Ливърпул прекъсна ужасната серия на "Анфийлд" и се върна за миг в топ 4 (видео)

Ливърпул прекъсна серията от осем поредни мача без победа на "Анфийлд", последните шест от които завършиха със загуби, след като стигна до безценен обрат с 2:1 срещу Астън Вила. Мърсисайдци доминираха, но се оказаха изоставащи в резултата в 43-тата минута, когато Оли Уоткинс се разписа за пореден път във вратата на Ливърпул. Гол на Роберто Фирмино бе отменен заради сантиметрова засада на Жота, но въпреки това тимът на Юрген Клоп показа характер и стигна до пълен обрат след попадения на Мохамед Салах (57') и Трент Александър-Арнолд (91'). С този успех Ливърпул поне временно влезе топ 4, като още тази вечер може да бъде изместен от там, след като приключи мачът на Челси. Освен това мърсисайдци взеха минимален реванш от Астън Вила за срамна загуба с 2:7 от бирмингамци през октомври.

Мениджърът на домакините бе направил две промени в сравнение с отбора, който започна при загубата от Реал Мадрид през седмицата. Садио Мане, който днес празнува рожден ден, и Наби Кейта седнаха на пейката за началото. Вместо тях започнаха Роберто Фирмино от Джеймс Милнър, който бе с капитанската лента.

Две корекции направи и Дийн Смит. Марвелъс Накамба и Трезеге замениха Ел Гази и Сансон.

Мърсисайдци имаха предимство през първата част, но това не означаваше, че Астън Вила стоеше зле на "Анфийлд". Още в петата минута Салах получи отляво и стреля до близката греда, но Мартинес спаси. Малко след това домакините претендираха за дузпа, след като удар на Жота срещна лакътя на Уоткинс, но ръцете на нападателя бяха в естествена позиция и сигнал не последва. В 13-ата минута шампионите пропуснаха стопроцентова възможност. Мингс игра лошо и не пресече едно дълго подаване към Салах. Това даде възможност на египтянина да се окаже сам срещу Мартинес, който се придвижи добре и скъси ъгъла. Салах стреля по диагонала, но топката премина встрани от далечната греда.

Ливърпул продължи да атакува, но Вила стоеше добре в своята половина. Жота засече едно центриране на Робъртсън от корнер, но прати топката над вратата. Така се стигна до 43-тата минута, когато гостите откриха резултата. При една от редките атаки на бирмингамци Макгин намери Уоткинс пред наказателното поле, след което нападателят намери коридор за стрелба. Ударът бе в обсега на Алисон, но той се намеси лошо и позволи на топката да влезе във вратата му. Така Астън Вила стана първият отбор в ерата на Висшата лига, който вкарва осем гола във вратата на Ливърпул в рамките на един сезон.

Играчите на Клоп отговориха и Роберто Фирмино прати топката във вратата на Мартинес. Изравнителен гол обаче нямаше, след като няколко минути попадението се разглеждаше от ВАР. Първо се гледаше дали Кеш докосва топката, а след това графиките определиха, че Жота е бил в положение на засада, след като сантиметри от неговия ръкав са били зад отбраната на гостите.

Ливърпул започна много агресивно втората част и логично стигна до равенството в 57-ата минута. Мърсисайдци придвижиха много добре топката от единия фланг на другия. Робъртсън шутира остро отляво, Мартинес изби, но Салах изпревари Мингс и довкара отблизо за 1:1.

Пет минути по-късно "виланите" отново можеха да накажат защитата на "червените". Уоткинс се справи с Филипс отляво, след което подаде към Трезеге. Той стреля с външен фалц, а топката срещна далечната греда.

Ливърпул не наложи очаквания натиск, но въпреки всичко отборът вярваше до последно и в добавеното време стигна до победата. Тиаго засече от въздуха центриране на Шакири. Мартинес изби, а Ел Гази изчисти към границата на наказателното поле, където Александър-Арнолд със страхотен удар посрещна топката и я прати в далечния ъгъл за крайното 2:1.