Черноморец спечели лишената от всякаква логика битка за четворката с Академик

Въпреки че допусна 16 грешки повече и взе 30 стрелби по-малко, отборът на Черноморец надделя над Академик (Пловдив) с 98:88 (25:26, 27:19, 24:22, 22:21) в директната битка за четвъртото място в Националната Баскетболна Лига. Двубоят бе част от 24-я кръг на родния шампионат и се проведе в старозагорската зала "Общинска", тъй като зала "Бойчо Брънзов" в Бургас е заета заради парламентарните избори през вчерашния ден.

Черноморец все още е на шестото място в класирането, но вече разполага с баланс от 9 победи и 11 загуби. Академик продължава да е четвърти с 10 успеха и 11 поражения. Между двата тима стои съставът на Берое, който е с 10-11.

Голям удар за пловдивчани бе отсъствието на две от основните им фигури - гардът Джахий Карсън и центърът Йере Вучица. За Черноморец пък се завърна стрелецът Евгени Хаджирусев, а преди мача стана ясно, че центърът Милош Милидрагович е решил да си тръгне от тима.

Странната статистика на мача сочи, че Черноморец е 33/58 (56%) при стрелбата си от игра, докато Академик e 33/88 (37%). "Акулите" допуснаха цели 25 грешки в офанзивен план срещу едва 9 за пловдивчани, но въпреки това нанизаха близо 100 точки благодарение на изключително ефективната си стрелба в днешния мач и си тръгнаха с победата от Стара Загора.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първият кош в мача бе отбелязан от гарда на Академик Адриян Секулов, но след това бургазлии записаха серия от 8:2, с която поведоха с четири точки в резултата при 8:4. Играта на пловдивчани не се получаваше в първите пет минути игра, а крилото на символичните домакини Марвин Смит направи разликата шест точки след тройка от нула градуса - 12:6. Нова грешка на пловдивчани позволи на завърналия се от контузия Евгени Хаджирусев да покачи аванса на "акулите" на девет точки след втора поредна тройка - 15:6. Академик най-сетне успя да спре няколкоминутната си суша след пробив на Обрад Томич за 15:8, но Черноморец запази преднината си в подножието на двуцифрените размери заради нови две тройки на Константин Коев - 23:14.

Момчетата на Йордан Янков също започнаха да залагат на стрелбата отдалеч и именна чрез нея се добраха на само три точки от своя съперник - 23:20 след точни изстрели на Николай Титков и Николай Николов. Наказателната акция на символичните гости от тройката продължи и до самия край на периода, а авторът на нови две тройки за Академик бе капитанът Васил Бачев, който донесе точка аванс на своя тим - 25:26 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Ангел Пейчинов и Марвин Смит обаче максимално бързо върнаха преднината в ръцете на Черноморец, а перфектна стрелба на Дианте Болдуин оформи серия от шест поредни точки за 32:29. Все пак Академик успя да спре устрема на бургазлии, като двубоят продължаваше да бъде изключително равностоен - 34:35 за символичните гости. Страхотна тройка с фаул на Хаджирусев и нов точен изстрел на Болдуин от средно разстояние донесоха аванс от пет точки на Черноморец при 40:35. Разликата обаче бързо беше неутрализирана, след като пловдивчани за пореден път настигнаха своя съперник и изравниха резултата - 40:40.

В следващото нападение Николай Николов наниза тройка за Академик, при която получи контузия, след като левият му глезен се приземи върху десния крак на Ангел Пейчинов - 46:43. Все пак Черноморец отново натисна газта и се оттегли в съблекалнята с актив от седем точки след кош със сирената на Константин Коев - 52:45.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Невероятно точната стрелба на Черноморец продължаваше да тормози защитата на символичните гости. Марвин Смит и компания продължаваха да нижат кош след кош в мрежичката на Академик, като за първи път в мача разликата прескочи 10-те точки - 59:47 в полза на "акулите". Титков и Гуджино дадоха глътка въздух на пловдивчани, които намалиха дефицита на тима си до седем точки при 61:54. Американското присъствие в редиците на Черноморец обаче си каза думата, след като Люис и Болдуин комбинираха усилията си, за да възстановят 12-точковия аванс на бургазлии - 66:54.

Отборът на Йордан Янков обаче се събуди в края на частта и използва появилата се липса на концентрация в редиците на домакините, за да се добере на шест точки от своя съперник при 73:67. Първата тройка през сезона за центъра на Черноморец Уендъл Люис обаче удари сериозно по самовучствието на символичните гости, тъй като резултатът стана 76:67 преди началото на последния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Академик даде добър старт на финалните 10 минути, отбелязвайки първите четири точки в частта, за да намали разликата в резултата до 76:71. Въпреки че Коев донесе малко спокойствие в редиците на бургазлии с поредната си тройка в мача, пловдивчани отново се стегнаха и се доближиха на три точки от опонента при 79:76. Точна стрелба на Марвин Смит от средно разстояние увеличи преднината на Черноморец на 81:76, преди Васил Бачев да наниже тройка за 81:79. Бургазлии отново успяха да се измъкнат от трудната ситуация и да се задържат в лидерска позиция, след като Хаджирусев и Смит помогнаха на тима да се отскубне на осем точки преднина при 87:79.

Неприятни грешки в нападение обаче провалиха Академик, тъй като Дианте Болдуин и Евгени Хаджирусев продължаваха да наказват неточните отигравания на съперника - 92:80 при 3 минути до края на мача. Пловдивчани се опитаха да скъсят разликата до Черноморец и успяха да се доближат на само пет точки от "акулите" при 93:88 и оставащи 31 секунди на таблото. "Акулите" обаче запазиха преднината си до последния съдийски сигнал и затвориха мача при 98:88.

Марвин Смит повече бургазлии с 25 точки и 8 борби, Константин Коев записа "дабъл-дабъл" от 19 и 11 борби, Уендъл Люис се разписа с 19 точки и 9 овладени топки, Дианте Болдуин също остави "дабъл-дабъл" от 16 точки и 11 асистенции, но направи и цели 10 грешки, а Евгени Хаджирусев вкара 15 точки при завръщането си от контузия.

Николай Титков направи силен мач и поведе Академик с 21 точки и 7 асистенции, Антъни Гуджино реализира 19 точки и взе 8 борби, Васил Бачев записа 15 точки, 5 борби и 5 асистенции, Николай Николов добави 12 точки, а Обрад Томич остави 11 точки и 5 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин, Евгени Хаджирусев, Константин Коев, Марвин Смит, Уендъл Люис

АКАДЕМИК: Васил Бачев, Адриян Секулов, Николай Николов, Антъни Гуджино, Обрад Томич