач и така се прости с Шампионската лига.

Треньорът на Болоня Синиша Михайлович бе избрал да започне мача с ветерана Родриго Паласио на върха на атакатa, като той имаше подкрепата на Муса Бароу, Емануел Винято и Андреас Сков Олсен от по-задни позиции. Българинът Валентин Антов не бе сред титулярите, но все пак влезе в игра в 60-ата минута..

Андреа Пирло пък изненада всички, като остави мегазвездата Кристиано Роналдо на пейката, като португалецът дори не се появи в игра. Според информациите, той не е контузен, а това е било тактическо решение на наставника. Той заложи атака на Алваро Мората и Пауло Дибала, а Федерико Киеза и Деян Кулушевски ги подкрепяха по двете крила.

Ювентус откри резултата още с първата си по-добра атака в мача. В 6-ата минута Мората догони една топка на аутлинията и подаде за Кулушевски, шведът продължи към Рабио, който отправи изстрел, но топката се отби в напречната греда. Там обаче най-съобразителен бе Федерико Киеза, който овладя топката пред вратата и отблизо вкара за 0:1.

Болоня постепенно се окопити и в 23-ата минута създаде първата си голова възможност. Схаутен стреля от далечна дистанция и ударът му бе точен, но право в ръцете на Войчех Шчесни.

В 25-ата минута Хуан Куадрадо отправи нещо средно между удар и центриране и принуди вратаря Скорупски да се намесва.

Четири минути по-късно "бианконерите" удвоиха преднината си. Дибала направи впечатляващ пробив в наказателното поле, елегантно прехвърли вратаря и сложи топката на главата на Алваро Мората, който вкара в опразнената врата.

Муса Бароу опита да изненада Шчесни с диагонален удар извън пеналта в 40-ата минута, но без особен успех, тъй като топката мина доста далеч от вратата.

В 45-ата минута Юве направи поредна брилянтна атака. Киеза с пета подаде за Кулушевски, който пък изведе Адриен Рабио очи в очи с вратаря и французина не сгреши за 0:3.

На полувремето Андреа Пирло направи принудителна смяна, изваждайки Матайс де Лихт, който се конкузи в края на първата част, и пусна на негово място Леонардо Бонучи.

Домакините можеха да върнат интригата още в първите секунди на втората част. Те организираха скоростна атака и Родриго Паласио отбеляза елегантно, но бе в засада и голът не бе признат.

В 47-ата минута обаче Юве вкара четвърти гол. Мората получи дълъг пас, финтира прекия си пазач и със силен удар по земя прати топката във вратата, след неособено добрата намеса на Скорупски. Първоначално имаше съмнения за засада, но положението бе проверено с ВАР и се видя, че голът е редовен - 0:4.

В 52-ата минута Киеза отправи коварен шут по земя, който премина на сантиметри от вратата. Минута по-късно шанс се откри и пред Дибала, чийто удар също бе опасен, но в аут.

Две минути по-късно имаше доста спорно положение в наказателното поле на Болоня. Мората отправи изстрел, който бе блокиран от Сумаоро, като останаха сериозни съмнения, че защитникът игра и с ръка, но съдията подмина ситуацията без да отсъди дузпа.

Домакините имаха нелош шанс в 56-ата минута, когато Винято стреля от дистанция, но в обсега на Шчесни, който спаси.

Веднага след това се стигна до пореден пропуск пред вратата на "рособлу". Мората получи прекрасен пас от Куадрадо, но отблизо не намери очертанията на вратата.

Проблемите на домакините в отбрана принудиха Синиша Михайлович в 60-ата минута да пусне в игра Валентин Антов на мястото на Гари Медел.

Болоня имаше прекрасен шанс в 61-ата минута, когато Паласио направи хубав пробив през центъра на терена и отправи мощен шут, който профуча до гредата.

След това в 69-ата минута и Такехиро Томиясу обстрелва вратата, на появилия се преди малко в игра Карло Пинсолио, но без успех.

В 73-ата минута Паоло Фараго получи на добра позиция в наказателното поле, но ударът му бе покрай вратата.

В 78-ата минута Дибала отправи далечен изстрел по земя, но не затрудни особено вратаря Скорупски.

В 85-ата минута Болоня се добра до гол. След продължителна атака Паласио опита нещо като удар от воле, но се получи по-скоро пас за Орсолини, който отблизо насочи топката покрай Пинсолио за 1:4.

Домакините имаха нов шанс минута по-късно, когато удар на Муса Бароу отблизо бе спасен от Пинсолио.

В ответната атака пък Дибала натресе гредата след хубав изстрел отблизо.

В крайна сметка Ювентус направи това, което се искаше от него, а и късметът този път бе на страната на торинци, които завършват на 4-ото място в крайното класиране в Серия "А" със 78 точки, изпреварвайки Наполи, който остава 5-и със 77 точки. Така "Старата госпожа" се добра до мечтаното място в Шампионската лига, докато неаполитанците ще се задоволят с участие в Лига Европа.