Рома сложи край на надеждите на Лацио за Топ 4 (видео + галерия)

Рома се наложи с 2:0 над Лацио в Дерби дела Капитале от предпоследния 37-и кръг на Серия “А”.  Хенрих Мхитарян изведе "вълците" напред в резултата с гол в 43-ата минута след асистенция на Един Джеко. В 78-ата минута резервата Педро Родригес направи резултата 2:0 с блестящо попадение. Две минути преди края Франческо Ачерби от Лацио получи втори жълт, съответно червен картон и "орлите" на Симоне Индзаги доиграха срещата с човек по-малко. "Вълците" на Пауло Фонсека успяха да нанесат удар на противника си в края на първата част, а след това изиграха силно второ полувреме, в което реализираха още едно попадение. Рома остава на седмо място, като събра 61 точки. Лацио пък продължава да заема шестата позиция с 67 точки, но вече няма шансове за място в Топ 4, въпреки че е с мач по-малко. По-рано през сезона "бианкочелестите" разгромиха вечния си градски съперник с 3:0, но сега Рома си отмъсти, като бе близо до победа със същия резултат.

Матео Мусакио пропусна дербито от състава на Лацио заради травма, а в Рома контузените бяха доста повече - вратарят Пау Лопес, Крис Смолинг, Леонардо Спинацола, Амаду Диавара, Рикардо Калафиори, Карлес Перес, Жордан Верету и Николо Дзаниоло, който не е играл от доста дълго време.

Един Джеко водеше атаката на “вълците” във формация 4-2-3-1, като Хенрих Мхитарян, Лоренцо Пелегрини и Стефан Ел Шаарауи помагаха на босненеца в предни позиции. Чиро Имобиле и Ведат Муричи пък бяха двамата нападатели, на които заложи братът на Филипо Индзаги в схема 3-5-2.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Рома бе малко по-активният отбор в началните минути, но като цяло играта бе равностойна, а “орлите” застрашиха сериозно пазената от Даниел Фузато врата в 18-ата минута, когато след подаване отдясно намиращият се в много добра позиция Луис Алберто понечи да стреля, но Рик Карсдорп с възлова намеса в отбрана го блокира.

В 26-ата минута Лацио бе много близо до гол. Луис Алберто получи възможност да стреля от опасна за "джалоросите" позиция след пас на Сергей-Милинкович Савич отдясно, но Фузато реагира блестящо и спаси. Преди подаването на Милинкович-Савич останаха и сериозни съмнения за нарушение на сръбския халф срещу защитника на Рома Рожер Ибаниес.

В 30-ата минута Един Джеко отправи коварен удар с глава към вратата на Хосе Рейна, но пропусна с малко целта. Секунди по-късно пък Ведат Муричи изпрати топката в мрежата зад Фузато, след като бе изведен очи в очи със стража, но попадението бе отменено заради засада на косовския нападател. Интересното бе, че реферът Лука Пайрето не се консулитра с ВАР. ТВ повторенията все пак показаха, че решението на арбитъра е било правилно.

30 Рома - Лацио 2:0

В 35-ата минута пред Милинкович-Савич се откри отлична възможност за гол, но сърбинът стреля неточно. Минута по-късно наставникът на "вълците" Пауло Фонсека трябваше да извърши принудителна смяна, тъй като Рожер не успя да продължи мача и отстъпи мястото си на Мараш Кумбула. В 39-ата минута Милинкович-Савич пробва далечен шут по земя, но Фузато не бе затруднен.

Стигна се до 43-ата минута, когато играчите на Фонсека успяха да излъжат съперника. Стефан Ел Шаарауи подаде на Джеко, който свърши чудесна работа до аутлинията отляво на вратата на Пепе Рейна и намери с точен пас оставения сам в наказателното поле от защитата на "бианкочелестите" Хенрих Мхитарян. Арменският атакуващ халф получи шанс да стреля от близко разстояние и не сбърка, давайки аванс на Рома в резултата.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

В 57-ата минута Ел Шаарауи проби отляво и центрира, топката бе овладяна от Браян Кристанте и халфът стреля от въздуха, но кълбото профуча над напречната греда. В 63-ата минута пък Джеко застраши вратата на Рейна, но ударът му не намери целта.

В 72-ата минута поредната контузия в състава на Рома получи Ел Шаарауи и Малкия фараон отстъпи мястото си на Педро. Лоренцо Пелегрини също изглежда имаше някакви физически проблеми и на негово място пък влезе на терена Гонсало Вияр. Индзаги пък направи доста офанзивна смяна секунди по-късно, пускайки в игра Фелипе Кайседо на мястото на Стефан Раду.

Чиро Имобиле бе близо до страхотен гол в 75-ата минута, когато с пета от въздуха стреля много добре към вратата на Рома след центриране отдясно, но също впечатляващо се намеси и Фузато. Секунди по-късно Вияр направи пропуск за "вълците", а веднага след това Имобиле отново застраши вратата на Рома, но Фузато отново се намеси решаващо.

В 78-ата минута Педро направи резултата 2:0. Испанският ветеран пое топката в половината на Лацио, напредна леко и със страхотен шут извън наказателното поле изстреля кълбото в долния десен ъгъл на Рейна по начин, който не остави шансове на сънародника му - 2:0.

Само три минути след гола на Педро, юношата на Барселона бе близо и до ново попадение. Юношата на Барса пробва нов изстрел, като топката този път се отклони от футболист на "орлите" и излезе в корнер.

В 87-ата минута Джеко стреля опасно към вратата на Рейна от далечна дистанция, но топката мина встрани от десния страничен стълб. Секунди след това 35-годишният босненец предизвика показването на червен картон на защитника на Лацио Франческо Ачерби. Джеко се устреми напред, но бе задържан от Ачерби и на опитния централен бранител това му донесе втори жълт картон в двубоя, а в заключителните няколко минути мачът просто се доиграваше.