Черноморец не успя да шокира Левски Лукойл в пореден мач с много нерви

Отборът на Левски Лукойл записа третата си поредна победа в Националната Баскетболна Лига. В своята зала "Универсиада" отборът на Константин Папазов спечели двубоя си с Черноморец с крайното 87:76 (18:24, 25:22, 21:20, 23:10) в среща от 23-я кръг на мъжкия баскетболен шампионат.

Успехът позволява на "сините" да покачат актива си за сезона на 17 победи и 4 загуби, като заедно с това столичани увеличават аванса си пред третия в подреждането Балкан на три точки. Черноморец пък продължава да заема шестата позиция в класирането с баланс от 8 успеха и 11 поражения.

Левски Лукойл беше без Венцислав Петков и Герасим Николов в днешния мач. В ротацията на "сините" обаче се завърна Христо Захариев. "Акулите" пък не можеха да разчитат на Евгени Хаджирусев и Мартин Чоков, но в състава на Васил Евтимов отново попадна Борис Войков.

Черноморец тръгна силно в мача и още във втората четвърт поведе с 16 точки, но домакините стопиха дефицита си още до почивката. В края на третата четвърт капитанът на гостите Константин Коев излезе от игра с натрупани пет лични нарушения, което помогна на Левски Лукойл да запише силна последна част и да си тръгне с победата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

След хаотична първа минута с няколко пропуска от двете страни, резултатът бе открит от центъра на гостите Уендъл Люис. Веднага след това колегата му от другата страна Данило Тасич изравни резултата, но отново Люис и тройка на Константин Коев позволиха на гостите да поведат с четири точки при 2:6. "Акулите" на Васил Евтимов продължаваха да подхождат с голяма доза агресия в откриващите минути от мача и в средата на първата част увеличиха аванса си на пет точки - 5:10.

Две поредни страхотни изпълнения на Коев донесоха още самочувствие на гостите, които вдигнаха преднината си на цели девет точки при оставащи около 3 минути до края на периода - 8:17. Левски Лукойл натисна газта и насочи нападенията си през центъра Кийт Бенсън, който помогна на тима да се доближи на пет точки, но след това бургазлии отново влязоха в чудесна серия и поведоха с девет при 15:24. "Сините" обаче се спасиха от допълнителни наранявания в откриващите 10 минути и затвориха частта с точен изстрел от далечно разстояние на Йордан Минчев за 18:24.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

"Акулите" започнаха втората четвърт с изумителна наказателна акция от водещия си реализатор Дианте Болдуин, който бе в основата на серия от седем поредни точки за тима си, с която резултатът стана 18:31 за Черноморец. Американецът продължаваше да тормози защитата на Левски Лукойл, позволявайки на своя тим да си спечели аванс от цели 16 точки преди изтичането на първите пет минути от втората четвърт - 19:35. "Сините" най-сетне показаха нещо хубаво в играта си и чрез своя основен играч Данило Тасич и гарда Тайрън Бразелтън свалиха разликата до девет точки при 26:35. Сърбинът наниза още две точки на сметката си в следващото нападение, увеличавайки серията на тима си на 9:0, но Константин Коев отбеляза третата си поредна тройка и върна разликата в двуцифрените размери - 28:38.

Столичани за пореден път се залепиха на пет точки зад своя съперник при 37:42 и оставащи 2 минути от частта, а в следващите 60 секунди направиха мача напълно равностоен, след като Тасич и Бенсън скъсиха дефицита на Левски Лукойл до само една точка - 41:42. Гостите използваха многото натрупани нарушения в редиците на столичния тим и се отскубнаха на пет точки аванс след точни изстрели от наказателната линия на Люис и Коев - 41:46. Последните точки в частта бяха дело на Христо Захариев, който оформи крайното 43:46 след първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата част отново започна с точки в полза на гостите, които откриха гонитбата с точен изстрел на Дианте Болдуин. Домакините обаче най-после се добраха до равенството в резултата, след като Данило Тасич наниза пет поредни точки за "сините" и върна паритета при 48:48. Грешка на Уендъл Люис позволи на Тайрън Бразелтън да отнеме, а той изпрати топката в ръцете на Чавдар Костов, който донесе първата преднина в мача на столичния тим - 50:48.

Прекъсването, поискано от Васил Евтимов, помогна на отбора му да се събере психически и да заиграе по-концентрирано, като резултатът дойде моментално. Американците в състава на гостите Болдуин, Люис и Смит бяха точни в три поредни нападения, за да върнат аванса в полза на бургазлии - 50:55. Домакините отново успяха да се доберат до наказателната линия, откъдето отбелязаха следващите си четири точки, намалявайки дефицита си до една, но Уендъл Люис и тройка на Пейчинов поведоха Черноморец към преднина от 7 точки при 54:61.

Левски Лукойл отново се зае със задачата да наваксва изоставането си, като този път Йордан Минчев и Чавдар Костов спомогнаха за това разликата в резултата да се смъкне до три точки при 58:61. Уендъл Люис отново покачи аванса на своя тим до пет точки, но при оставаща около минута до края на третата четвърт капитанът на Черноморец Константин Коев излезе с пет лични нарушения. Интригата се запази за последната четвърт, след като Левски Лукойл се закачи на две точки от своя съперник при 64:66.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Сините" използваха излизането на Коев и нанесоха серия от седем поредни точки за старт на последната четвърт, за да поведат с пет при 71:66. Черноморец не се предаде и изравни чрез Марвин Смит, който изригна с пет поредни за гостите - 71:71. Щурмът на "акулите" продължи още няколко секунди, в които Дианте Болдуин наниза тройка за 71:74, преди Чавдар Костов и Кийт Бенсън да изравнят резултата от наказателната линия - 74:74 и 5:21 оставащи на часовника. Равенството се запази в следващата минута, в която Левски Лукойл на няколко пъти не успя да изкара пето лично нарушение и на центъра на гостите Уендъл Люис - 76:76.

Чудесна тройка на Бразелтън и още по-чудесна защита от страна на домакините даде шанс на тима на Тити Папазов да поведе с по-солидна разлика при 79:76 и 2:30 на часовника. Отново Бразелтън бе точен от далечно разстояние, за да донесе шестточкова преднина на Левски Лукойл - 82:76. Домакините до голяма степен си узакониха победата в мача след нови две точки, този път дело на Кийт Бенсън, като веднага след тях последва грешка от страна на гостите - 84:76. До края на мача Черноморец загуби шансове за обрат, а Данило Тасич оформи финалното 87:76.

Данило Тасич наниза 24 точки и овладя 6 борби за победата на Левски Лукойл. Кийт Бенсън наниза 22 точки и хвана 7 борби, Чавдар Костов записа 14 точки и 6 асистенции, а Тайрън Бразелтън добави 13 и 6 завършващи подавания.

Марвин Смит бе лидер на Черноморец с 24 точки и 12 борби, Дианте Болдуин записа "дабъл-дабъл" от 16 точки и 11 асистенции, Уендъл Люис записа 16 и 10 борби, а Константин Коев вкара 12 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 13, Чавдар Костов 14, Йордан Минчев 7, Данило Тасич 24, Кийт Бенсън 22 (Райън Райт 3, Рейкуон Мичъл 2, Христо Захариев 2, Константин Тошков)

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин 16, Ангел Пейчинов 8, Константин Коев 12, Марвин Смит 24, Уендъл Люис 16 (Симеон Русинов, Милош Милидрагович, Борис Войков)