Атлетико направи първата от последните три крачки (видео)

Атлетико Мадрид е все по-близо до титлата в Испания. Лидерът в класирането победи с 2:1 Реал Сосиедад и вече е само на два успеха от това да триумфира като шампион. В следващия кръг "лос колчонерос" приемат Осасуна, а последният им мач е гостуване на Валядолид. Шест точки ще означават титла за Атлетико, независимо от това какво ще направят Барселона, Реал Мадрид и Севиля в своите двубои.

Както се очакваше, мачът срещу Реал Сосиедад не беше никак лесен. А можеше да е такъв, защото Атлетико поведе с 2:0 още до средата на първото полувреме с голове на Яник Ферейра-Караско и Анхел Корея. След почивката Порту удари греда за гостите, а Игор Субелдия намали в 83-ата минута и накара тимът на Диего Симеоне да трепери до края.

Луис Суарес и Анхел Корея поведоха атаката на Атлети, а Жоао Феликс се появи чак в края, когато двубоят беше решен. Силно играха Маркос Йоренте и Яник Ферейра-Караско, а капитанът Коке свърши много работа в средата на терена в своя мач номер 500 за "дюшекчиите" във всички турнири.

Наставникът на Реал Сосиедад Иманол Алгуасил заложи в предни позиции на Александър Исак, който имаше най-добрите положения пред вратата на Ян Облак. Порту също беше активен, особено след почивката, а Микел Оярсабал беше опазен от защитата на Атлетико и в средата на второто полувреме отстъпи мястото си на Микел Меркеланс.

Мадридчани стартираха с мощен натиск и ясно показаха, че ще търсят ранен гол. Суарес получи шанс да се разпише в 5-ата минута, но ударът му беше крайно неточен, а малко по-късно след негов изстрел от фаул топката мина на сантиметри от гредата.

В 9-ата минута Корея хитро изведе Йоренте, той се отскубна очи в очи с Алекс Ремиро, но стреля право в него, вместо да подаде на свободния Суарес. Голът обаче не закъсня. В 16-ата минута диагонален пас на Йоренте стигна до Ферейра-Караско, който овладя топката и я промуши под плонжа на Ремиро - 1:0.

Домакините продължиха с високата преса и принуждаваха съперника да греши. В 28-ата минута Луис Суарес подаде на Корея, аржентинецът технично стреля в далечния ъгъл и реализира седмия си гол през сезона. Тук изглеждаше, че Атлетико няма да има проблем да стигне до трите точки, но гостите бързо се активизираха и първо Облак спаси силен удар на Исак, а в 36-ата минута шведският нападател стреля в гредата.

Въпреки че Давид Силва и Аднан Янузай така и не се появиха в игра, Реал Сосиедад коренно промени облика си през второто полувреме. В 67-ата минута Ян Облак демонстрира огромната си класа и спаси удар под гредата на Порту. В 80-ата минута отново Порту можеше да върне интригата, но диагоналният му шут срещна десния страничен стълб.

Натискът на гостите им донесе попадение в 83-ата минута. Наглед неособено добро центриране предизвика объркване в защитата на Атлетико и топката стигна до Субелдия, който отблизо я насочи в мрежата. Последваха много напрегнати минути до края, но домакините удържаха крехкия си аванс.

Независимо от загубата, Реал Сосиедад остава на пето място и с големи шансове да се класира за Лига Европа. В оставащите два кръга "чури урдин" ще се изправи срещу Валядолид и Осасуна.