Хамилтън нанесе тежък удар по амбициите на Верстапен в шампионски стил с победа в Испания

Звездата на Формула 1 и отбора на Мерцедес Люис Хамилтън спечели в шампионски стил победата в днешната Гран При на Испания. Играта на стратегиите пък бе спечелена от „Черните стрели“, които хванаха напълно неподготвени съперниците си за титлата през тази година от Ред Бул, а звездата им Макс Верстапен нямаше отговор на Люис.

Верстапен остана втори на финала, но не се предаде, влезе за нови сликове шест обиколки преди края и спечели бонус точката, която се дава за най-бърза обиколка в състезанието. Така в класирането при пилотите след четвъртия кръг от сезон 2021 във Формула 1 Хамилтън увеличи преднината си на 14 точки пред втория Верстапен.

Трети на почетната стълбичка се качи Валтери Ботас. Финландецът не направи най-доброто състезание в кариерата си, но все пак успя да се справи с устрема на пилота на Ферари Шарл Леклер, който отново показа много добро темпо.

Младият монегаск финишира четвърти и продължава да се бори за приза „Най-добър от останалите“, въпреки присъствието на Серхио Перес зад себе си с болид на Ред Бул. Мексиканецът остана едва пети и днес отново не успя да помогне на своя съотборник Верстапен в борбата му в челото с Хамилтън.

В битката за Голямата награда за Испания във Формула 1 седемкратният световен шампион Люис Хамилтън стартира от първа позиция. Лидерът на Мерцедес успя да се пребори с основния си съперник за световната титла през тази година Макс Верстапен.

Звездата на Ред Бул остана на едва 0.036 секунди на втората позиция и спирането за първи завой се очертаваше да бъде взривоопасно. Особено след това, което се случи на "Имола" във втория кръг от сезон 2021, когато Верстапен "изнесе" Хамилтън от завоя, като така не му остави шанс да защити лидерската си позиция веднага след старта, и на финала спечели надпреварата.

На старта Хамилтън не потегли по най-добрия начин и от това се възползва по най-добрия начин вторият Верстапен. Нидерландецът реагира добре, но и предимството да се движи във въздушната струя на британеца му помогна да излезе от вътрешната страна и да "тръшне вратата" пред носа на Люис при спирането и влизането в първи завой.

Зад гърба на двамата лидери също бе интересно. От трета позиция Ботас, също като своя съотборник, не потегли добре и бе атакуван от Шарл Леклер. Младият монегаск завърши успешно маневрата си и вече е трети, а Валтери ще трябва да се поизпоти, за да се качи на подиума.

В 9-ата обиколка Юки Цунода се оказа в зоната за сигурност, след като болидът на Алфа Таури остана с изгасен двигател. Това наложи излизането на колата на сигурността, докато колата на японеца не бъде отстранена от пределите на пистата.

Много бързо, две обиколки по-късно в 11-ия тур, надпреварата бе подновена. Верстапен запази лидерската си позиция, като не остави шанс на Хамилтън да го атакува. Леклер също остава на трета позиция, а четвърти е Ботас, следван от петия Даниел Рикардо от Макларън.

До 20-ата обиколка Хамилтън настигна лидера Верстапен и изоставането на британеца вече е малко над секунда и скоро може да последва атака с активирана DRS система.

В 22-рата обиколка в бокса за смяна на гуми влязоха заедно Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел от съответно 11-а и 12-а позиция. Себ обаче загуби много, след като механиците на Астън Мартин го забавиха със секунда и половина повече от тези на Алпин.

В 25-ата обиколка в бокса влезе лидерът Верстапен. Боксът на Ред Бул не мина чисто, също като при Астън Мартин, и нидерландецът бе забавен с близо две секунди. Макс се върна зад своя съотборник Перес на пета позиция и бързо ще се надява да го прескочи и да навакса изгубеното време в бокса.

В 28-ата обиколка в бокса влезе и Хамилтън. Британският пилот на Мерцедес излезе без проблеми обратно на пистата, но се оказа на шест секунди зад лидера Верстапен.

До 33-ата обиколка, само за пет тура, Люис отново настигна Макс и сега се движи на под една секунда, като след малко британецът може да пробва атака с активирана DRS система.

В 39-ата обиколка за втори път в бокса влезе пилотът на Астън Мартин Себастиан Фетел. Четирикратният световен шампион спря от 12-о място и се върна на пистата на 17-а позиция, като до финала, ако няма неочаквано развитие в състезанието, няма да спира повече за нови гуми.

В 43-ата обиколка Хамилтън и Мерцедес пробват да изненадат Верстапен и Ред Бул и Люис влезе в бокса за нови сликове, с които до финала британецът да настигне и изпревари Макс. Изоставането му в момента е 22 секунди, като до финала на надпреварата край Барселона остават още 22 обиколки.

До 60-ата обиколка Хамилтън за трети път стопи изоставането си от Верстапен в днешното състезание на пистата „Каталуния“. Люис атакува от външната страна с отворен DRS и успя да изпревари Макс, като повежда в надпреварата шест обиколки преди финала.

След като бе изпреварен, Верстапен моментално влезе в бокса, за да пробва да отговори на Хамилтън с нови сликове. Звездата на Ред Бул се върна на пистата на 25 секунди зад новия лидер Люис. Макс веднага записа най-бърза обиколка с новите си гуми и ще вземе бонус точката, която ще намали разочарованието му от пропуснатия шанс за победа, която днес отново отиде в сметката на лидерът в шампионата Люис Хамилтън от отбора на Мерцедес.

Снимки: Gettyimages