Левски Лукойл изтръгна предимство във войната с Балкан (видео)

Отборът на Левски Лукойл поведе с 1-0 победи в полуфиналната си серия срещу Балкан (Ботевград). Баскетболистите на старши треньора Константин Папазов записаха успех с 80:70 (21:22, 22:9, 8:23, 29:16) над действащите шампиони в първото си домакинство в зала "Универсиада".

Мач №2 ще се проведе в четвъртък от 19:00 часа, отново в столицата. Форматът на серията е до три победи от пет мача, а победителят от нея ще се изправи срещу финалиста от другия поток, където един срещу друг са Рилски спортист и Академик (Пловдив).

28 Полуфинали НБЛ – мъже / Левски-Лукойл – Балкан

Рядко срещано развитие на събитията претърпя двубоят в столицата. След равностойна първа четвърт Левски Лукойл натисна газта и взе втората с 22:9, за да излезе с 12 точки преднина на полувремето. Колапс в играта на домакините, предизвикан от здравата защита на Балкан, принуди третата част да завърши при 8:23 в полза на ботевградчани, преди "сините" да нанесат последния удар чрез Венцислав Петков и Христо Захариев, които комбинираха за 16 от 29-те точки на домакините във финалния период.

Рейкуон Мичъл отсъстваше от ротацията на Левски Лукойл, като причината за това е принудителното му заминаване за САЩ заради смъртта на баща му. За ботевградчани големият отсъстващ бе титулярният плеймейкър Сияни Чеймбърс.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Началото на гонитбата в двубоя бе поставено от двама от американските състезатели в двата тима - Кийт Бенсън и Давонтей Джордан, които бяха автори на първите точки за съответните си отбори. Предимството на домакините при играта в подкошието си казваше думата в първите няколко минути от срещата, като Бенсън отново бе на точното място, за да изведе "сините" до аванс от 3 точки при 9:6.

Разколебаните действия от страна на Балкан позволиха на Левски Лукойл да се измъкне напред в резултата при 16:9 след трока на Данило Тасич и четири поредни точки на Чавдар Костов. Психологията в мача се преобърна за много кратко време, след като "зелените" най-сетне намериха правилния ритъм и чрез добрата си стрелба от тройката се доближиха на само точка пасив от домакините при 18:17.

Балкан продължаваше да лети високо и да трупа точки на сметката си, а след тройка на Станимир Маринов тимът на Йовица Арсич най-сетне можеше да се похвали с преднина в мача след бавното си начало - 19:22. Крилото на домакините Райън Райт отбеляза последните точки в първата четвърт, след като разтресе коша с мощна забивка, за да оформи резултат 21:22 преди началото на втората част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Левски Лукойл си върна преднината в откриващите три минути от втората четвърт. Първо Дарко Балабан успя да надиграе Бенсън в подкошието и да отбележи за 21:24, но домакините реагираха със серия от шест поредни точки, всички от които дошли в подкошието, за да излязат напред с 27:24. Прекъсването на Йовица Арсич също не проработи, тъй като Христо Захариев прелетя към коша на съперника на бърза атака, увеличавайки актива на Левски Лукойл на пет точки при 29:24.

Сушата на гостите от Ботевград прехвърли четирите минути, а доминацията на "сините" в оцветената част от половината на Балкан ставаше все по-сериозна - 32:24 за столичани. Наказателната линия се превърна в спасител на "зелените" за кратко, откъдето играчите на Йовица Арсич отбелязаха три точки, за да спрат серията на Левски Лукойл и да скъсят дефицита си на пет точки при 32:27.

Столичани обаче не отпуснаха захапката си и въпреки разрушения ритъм чрез многото нарушения, успяха да направят преднината си двуцифрена след тройка на Венцислав Петков и кука на Данило Тасич - 37:27. Левски Лукойл успя не само да задържи, но дори и да увеличи аванса си на полувремето, възползвайки се от кош и фаул на Райън Райт и изтръгвайки 12 точки преднина на голямата почивка - 43:31.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Божидар Аврамов се събуди от съня си и изведе Балкан до серия от осем поредни точки за начало на третата четвърт, като по този начин разликата в резултата се свали до четири при 43:39. "Сините" изглеждаха съвсем разконцентрирани след почивката, а лекцията на Аврамов продължаваше по план - нова тройка, 11 поредни точки за ботевградчани и 43:42 за две минути и половина игра.

