Левски Лукойл обезобрази Балкан и се доближи на победа от финала

Отборът на Левски Лукойл крачи уверено към финала в Националната Баскетболна Лига, след като поведе с 2-0 победи в полуфиналната си серия срещу Балкан (Ботевград). "Сините" демонстрираха тотална доминация и напълно заслужено размазаха бледите ботевградчани с крайното 84:53 (23:11, 20:11, 20:20, 21:11) във второто си домакинство в зала "Универсиада".

Сега серията се измества в Ботевград, като мач №3 ще се проведе в неделя от 19:00 часа на територията на "зелените". Балкан се нуждае от задължителна победа в зала "Арена Ботевград", за да остане в играта за място на финала.

Рейкуон Мичъл пропусна втори пореден двубой на Левски Лукойл, след като замина принудително за САЩ. Старши треньорът на гостите Йовица Арсич отново не можеше да разчита на титулярния си плеймейкър Сияни Чеймбърс, което отново повлия върху организацията в играта на ботевградчани.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Ботевградчани първи откриха сметката си, след като Давонтей Джордан поднесе на бърза атака след пас на Божидар Аврамов. Левски Лукойл налагаше традиционната си игра на нисък пост в откриващите минути от двубоя и успя да порази целта чрез агресивна акция на Христо Захариев. Веднага след това и Данило Тасич реализира първите си точки в срещата, след като отбеляза тройка за 5:2.

Балкан започна много мудно с 1/7 стрелба от игра в първите пет минути, а Захариев и Чавдар Костов продължаваха да наказват от другата страна за 10:2 в полза на "сините". Серията на Левски Лукойл достигна 14 поредни точки след кошове от наказателната линия на Кийт Бенсън и нова акция в подкошието на Данило Тасич, за да може авансът на домакините да нарасне до 14:2.

След прекъсването, пожелано от треньора на гостите Йовица Арсич, Божидар Аврамов спря черната серия на "зелените" с перфектна стрелба отдалеч за 14:5. Гостите обаче отново бяха отровени от стрелеца на "сините" Венцислав Петков, който влезе от пейката и наниза две поредни тройки, за да изведе своя тим до аванс от 12 точки след края на първите 10 минути - 23:11.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки че останаха сериозни съмнения за крачки на Бенсън, столичани откриха гонитбата във втората четвърт след перфектна пресечка на Христо Захариев. Николай Грозев отвърна с третата тройка в мача на Балкан, но още две поредни точни атаки в подкошието на ботевградчани завършиха с кошове за Левски Лукойл - 29:14.

Станимир Маринов наниза още една тройка за гостите от Ботевград, която обаче бе неутрализирана след кош и фаул на Бенсън, след който резултатът стана 32:17 за столичани. Огромната пасивност и цялостната липса на организация в нападенията на Балкан водеха до още непродуктивност, а разликата в мача достигна 20-те точки след тройка на Петков и успешен пробив на Тайрън Бразелтън - 37:17.

Шампионите успяха да скъсят минимална част от сериозния си дефицит в следващите минути, но Данило Тасич се погрижи да заличи вредите за домакините и да изведе тима си на 21 точки преднина при 43:22 на полувемето. До почивката гостите бяха отбелязали едва 6 от 25-те си стрелби от игра, включително 2/11 от зоната за две точки.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Левски Лукойл не даваше абсолютно никакъв шанс на своя съперник да се завърне в мача в първите четири минути игра от третата част и преднината на домакините остана непокътната - 48:27. Последва лекция на Христо Захариев, който намери целта с две хубави стрелби от далечно и средно разстояние, за да направи разликата цели 25 точки при 55:30.

Ситуацията на паркета в зала "Универсиада" продължаваше да се развива по вкуса на домакините, които все още държаха актив в рамките на 20-те точки при 59:40 и 64 секунди до края на третата част. Периодът приключи при изравнен резултат 20:20, което обаче не вършеше никаква работа на гостите, тъй като изоставането им все още беше 21 точки преди началото на последната четвърт при 63:42.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Константин Папазов продължаваше да се забавлява и да увеличава аванса си, като той достигна 28 точки след кош и фаул на Йордан Минчев за 73:45. До края на мача в игра влязоха повечето резерви в редиците на двата отбора, които оформиха крайното 84:53 в полза на "сините".

Данило Тасич реализира 15 точки и взе 7 борби за успеха на Левски Лукойл. Христо Захариев помогна с "дабъл-дабъл" от 13 точки, 12 борби и 6 асистенции, Венцислав Петков отбеляза 12 точки, а Кийт Бенсън се разписа с 10 и 7 овладени топки.

Нито един играч на Балкан не успя да прехвърли двуцифрения актив. Капитанът Димитър Димитров приключи с 9 точки и 7 борби, а Станимир Маринов отбеляза 8 точки от пейката.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 7, Чавдар Костов 5, Христо Захариев 13, Данило Тасич 15, Кийт Бенсън 10 (Венцислав Петков 12, Йордан Минчев 9, Константин Тошков 6, Райън Райт 4, Герасим Николов 3, Николай Михайлов, Даниел Кунторов)

БАЛКАН: Давонтей Джордан 7, Божидар Аврамов 5, Крис Минков 5, Димитър Димитров 9, Дарко Балабан 4 (Станимир Маринов 8, Николай Грозев 7, Тауан Ейджи 5, Здравко Христов 3, Денислав Вутев)

Снимки: Facebook/Basketball Club Levski Lukoil

Снимки: Борислав Трошев