Блестящ гол донесе на Лестър първа Купа на Англия (видео)

Лестър спечели Купата на Англия за първи път в историята си. На финала "лисиците" победиха Челси с 1:0, а единственото попадение бе дело на Юри Тилеманс. Белгиецът се разписа в 63-ата минута с фантастичен удар от дистанция.

В последните 15 минути Каспер Шмайхел направи две блестящи спасявания, а минута преди края попадение на лондончани бе отменено поради засада след разглеждане с ВАР. Двубоят се игра на "Уембли" пред около 21 000 зрители, което е най-голямата публика, която се събира на Острова от началото на пандемията.

Лестър бе загубил при предишните си четири появявания на финал на ФА Къп, а за последно това се случи през 1969 г. Днес обаче тимът успя да стигне до трофея и да го отпразнува пред феновете си. Брендън Рождърс стана първият мениджър, който е печелил Купата на Англия и тази на Шотландия след Алекс Фъргюсън.

За Тухел това е най-голямата загуба, след като пое клуба в края на януари. Челси загуби втори пореден финал във ФА Къп. По-рано през седмицата "сините" отстъпиха на Арсенал в лондонско дерби и сега ги чака нов решителен двубой срещу Лестър. Във вторник те ще срещнат "лисиците" в битка за разпределяне на местата в топ 4.

Двата отбора стартираха агресивно, но в същото време и без да рискуват със защитните си действия. Тимо Вернер направи два пробива в самото начало, но те не доведоха до нищо сериозно. Отборът на Тухел имаше по-голям контрол върху топката и случващото се на терена, докато съперникът опитваше да го изненада на контраатака.

"Лисиците" успяха да организират 2-3 добри атаки на скорост, но защитата на Челси успяваше да блокира опитите за удар. В 23-ата минута Мейсън Маунт можеше да открие резултата. Той преодоля Союнджу и напредна, но изстрелът му бе отклонен от Фофана и топката мина покрай вратата. Малко по-късно Вернер получи възможност да стреля, но прати кълбото високо над вратата.

Силен дъжд затрудни малко играчите, но не спря опитите им да търсят гола. Лондончани бяха близо до гол в 29-ата минута. Тиаго Силва получи топката в наказателното поле и опита да намери свой съотборник. Аспиликуета и Вернер обаче се разминаха на сантиметри с топката.

101 Лестър триумфира в Купата на Англия

След половин час игра Лестър получи тежък удар. Джони Еванс, който бе вдигнат на инжекции за мача поради контузия, не можеше да продължи и бе заменен, а на негово място влезе Марк Олбрайтън.

Тимо Вернер за пореден път не успя да отправи точен изстрел в 39-ата минута. Германецът проби, но в последния момент блестяща изява на Фофана блокира удара му. Секунди преди почивката Джейми Варди получи възможност. Великолепно подаване на Тилеманс прати топката към нападателя, но ударът му с глава не намери вратата.

След почивката Лестър пое инициативата и започна да създава доста повече проблеми на тима на Тухел. В 50-ата минута Олбрайтън опита да намери Варди и топката щеше да стигне до нападателя, който се намираше в отлична позиция, ако Кепа не се бе намесил добре. Испанският вратар получи шанс за изява, както и в предишните срещи от турнира. Отговорът на Челси бе центриране на Жоржиньо към Алонсо, който бе непокрит. Ударът с глава обаче не затрудни Шмайхел, а това бе първият удар в очертанията на една от двете врати от началото на срещата.

Отборът на Брендън Роджърс определено играеше на по-високо темпо и в 63-ата минута поведе в резултата. Юри Тилеманс откри с фантастичен удар от далечна дистанция. "Лисиците" станаха още по-опасни малко по-късно, тъй като на терена се появи и Джеймс Мадисън, който доскоро се възстановяваше от контузия и не е в оптимална кондиция.

Челси вдигна оборотите в търсене на изравняване, но защитата на съперника не оставяше много пролуки. Лондончани стигнаха до най-големите си опасности след центрирания. В 78-ата минута Шмайхел направи блестящо спасяване, след като Чилуел успя да отклони топката с глава и тя отиваше към ъгъла.

Драмата бе пълна минута преди края, когато топката се озова в мрежата на Лестър. Чилуел бе изведен от Тиаго Силва и насочи кълбото към малкото наказателно поле, където след опит на Союнджу да изчисти топката се удари в Уес Моргън и попадна във вратата. Разглеждане с ВАР обаче показа, че Чилуел е бил със сантиметри пред защитата на съперника при подаването и попадението не бе зачетено.

ЧЕЛСИ - ЛЕСТЪР 0:1
0:1 - Тилеманс (63)