Борусия (Дортмунд) вдигна Купата на Германия

Борусия (Дортмунд) спечели Купата на Германия за пети път в историята си. На финала в Берлин отборът на Един Терзич победи РБ Лайпциг с 4:1. "Жълто-черните" изиграха блестящо първо полувреме, след което водеха с три гола. Джейдън Санчо откри резултата в петата минута и се разписа още веднъж в самия край на първата част. Ерлинг Холанд вкара за 2:0 в 28-ата минута. Основен принос за головете имаше и Марко Ройс. Капитанът на Борусия участва в атаката за първото попадение и направи две асистенции за следващите.

Лайпциг игра доста по-силно след почивката и Дани Олмо върна едно попадение в 71-ата минута. След поредица от пропуски и пред двете врати Холанд вкара за 4:1 три минути преди края.

Наставникът на Лайпциг Юлиан Нагелсман, който през лятото ще поеме Байерн, загуби последния си голям мач, начело на тима. Създаденият през 2009 г. клуб все още е без сериозен трофей, въпреки отличните си изяви последните години. За отбора това е втори загубен финал в Купата на Германия, след като през 2019 г. отстъпи на Байерн в битката за трофея.

Борусия стартира по-агресивно и от самото начало показа, че иска да контролира събитията на терена. Първият удар към една от двете врати обаче бе на Забитцер. Той прати топката над вратата. Блестяща контраатака на "жълто-черните" доведе до първия гол в мача още в петата минута. Ройс открадна топката и я прати към Холанд. Норвежецът намери Дахуд, който предостави кълбото на Санчо, а англичанинът с прекрасен удар откри резултата.

След попадението тимът на Терзич продължи да доминира и да пресира високо съперника. Емре Джан демонстрира агресия, като на няколко пъти влезе остро в краката на играчи на съперника, като си заслужи и жълт картон. Постепенно РБ Лайпциг изравни играта и пое инициативата, но получи втори гол в 28-ата минута. Ройс изведе Холанд, който напредна и тръгна уверено към вратата. Упамекано се опита да го спре, но норвежецът се оказа прекалено силен, успя да запази баланс и да прати топката в мрежата.

Тимът на Нагелсман се обърка още повече след втория гол. Той се опитваше да се върне в мача, но оставяше все по-големи пространства за бързите атаки на съперника. Чак в 39-ата минута Лайпциг стигна до реална опасност. Олмо отлично намери непокрития Сьорлот. Той стреля от малък ъгъл и прати топката във външната страна на мрежата.

Контрааките на Дортмунд носеха опасност при всеки опит и в самия край на първото полувреме се стигна до нов гол. Ройс бе изведен зад защитата и напредна, като предостави топката на Санчо на празна врата. Английският национал финтира бранител на съперника преди да увеличи аванса на Борусия. Страничният съдия вдигна засада, но след разглеждане с ВАР попадението бе признато.

Санчо стана най-младият играч с два гола във финал за Купата на Германия на 21 години и 49 дни. Той вече има 50 гола за клуба. Капитанът на Дортмунд Ройс пък записа втора асистенция в мача.

Нагелсман направи две смени на почивката, като пусна Нкунку и Поулсен на мястото на Хуан и Сьорлот, а неговият тим започна много силно втората част. 25 секунди след подновяването на играта Лайпциг можеше да се върне в мача. Айдара намери Нкунку, който бе непокрит на далечната греда. Французинът обаче не успя да отправи много точен удар и топката се удари в горната греда.

РБ играеше много по-агресивно и показа играта, която го направи основният конкурент на Байерн за титлата в Бундеслигата. Бюрки отрази удар на Забитцер, а изстрел на Поулсен бе отклонен и мина покрай вратата. Нкунку също получи възможност, но уцели вратаря с удар отблизо. Борусия също имаше своите шансове на контраатаки. В 51-ата минута Пишчек проби отдясно и само намеса на Кампъл в последния момент предотврати топката да стигне до Ройс, който бе на отлична позиция да отбележи нов гол. В 66-ата минута Ройс намери Торган Азар, който се появи на почивката. Белгиецът трябваше само да прати топката към опразнената мрежа, но не успя да засече кълбото.

Лайпциг се върна в мача в 71-ата минута. Удар на Форсберг срещна гредата и изглеждаше, че това ще е поредният пропилян шанс. Защитата на Борусия не успя да изчисти топката, тя стигна до Дани Олмо, а той с блестящ удар я насочи към мрежата. Тимът на Нагелсман продължи да напада, а Дортмунд изглеждаше разколебан. Подаване на Санчо назад към Бюрки бе пресечено от Нкунку, който падна в наказателното поле, но нямаше нарушение.

В 84-ата минута Санчо пропусна невероятна възможност да оформи своя хеттрик. Англичанинът преодоля Гулачи, но вместо да стреля в опразнената мрежа се забави и ударът му бе блокиран. Интригата приключи 3 минути по-късно след поредната фантастична контраатака на Борусия. Санчо получи топката и напредна, а след това намери Холанд на границата на наказателното поле. Норвежецът се подхлъзна при изстрела, което заблуди вратаря и топката се озова в мрежата.

РБ ЛАЙПЦИГ - БОРУСИЯ ДОРТМУНД 1:4
0:1 - Санчо (5)
0:2 - Холанд (28)
0:3 - Санчо (45)
1:3 - Олмо (71)
1:4 - Холанд (87)