Барселона се доближи на точка от лидера Атлетико, Дембеле герой за каталунците

Отборът на Барселона постигна измъчена, но много ценна победа с 1:0 над Валядолид в двубой от 29-ия кръг на Ла Лига, игран на "Камп Ноу". Голът вкара Усман Дембеле в 90-ата минута. Десетина минути по-рано французинът изкара червен картон за Оскар Плано от гостите. С успеха каталунците се възползваха от грешната стъпка на лидера Атлетико Мадрид, който загуби с 0:1 от Севиля снощи, и се доближиха само на точка от върха.

Двубоят беше много специален за мегазвездата на каталунците Лионел Меси, който стана футболистът с най-много изиграни официални мачове за Барселона в предишния кръг срещу Реал Сосиедад - 768. По този повод той получи подписана от отбора фланелка в рамка, а на терена да отбележат с него хубавия повод бяха съпругата му и тримата им синове.

Каталунците влязоха в мача след серия от пет поредни победи, като  в последния кръг постигнаха изразителен успех с 6:1 над Реал Сосиедад. Валядолид пък имаше само една победа в последните си пет мача, а за последно направи 1:1 срещу Севиля. Валядолид се бори за оцеляването си, като върви на 16-ата позиция с 27 точки.

В първия мач между двата тима през сезона Барселона спечели като гост с 3:0 с попадения на Клеман Ленгле, Мартин Брайтуайт и Лионел Меси.

Срещата стартира с доста интензивна игра. Първата възможност за гол се откри изненадващо пред отбора на Валядолид в 9-ата минута, когато след удар на Кенан Кодро с глава топката срещна напречната греда. Отговорът на Барселона беше светкавичен, но вратарят на Валядолид Жорди Масип се справи с опасността.

В 15-ата минута Барселона получи право да изпълни пряк свободен удар малко пред наказателното поле. Зад топката застана Меси, който прати топката край вратата. Валядолид продължи да играе много смело, като в средата на полувремето имаше три отправени удара към вратата срещу два на съперника.

В 25-ата минута гостите организираха контраатака, но Роке Меса стреля неточно, вместо да комбинира със съотборник. В 32-ата минута Антоан Гризман центрира в наказателното поле, където топката беше засечена от Усман Дембеле, но ударът му беше слаб и не затрудни Масип. В 40-ата минута гостите оцеляха след атака на Барселона

Първият удар на Дембеле беше отразен, но топката попадна в краката на Меси, чийто изстрел също беше блокиран след самоотвержена игра в защита на Валядолид. В самия край на полувремето и гредата спаси гостите след удар на Педри, като Масип успя да играе с нея, а след това късметът го покри.

Втората част започна с очакван натиск на каталунците, които стигнаха до две възможности в първите десетина минути чрез Меси и Френки де Йонг. Клеман Лангле пък отправи страхотен диагонален удар, но топката беше уловена от Масип. Гостите изнесоха играта и в 57-ата минута стигнаха до добра възможност след индивидуален пробив на Лукас Оласа, но топката мина встрани от вратата.

В ответната атака се отвори шанс пред Меси, но отново не падна гол. В 59-ата минута Меси изведе Дембеле зад отбраната на Валядолид, французинът напредна и стреля, но Масип спаси. Гризман успя да нанесе удар с глава по рикоширалата топка, но не намери вратата. Напрежението пред вратата на Валядолид продължи. Меси нахлу с топката в наказателното поле, но бе успешно блокиран от защитата на гостите и не успя стреля.

В 64-ата минута аржентинецът стреля от фаул ниско по тревата, но топката попадна право в ръцете на Масип. Преди тази ситуация от Валядолид имаха претенции за игра с ръка в наказателното поле, но такава не беше отсъдена. Каталунците продължаваха да опитват да стигнат до победен гол, но Масип действаше много солидно на вратата. В 71-ата минута Меси стреля, но неточно.

В 79-ата минута Валядолид остана с човек по-малко, след като Оскар Плано получи пресилен червен картон за нарушение срещу Дембеле. Гостите удържаха нулевото реми до последната минута, когато Дембеле с удар с левия крак от близка дистанция сложи точка на спора и донесе скъпоценна победа на Барселона.

Барселона - Валядолид 1:0
1:0- Дембеле 90

Барселона: Тер Стеген, Дест, Мингеса, Лангле, Алба, Педри, Бускетс, Де Йонг, Меси, Гризман, Дембеле

Валядолид: Масип, Оласа, Санчес, Гонсалес, Янко, Мартинес, Плано, Алкарас, Меса, Кодро, Гуардиола