Хебър обърна Нефтохимик в първия финал в Пазарджик (галерия)

Волейболистите на Хебър победиха Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:1 (25:27, 26:24, 25:15, 25:17) в първата среща между двата тима от финалния WINBET плейоф в Суперлигата при мъжете, която се игра в пазарджишката зала „Васил Левски“.

Така „тигрите“ поведоха с 1-0 в серията. Следващата среща е отново в Пазарджик, на 12 април, от 17:00 часа.

14 Хебър обърна Нефтохимик в първия WINBET финал в Пазарджик

Регламентът за финалния плейоф предвижда да се играе до 3 победи от 5 възможни мача. Като по-предностоящ в редовния сезон, домакин на първите две срещи е Хебър. Волейболистите, водени от Александър Попов, приемат бургазлии на 11 и 12 април (неделя и понеделник) от 17:00 часа в пазарджишката зала „Васил Левски“. Реваншите са насрочени за 15 и 16 април от 18:30 часа в бургаската зала „Младост“. При достигане до 5-и решаващ двубой, то той ще бъде отново в Пазарджик, на 18 април от 17:00 часа.

Шампионите от Нефтохимик 2020 поведоха с 4:1 в началото на двубоя, след като Теодор Тодоров докосна мрежата. Николай Николов хвана ан блокада атака на Брадли Гънтър и 5:1 за волейболистите от Бургас. Александър Попов взе прекъсване за Хебър. Жани Желязков атакува по блокадата за 7:3. Последваха 4 поредни точки за домакините и равенство при 7:7. Георги Братоев докосна мрежата и Хебър поведе с 8:7. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Хебър успя да вземе аванс от 2 точки при 11:9. Блокада на Александър Ляфтов спря атака на Жани Желязков за 15:12. Ас на Брадли Гънтър направи резултата 18:16 за Хебър. Николай Желязков взе второто си прекъсване в първата част. Жани Желязков върна една точка с атака по диагонала 17:18. Атака на Брадли Гънтър от зона 2 по диагонала и домакините поведоха с 19:17. Ас на Александър Ляфтов и 20:17. Иван Станев успя да реализира точка за 21:18. Николай Николов атакува остро през центъра за 20:22. Още една атака на Николай Николов и разликата спадна само до точка при 21:22. Александър Попов взе прекъсване за Хебър. Георги Братоев пусна технично топката в полето на домакините и равенство - 22:22. Иван Станев вдигна над глава към зона 2 и Брадли Гънтър завърши за геймбол при 24:23. Жани Желязков атакува мощно по диагонала от зона 4 за 24:24. Александър Ляфтов изведе Хебър до геймбол №2 в първата част 25:24. Валентин Братоев изравни след блестяща атака от зона 4 - 25:25. Нова атака на Валентин Братоев от зона 2 по блокадата и Нефтохимик стигна до геймбол при 26:25. Брадли Гънтър атакува в аут и шампионите спечелиха първата част с 27:25.

Волейболистите на Хебър поведоха с 2:0 след поредни атаки на Брадли Гънтър. Александър Ляфтов напарави 3:1.  Ас на Денис Карягин и 3:3. Атака на Николай Николов и 4:4. Валентин Братоев се справи с двойна блокада и Нефтохимик поведе с 6:5. Втора поредна успешна атака в центъра на Николай Къртев - 7:7. Николай Николов спря с блокада атака на Брадли Гънтър и Нефтохимик поведе с 9:7. Пайп на Валентин Братоев излезе в аут и равенство при 9:9. Нова успешна така на Николай Николов - 10:9. Ас на Жани Желязков - 11:9. Николай Николов спря на блокада атака на Александър Ляфтов за 12:11 при техническото прекъсване. Хебър изравни при 13:13, след като Валентин Братоев посрещна лошо. Двоен блок спря атака на Валентин Братоев от зона 4 и домакините поведоха с 15:14. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Николай Къртев изведе Хебър напред с 18:16. Тодор Алексиев успя да даде преднина от точка на Хебър при 20:19. Валентин Братоев се справи с двойна блокада и изведе Нефтохимик напред с 22:21. Александър Попов взе прекъсване за Хебър.  Жани Желязков атакува в аут и Хебър отново поведе с 23:22. Николай Желязков взе второто си прекъсване в гейма. Николай Къртев атакува в центъра за геймбол при 24:23. Жани Желязков атакува в антената и Хебър затвори втората част с 25:23.

Равностойната игра продължи и в началото на третата част. Ас на Теодор Тодоров - 5:5. Тодор Алексиев игра с блокадата и Хебър поведе със 7:6. Трети ас от началото на двубоя за Брадли Гънтър 8:6. При 9:6 за Хебър Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Блокада на Николай Къртев и 11:8. Успешен пайп на Александър Ляфтов изведе Хебър напред с 4 точки при техническото прекъсване 12:8. Тодор Алексиев се справи безпроблемно с единичната блокада на Валентин Братоев - 13:8. Николай Желязков взе второто си прекъсване за шампионите. Троен блок срещу атака на Жани Желязков  - 16:11. Брадли Гънтър атакува мощно, топката попадна в лицето на Валентин Братоев, но канадецът веднага се извини, а посрещачът на Нефтохимик се изправи с усмивка. Хебър поведе със 7 точки при 20:13. Ас №5 и ас №6 в сметката на канадския диагонал Брадли Гънтър - 23:15. Тодор Алексиев атакува мощно от зона 4 за 25:16 в третата част.

Брадли Гънтър заби 8-ия си ас от началото на двубоя и Хебър поведе със 7:4 в началото на 4-атат част. Николай Желязков побърза да вземе прекъсване за Нефтохимик. Домакините поведоха с 8:4, след което Брадли Гънтър би начален удар в аут. Ас на Александър Ляфтов и 10:5 за Хебър. Единична блокада на Тодор Алексиев срещу атака на Мирослав Градинаров и 12:6 при техническото прекъсване. Теодор Тодоров заби като за учебник - 13:7. Ас на Иван Станев направи резултата 14:7. При 15:7 Николай Желязков взе второто си прекъсване. Николай Къртев направи 18:11. поредна бомбена атака в центъра на Николай Къртев - 20:13. Тодор Алексиев се справи с тройна блокада за 21:13. И Николай Къртев заби ас за 22:13. Хебър спечели 4-ата част с 25:17 и мача с 3:1 гейма.

Над всички в този първи финал бе канадският диагонал на Хебър Брадли Гънтър, който заби 21 точки (8 аса, 43% ефективност в атака - +10). Александър Ляфтов добави още 15 точки (2 аса, 1 блок, 55% ефективност в атака, 22% перфектно и 56% позитивно посрещане - +8). Бившият капитан на националния отбор на България Тодор Алексиев се отличи с 11 точки (1 ас, 1 блок, 56% ефективност в атака, 13% перфектно и 52% позитивно посрещане - +1), а Николай Къртев с 10 точки (1 ас, 3 блока, 60% ефективност в атака - +8).

За Нефтохимик Валентин Братоев заби 16 точки (3 аса, 1 блок, 57% ефективност в атака, 13% перфектно и 56% позитивно посрещане - +3). Николай Николов добави 14 точки (1 ас, 4 блока, 56% ефективност в атака - +10). Жани Желязков се отлич с 13 точки (1 ас, 1 блок, 37% ефективност в атака - -1).