Реал Мадрид пак удари Барселона и се изкачи на върха (видео)

Шампионът Реал Мадрид извоюва втора победа за сезона над Барселона в суперсблъсъка на испанския футбол и се изравни на върха с Атлетико Мадрид, който обаче е с мач по-малко. “Белите” се наложиха с 2:1 на своя “Алфредо Ди Стефано” в среща от 30-ия кръг на Ла Лига. Домакините дръпнаха с две попадения още в първия половин час благодарение на Карим Бензема (13') и Тони Кроос (28'), а Оскар Мингеса върна Барса в играта с гол в 60-ата. Каталунците са само на една точка зад водачите, а до края на днешните съперници им остават по осем срещи.

Реал и Барса удариха по две греди, като втората на "лос кулес" дойде в последната атака за двубоя. Тогава късметът спаси домакините след изстрел на Илаиш Мориба, и то в момент, в който те бяха с човек по-малко заради изгонването на Каземиро в 90-ата за два жълти картона. Домакините пропуснаха да си решат мача много по-рано, но веднъж страничният стълб спря Федерико Валверде, а Винисиус и Тони Кроос направиха непростими пропуски.

Това Ел Класико може да се окаже последно за Лионел Меси, чийто договор с Барса изтича. Същото важи и за капитана на Реал Серхио Рамос, който обаче тази вечер не игра.

27 Реал Мадрид - Барселона 2:1

Шампионите имат куп контузени футболисти, а и се намират между двата двубоя срещу Ливърпул от 1/4-финалите в Шампионската лига. Зинедин Зидан заложи на Федерико Валверде като дясно крило редом до Винисиус Жуниор и Карим Бензема. Изненадващо намиращият се в силна форма Марко Асенсио не беше титуляр.

Каталунците излязоха само с двама нападатели в лицето на Лионел Меси и Усман Дембеле, а Антоан Гризман беше на пейката. Френки Де Йонг се завърна в халфовата линия, а Роналд Араухо започна в отбрана вместо Жерард Пике. Гостите играха с нов екип, направен специално за този мач.

"Блаугранас" организираха първата опасност в 10-ата минута, когато Жорди Алба центрира отляво към непокрития Дембеле, но вратарят Тибо Куртоа успя да пресече подаването. Три минути по-късно обаче Реал поведе в резултата. Валверде премина през няколко футболисти, подаде към нахлуващият отдясно Лукас Васкес, който пусна пас към Бензема. Французинът изненада гостите с атрактивен удар от движение - 1:0.

Последва опит на Барса да изравни с атаки основно през центъра, но играчите на Роналд Куман биваха спирани преди наказателното поле. Веднъж дори Бензема се върна, за да спре Де Йонг. В 26-ата Винисиус размина двама от съперника и беше фаулиран от Роналд Араухо точно пред наказателното поле. При последвалия пряк свободен удар, изпълнен от Кроос, кълбото рикошира последователно в телата на Сержиньо Дест и Жорди Алба и влетя в мрежата, а минутата вече беше 28-а.

Дембеле беше близо до отличен шанс в 34-ата минута, но пак се размина. В последвалата атака секунди по-късно Валверде шутира мощно в десния страничен стълб на вратата на Марк-Андре тер Стеген, а след това германецът спаси при добавката. Съдията на уважи претенциите на гостите за дузпа за нарушение на Ферлан Менди срещу Дембеле в 37-ата минута.

Междувременно над стадиона започна да вали силен дъжд. Също така Лукас Васкес получи травма и беше заменен от Алваро Одриосола. В последните секунди на първото полувреме Лео Меси така центрира от корнер, че топката прехвърли всички и се отби в гредата.

На почивката Куман смени Дест с Гризман, връщайки Барселона към традиционната схема 4-3-3. Гостите натиснаха, но без да създават някакви положения. Дъждът се увеличи още повече и това допълнително пречеше на футболистите. "Белите" дебнеха да вкарат трети гол на контраатака и за малко това да се случи в 58-ата.

"Лос кулес" намалиха изоставането си в 60-ата, когато центриране отляво стана трудно за овлядяване заради хлъзгавия терен и Мингеса засече - гол за Барселона.

Веднага след това гредата пак помогна на гостите, след като рикошет в тялото на Роналд Араухо за малко да завърши с автогол. Барса можеше да изравни в 63-ата, но Алба сгреши в последния момент. В 66-ата Винисиус се устреми сам срещу вратаря, но реши да подава на Бензема и пасът му беше пресечен. Също сериозен пропуск само две минути по-късно направи Кроос, който с глава не уцели вратата.

За последните около 20 минути Реал Мадрид заигра с трима централни бранители, а Бензема и Кроос напуснаха терена. Каталунците се затрудняваха да създават положения, но в 83-ата минута бяха на крачка от изравнителен гол. Грешка на Одриосола позволи на Алба да излезе сам срещу Куртоа и да пусне топката покрай тялото му, но не и във вратата. Менди се успокои, че опасността е преминала и изпусна Мартин Брейтуейт зад гърба си. Нападателят на Барселона игра с кълбото, а футболистът на Реал леко го докосна с ръка и последва падане на датчанина. Гостите поискаха дузпа, но Хесус Хил Мансано не видя такава, а на същото мнение бяха и колегите му от ВАР.

В 90-ата минута Каземиро беше изгонен за два жълти картона, които заработи в две поредни минути. От последвалия фал Меси шутира в обсега на Куртоа. Последва напрегнато продължение, в края на което Мориба нацели напречната греда на вратата на "лос меренгес", но в крайна сметка гол нямаше.

Следващата събота (17 април) Барселона излиза срещу Атлетико Билбао във финала за Купата на Испания, а всички двубои (без тези на финалистите) от кръга в Ла Лига ще се изиграят в неделя.