Късен гол лиши Ливърпул от ценни точки в битката за топ 4 (видео)

Ливърпул не успя да продължи добрата си серия от последните седмици и стигна само до 1:1 при гостуването си на Лийдс в среща от 32-ия кръг на Премиър лийг. Садио Мане откри за мърсисайдци в 31-ата минута след асистенция на Трент Александър-Арнолд, а домакините изравниха 87-ата чрез Диего Йоренте. По този начин "червените" пропуснаха да се върнат в топ 4 и остават на 6-о място, на точка зад Челси и на две зад Уест Хам. Лийдс е в средата на таблицата, с равен брой точки с Арсенал.

И двата отбора бяха в серия от по три поредни успеха. Ливърпул се наложи последователно над Уулвърхамптън, Арсенал и Астън Вила, а Лийдс се справи с Фулъм, Шефилд Юнайтед и водача в класирането Манчестър Сити. Любопитното е, че йоркширци постигнаха и трите си победи с резултат 2:1.

На старта на сезона завърналият се в елита Лийдс гостува на "Анфийлд" и мачът се превърна в истинско зрелище, спечелено от Ливърпул с 4:3. Днес Юрген Клоп и компания не успяха да запишат нова победа срещу този съперник, най-вече заради слабата си игра след почивката.

Домакините бяха без четирима основни футболисти, като най-много липсваше наказаният Лиъм Купър. Негов заместник бе Паскал Страйк, който си партнираше в центъра на защитата с Диего Йоренте. Рафиня не е възстановен от контузията си и не попадна в групата. Атаката водеше Патрик Бамфорд, подкрепян от Стюарт Далас и Тайлър Робъртс

В състава на Клоп имаше изненади. В предни позиции започнаха Роберто Фирмино, Садио Мане и Диого Жота, а Мохамед Салах остана на пейката. Египтянинът е на един гол от това да стане първият футболист на Ливърпул, който бележи поне 20 попадения в три отделни сезона в Премиър лийг. Трент Александър-Арнолд, Озан Кабак, Фабиньо и Андрю Робъртсън бяха четиримата бранители пред Алисон Бекер. Натаниел Филипс отпадна в последния момент заради разтежение и това бе причината Фабиньо да бъде върнат в защита, а мястото му в средата на терена до Тиаго Алкантара и Жоржиньо Вайналдум да заеме Джеймс Милнър.

Лийдс не съумя да вземе втори успех в последните си 12 мача срещу мърсисайдци във всички турнири. За последно "белите" триумфираха с 4:3 през ноември 2000 година, когато и четирите гола бяха дело на Марк Видука. Ливърпул е и отборът, срещу който Лийдс е допуснал най-много попадения в ерата на Висшата лига.

Преди началото на двубоя футболистите на Лийдс излязоха да загряват с фланелки, на които бяха отправени послания срещу създаването на европейска Суперлига. На тениските пишеше "Футболът е за феновете" и "Заслужете си го" под логото на Шампионската лига. Над "Елънд Роуд" прелетя и самолет с надпис "Кажете "Не" на Суперлигата", а пред стадиона се събраха фенове, които също протестираха срещу отцепването на най-богатите клубове на Стария континент.

Ливърпул доминираше през първите 45 минути и създаде няколко добри положения пред вратата на Илан Мелие, но реализира само едно. Гостите овладяха средната зона от самото начало, а защитата на Лийдс не се справяше успешно със затварянето на фланговете.

Мелие изби в корнер удар на Тиаго в ранната фаза на мача, а с всяка изминала минута Ливърпул усилваше натиска си. Стражът на домакините се справи с изстрел на Милнър, после Йоренте в последния момент блокира Жота. В 21-ата минута неубедителна намеса на Кабак можеше да доведе до неприятности за Алисон, но топката мина близо до вратата и излезе в ъглов удар.

Малко по-късно Фирмино сбърка в центъра и това сложи началото на контраатака на Лийдс. Калвин Филипс пусна чудесен пас към Бамфорд, но таранът се забави и позволи на Фабиньо да го настигне и да му попречи да шутира.

В 31-ата минута Ливърпул излезе напред. Диого Жота изведе Александър-Арнолд, той правилно видя, че Мане е непокрит и му подаде, а сенегалецът спокойно се разписа на празна врата. Това беше първо попадение от 10 мача за Мане, който сложи край на най-дългата си голова суша с екипа на тима от "Анфийлд".

В 38-ата минута Милнър стреля неточно след пас на Мане, а в края на полувремето Лийдс се активизира, но без да създаде нищо интересно пред вратата на Алисон.

Второто полувреме стартира с две добри положения в полза на Ливърпул. Първо Мелие изби в корнер силен удар на Фирмино, а след центрирането Жота направи сериозен пропуск с глава. В 50-ата минута шанс се откри и пред Милнър, но ветеранът също не успя да вкара втори гол, който да успокои "червените".

Послеваха добри минути за Лийдс и претенции на домакините за дузпа, след като Александър-Арнолд леко докосна топката с ръка. Ситуацията беше прегледана с помощта на ВАР и съдията Антъни Тейлър реши да не посочва бялата точка, защото ръката на футболиста на Ливърпул беше прилепена към тялото му.

Салах се появи двайсетина минути преди края. В този период Ливърпул се бе прибрал в половната си, а Лийдс атакуваше. Харисън имаше отлична възможност да изравни, но Алисон спаси удара му от малък ъгъл. В 75-ата минута Патрик Бамфорд се озова на отлична позиция и стреля силно, но в гредата. В 77-ата Робъртс изскочи фронтално срещу Алисон, но шутира в бразилския страж.

Лийдс рискува с включването на повече хора в предни позиции и това създаде условия за опасни контри на Ливърпул. Салах и Жота пропиляха две отлични възможности да убият интригата, втората след грешка на Мелие. В 85-ата минута Салах демонстрира скоростта си, но прати топката в аут.

Три минути преди края на редовното време Джак Харисън центрира от ъглов удар, а Диего Йоренте скочи най-високо и с глава изравни. Голът беше заслужен на фона на по-добрата игра на "белите" след почивката. Ливърпул нямаше много време за реакция и загуби ценни точки в битката за топ 4. Лийдс пък се изравни по точки с Арсенал.