Страхотната защита на играчите в зелено принуждаваше домакините да правят чести грешки в нападенията си и да се надяват на късмет при трудни стрелби, а от другата страна Балкан нямаше спирка след два поредни успешни пробива на Аврамов и Джордан - 43:47. Липсата на точки в актива на Левски Лукойл достигна цели шест минути, но все пак кошмарната серия на домакините бе спряна от добавка на Райън Райт, който намали изоставането на "сините" на само две точки при 45:47.

В следващите минути напрежението се прехвърли в редиците на гостите, които не успяха да направят нов щурм, с който да се измъкнат напред в резултата. Вместо това столичани си върнаха преднината чрез кош от бърза атака на Христо Захариев, но ботевградчани отвърнаха мигновено с пробив на Аврамов и тройка на Крис Минков за 49:52. Чавдар Костов вдъхна глътка въздух на домакините, оформяйки 51:54 след края на третата четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Нервите превзеха зала "Универсиада" в началото на последния период, след като Данило Тасич и Тауан Ейджи се сдърпаха за момент и бяха възнаградени с по едно лично нарушение. Христо Захариев пък върна равенството на таблото с перфектна тройка за 56:56, а една атака по-късно Венцислав Петков наниза кош плюс фаул, за да изведе "сините" до аванс от три точки при 59:56.

Две много неприятни грешки в нападение на ботевградчани усложниха още повече ситуацията за гостите, които вече губеха с пет след точен изстрел на Кийт Бенсън за 61:56. Прибързаните действия на играчите на Балкан и летящия Венци Петков вдигнаха домакините на аванс от 9 точки при 65:56 и оставащи 6:54 на часовника. Ботевградчани обаче отново не се предадоха и скъсиха разликата до съперника на само четири точки след тройка на Минков и перфектно отиграване на Балабан в подкошието - 65:61.

Сърбинът обаче натрупа пет лични нарушения и напусна игра преждевременно, а при липсата му Левски Лукойл успя да вземе борба в нападение и да отбележи тройка чрез Христо Захариев, който направи резултата 68:61. Станимир Маринов върна две точки, но Кийт Бенсън напомни за мощта си и заби за 70:63 и само 2 минути на часовника. Пропуск от тройката на Божо Аврамов даде възможност на Левски Лукойл да търси точки на бърза атака, каквито и намери чрез добавка на Йордан Минчев за 72:63 и оставащи 1:39.

Балкан остана в играта до последно, след като капитанът Димитър Димитров намери целта от тройката, за да свали изоставането на своя тим на шест точки при 74:68 и само 1:12 минути на таблото. Левски Лукойл успя да задържи убедителния си аванс и дори увеличи разликата до двуцифрените размери, за да вземе първата битка с 80:70.

Христо Захариев и Кийт Бенсън нанизаха по 14 точки за успеха на Левски Лукойл. Данило Тасич остана с 13 и 6 борби, а Венцислав Петков се включи чудесно от пейката с 12 точки.

Давонтей Джордан и Божидар Аврамов водеха Балкан с по 14 точки всеки, докато капитанът Димитър Димитров завърши с 11 точки.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 8, Чавдар Костов 9, Христо Захариев 14, Данило Тасич 13, Кийт Бенсън 14 (Венцислав Петков 12, Райън Райт 7, Йордан Минчев 3, Константин Тошков)

БАЛКАН: Давонтей Джордан 14, Божидар Аврамов 14, Крис Минков 8, Димитър Димитров 11, Дарко Балабан 9 (Тауан Ейджи 9, Станимир Маринов 5, Николай Грозев 5, Здравко Христов)

Снимки: Владимир Иванов