Берое беше унищожен в Самоков и се натресе на Балкан в плейофите

Отборът на Рилски спортист не остави никакви шансове на Берое в последния 27-и кръг на НБЛ. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров изнесоха двучасова лекция на старозагорци, след като записаха разгромен успех със 109:67 (24:25, 32:17, 31:14, 22:11) в зала "Арена Самоков".

Този двубой оформи и крайното класиране в първенството, като Берое се свлече до шестата позиция в подреждането и в първия кръг на плейофите ще се изправи срещу Балкан (Ботевград). Иначе "зелените" се нуждаеха от победа над Рилецо, за да завършват четвърти и да избегнат толкова тежък съперник още на четвъртфиналите. Берое приключва кампанията с негативен баланс от 11-13.

Рилски спортист пък вече си бе осигурил първото място в подреждането, но днес изпрати ясно послание на останалите конкуренти за златото през настоящия сезон. Рилецо завърши участието си в редовния сезон с 22 победи и само 2 поражения.

Кадровите проблеми при Берое продължават да дърпат отбора надолу. Николай Стоянов, Павел Маринов и Брейди Роуз не взеха участие в срещата, а Станислав Ваклинов игра само 6 минути.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

В първите няколко минути от мача Берое направи две успешни атаки през своя център Седариън Рейнс, който надигра съперника си Нико Карвачо и отбеляза четири поредни точки за тима си - 3:4. Оптимистичното начало за старозагорци продължи и в следващата акция на отбора, в която Джими Гавин отбеляза на бърза атака, за да донесе три точки аванс на "зелените" - 3:6. Рилецо обаче бързо взе нещата в свои ръце и записа минисерия от шест поредни точки, дело на Павлин Иванов, за да донесе преднина от 9:6 в полза на домакините.

Рейнс продължаваше да наказва подкошието на гостите и вече имаше 8 точки на сметката си при 13:12 за Рилецо. И двата отбора се захапаха здраво и бележеха в почти всяко от своите нападения, като резултатността неимоверно се покачи - 19:17 за самоковци и таймаут за Любо Минчев, който не беше особено доволен от играта в защита на своя тим.

Краткото прекъсване подейства много добре на гостите от Стара Загора, които нанизаха две поредни тройки чрез Джими Гавин и Симеон Илиев, за да излязат напред с четири точки при 19:23. Играчите на Рилски спортист се събудиха от шока и записаха пет поредни точки на сметката си, преди Костадин Лазаров да сложи край на равностойната първа четвърт при 24:25 в полза на Берое.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна с няколко разколебани нападения от страна на Берое, но геният на Джими Гавин и третата му тройка в мача отново изпратиха преднината на страната на гостите - 27:28. "Арена Самоков" отново се превърна в бойно поле, в което точните изстрели от всякаква дистанция отново започнаха да се трупат, а изключителна забивка на Кейлъб Бишъп позволи на "зелените" да се доближат на само точка от своя съперник при 34:33 след поредния обрат в резултата.

Тук дойде и първото откъсване в резултата на един от двата отбора, след като Рилски спортист започна серия от 8 поредни точки, за да изплува напред с 42:33 в средата на втория период. Разликата в класите на двата отбора се отрази върху резултата, а след втората тройка на Тихомир Желев нещата за старозагорци станаха изключително сложни - 13 точки разлика и 47:34 в полза на Рилецо. Ужасът в редиците на гостите продължи и след прекъсването на Любо Минчев, а Трей Портър продължаваше да се забавлява и направи две ефектни забивки, за да увеличи аванса на домакините на 17 точки при 51:34.

Въпреки че Берое леко се посъбуди от кошмара и свали малка част от дефицита си, рециталът на Портър нямаше край и центърът на домакините записа 17-ата си точка, за да осигури аванс от 55:40 на самоковци. Симеон Илиев върна две точки за Берое, а Брендън Браун оформи крайното 56:42 след първите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Берое продължаваше да се представя на много разочароващо ниво след сравнително добрия си старт, а Рилски спортисти нямаше никакво време за губене и продължаваше да трупа точки на сметката си - 61:42. Гардът на гостите Кей Джей Фейджин допусна няколко глупави грешки, които бяха наказани от домакините с два поредни точни изстрела на Мирослав Васов - 20 разлика при 66:46. Перфектният в днешния мач Трей Портър пък увеличи серията на Рилецо на осем поредни точки със страхотна тройка за 69:46, последвана от нова такава на Брендън Браун за 72:46.

Огромната разлика между двата тима се запази в следващите няколко минути, като Алекс Симеонов дори доближи своя отбор до 30-те точки преднина - 82:54 при около 2 минути до края на третата част. Разрухата в Самоков стана още по-сериозна след поредните кошове на Павлин Иванов и Симеонов, а активът на Рилецо премина разликата от 30 - 87:56 преди финалната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки че вече нямаше особена нужда, отборът на Рилски спортист нямаше намерение да престава с тежките удари по Берое. Машината на Людмил Хаджисотиров започна последната четвърт с осем поредни точки, увеличавайки разликата на 39 в общия резултат при 95:56. Липсата на всякаква интрига в срещата поне позволи на някои от младите таланти в двата отбора да получат повече минути - 106:60 за Рилски спортист при 3 минути до края на мача. Неговият край дойде при 109:67 в полза на Рилецо.

Трей Портър приключи "перфектния" си мач с 23 точки и 5 борби при 9/9 стрелба от игра. Алекс Симеонов добави 18 точки и 5 борби, Брендън Браун завърши с 15 точки и 7 асистенции, Николас Карвачо и Тихомир Желев вкараха по 12 точки, а Павлин Иванов се отчете с 11 точки и 6 асистенции.

Седариън Рейнс поведе Берое със 17 точки, Кейлъб Бишъп наниза 15 и взе 7 борби, Джими Гавин отбеляза 11 точки, а Симеон Илиев се разписа с 10 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун, Павлин Иванов, Мирослав Васов, Алекс Симеонов, Николас Карвачо

БЕРОЕ: Джими Гавин, Кей Джей Фейджин, Дамян Минков, Симеон Илиев, Седариън Рейнс