Евелина Николова спечели четвърти медал за България

Евелина Николова спечели четвърти медал за България на европейското първенство по борба в полската столица Варшава, след като стигна до бронз в категория до 57 кг.

Преди нея Биляна Дудова спечели злато, а Мирослав Киров и Миглена Селишка заслужиха сребърни отличия.

Пътят на Николова до бронза беше ужасно труден. Тя загуби с 0:10 срещу спечелилата турнира Ирина Курачкина (Беларус), а на репешажа се изправи срещу Матилде Ривиер (Франция). Въпреки че изоставаше с четири точки при много спорни съдийски решения, тя атакува французойката в края и я тушира при чиста проява на воля и характер.

Мачът за 3/5 място бе също толкова труден, ако не и повече. Носителката на индивидуалната световна купа от 2020 Светлана Липатова (Русия) вдигна родната националка във въздуха и я тръшна за цели четири точки, което изключваше равенството като опция за обрат. Николова обаче стигна до пълен такъв. Тя се доближи на точка с избутване на Липатова 1:12 минути преди края, а още 14 секунди по-късно записа и победните две точки за окончателното 8:7.

По-късно днес България ще спечели пети медал, като Юлияна Янева ще определи неговата стойност във финала до 72 кг.

Снимка: Костадин Андонов, БФ Борба