Четири медала за българските борци в първите финали на турнира "Дан Колов - Никола Петров"

Четири медала спечелиха българските борци в първите финали на турнира "Дан Колов - Никола Петров" в Пловдив.

София Георгиева грабна титлата, след като в категория до 65 кг постигна 4 победи, а в последната решителна схватка се справи с латвийката Елма Зейдлере с 5:2 точки. Със сребро остана Недялко Петров в категория до 55 кг на класическия стил след загуба на финала от турчина Адем Узун с 3:7.

С бронз се окичиха Стефан Григоров (55 кг) и Росиан Дермански (82 кг) в класическия стил.

Днес до финалите стигнаха други трима българи. При най-леките до 57 кг на свободния стил Микяй Наим срази с технически туш 11:0 за 2 минути 50 секунди Хафъз Джан Хасдемир (Турция) и в събота ще спори за златото с украинеца Володимир Боруков. В тежка категория до 130 кг на класическия стил Радослав Георгиев се справи с турчина Мухамет Хамза Бакър с 3:1 и за титлата излиза срещу друг турчин Фатих Боскурт.

При жените за първото място ще се бори Мария Оряшкова (76 кг), която на полуфиналите победи Татяна Рентера (Колумбия). За златото тя излиза срещу унгарката Жанет Немет, която е с квота за Олимпийските игри в Токио.

В очаквания с голям интерес сблъсък при жените еврошампионката Мими Христова победи носителката на Световната купа в категория до 72 кг Юлияна Янева с 6:2. Срещата бе от третия кръг в категория до 68 кг, като двете спорят за титулярното място в категорията. Съперничките са 5 и се борят всяка срещу всяка.

Останалите ни представители от днешните полуфинали загубиха и утре продължават за бронза. При 65-килограмовите на свободния стил Иван Стоянов не успя да вземе реванш от румънеца Стефан Коман за поражението си на "Петко Сираков - Иван Илиев" преди две седмици, като този път отстъпи с 0:10.

Утре Коман ще излезе за титлата срещу аржентинеца Агустин Дестрибатс, който на завършилите Панамерикански игри спечели квота за Токио 2020. В категория до 74 кг на свободния стил Михаил Георгиев също продължава битката за бронза след поражение от Джамал Ебади (Иран) с 2:5. Друг иранец обаче спря Даниел Александров в категория до 87 кг на класическия стил. Махади Фалаххамидабади се наложи с 6:3.