Оспорван финал реши златния медал при жените на СК по модерен петобой в София

По изключителен начин завърши индивидуалната надпревара при жените във финала на Световната купа, която е и Олимпийска квалификация за Токио. 21 годишната Мишел Гуляш от Унгария спечели златния медал, като всичко се реши в последната обиколка.

Шампионката стартира от 5-та позиция в последната дисциплина бягане и стрелба, но едва в последните 800 метра изпревари съперничките си и пресече финала с аванс от 3 секунди пред Франческа Самърс (Великобритания). Трета завърши опитната Анастасия Прокопенко ( Беларус), която също в кратък период от финалната обиколка поведе в класирането. Силното бягане на Гуляш и последните й метри накара целия унгарски отбор дълго да я аплодира, а тя самата се разплака от радост когато беше посрещната от своя треньор.

Въпреки дъждовното време на финала, водещите атлетки направиха изключително състезание. В конната езда почти всички преминаха 12-те препятствия без проблеми и девет финалистки бяха в рамките на секунди разстояние една от друга в старта на бягането ( 4 обиколки по 800 метра) и четирите стрелби. Медалиските бяха наградени от Клаус Шорман - президент на UIPM и Андрей Кузманов- председател на родната федерация по модерен петобой.

Днес се решава битката при мъжете, като най-добрите 36 във финала ще определят медалистите. Последните събития от Световната купа започват след 14:00 часа с бонус рунда по фехтовка. Веднага след това е конната езда, а бягането и стрелбата са в 18:00 часа. Церемонията по награждаването на призьорите и закриването на турнира е от 18:30 часа на терен номер 1 на Националната спортна академия.