УБА шокира "Стамфорд Бридж" с пет гола и нанесе първа загуба на Тухел (видео)

Уест Бромич нанесе първа загуба на Челси след пристигането на Томас Тухел. Намиращият се на 19-о място в класирането тим на Сам Алърдайс спечели с 5:2 на "Стамфорд Бридж". Лондончани не бяха допускали гол в последните си седем мача и бяха допуснали общо два гола в първите 14 мача на Тухел.

Кристиан Пулишич откри резултата в 27-ата минута и нищо не предвещаваше какво ще последва. Секунди по-късно завърналият се след дълго отсъствие Тиаго Силва получи втори жълт картон и остави домакините с човек по-малко. Матеус Перейра отбеляза два гола в добавеното време на първата част и УБА осъществи пълен обрат.

След почивката Калъм Рибинсън и Мбайе Диан се разписаха в рамките на пет минути, за да направят резултата 1:4. Мейсън Маунт върна едно попадение, но Робинсън вкара още един гол в края за крайното 2:5.

Загубата на Челси отвори вратата пред преследвачите в битката за четвъртото място. Уест Хам и Тотнъм имат шанс да изпреварят лондонския си съперник, а Ливърпул и Евертън да се доближат до него. УБА си остана на 19-о място, но намали разликата от 17-ия Нюкасъл на седем точки.

Срещата започна на високо темпо и първата възможност за гол бе създадена от гостите. Мбайе Диан намери Перейра, който получи възможност да стреля от сравнително добра позиция. Ударът му прати топката право в Менди. Играчите на Челси сякаш имаха нужда от време, за да влязат в ритъм. Грешка на Жоржиньо доведе до жълт картон на Тиаго Силва още в петата минута.

Уест Бромич още веднъж успя да организира добра бърза атака, но тя не доведе до удар. Постепенно лондончани намалиха грешките и започнаха да застрашават вратата на съперника. Изстрел на Маркос Алонсо от малък ъгъл бе отразен от Джонстън. Тимо Вернер, който бе на върха на атаката, продължи да демонстрира, че му липсва увереност пред гола. Германецът получи отлична топка, която само трябваше да засече, но не успя да уцели кълбото. Гол нямаше да има при всички положения, защото нападателят бе в засада.

В 27-ата минута отборът на Тухел поведе. След прекрасно изпълнение на Алонсо от пряк свободен удар топката се удари в гредата, а Пулишич реагира най-бързо и успя да се разпише при добавката.

Секунди по-късно нещата се промениха. Опасно влизане на Тиаго Силва му донесе втори жълт картон и той трябваше да напусне терена след по-малко от половин час игра. Опитният бразилски национал се завърна в игра след дълго отсъствие и веднага бе пуснат като титуляр, като трябваше да поеме лидерски функции, но това развитие обърка плановете на Тухел. Германецът извади Хаким Зиеш и пусна Кристенсен да запълни дупката в центъра на защитата.

На този етап не изглеждаше, че домакините ще имат големи проблеми от факта, че са с човек по-малко. Те можеха да удвоят преднината си след няколко отлични контраатаки. Вратарят на УБА Сам Джонстън се справи с два опита на Рийс Джеймс. При втория той бе изведен от Ковачич и стреля силно от отлична позиция, но стражът отрази изстрела. Зума и Кристенсен пък опитаха с глава да го затруднят след ъглови удари, но не намериха целта.

Гостите стигнаха до сензационен обрат в добавеното време на първата част. В рамките на две минути Матеус Перейра направи резултата 1:2. След дълго изчистване от страна на Джонстън бразилецът излезе от дълбочина и изненада защитата на съперника, като красиво прехвърли Менди. При следващата атака на Уест Бромич Мат Филипс удари гредата след прекрасен удар.

Отбраната на Челси бе тотално объркана и допусна нова грешка, която бе наказана. Перейра получи топката от Диан в наказателното поле, забави удара и прати топката в близкия ъгъл на Менди. Това бяха първите голове, които лондончани допускат на "Стамфорд Бридж" след пристигането на Томас Тухел. В първите 14 мача на германеца тимът допусна общо две попадения.

След почивката двубоят стана още по-открит, тъй като домакините търсеха изравняване с човек по-малко, което отвори повече пространства за бързите атаки на съперника. Отборът на Сам Алърдайс заигра с друго самочувствие още след първия си гол и продължи така и през втората част.

Перейра търсеше хеттрик и получи възможност да стреля в 51-ата минута. Ударът му бе блокиран. Малко по-късно вратарят на УБА трябва да благодари на Ажай за това, че не получи гол. Той изби лошо топката след високо центриране от страна на Джеймс. Кълбото се озова в Алонсо, който го насочи към опразнената врата, но Ажай успя да отклони топката на голлинията и тя се удари в гредата.

Последваха нови атаки на Челси и няколко положения пред вратата на Джонстън. Перейра пък пропусна отлична възможност да стигне до хеттрик в 61-ата минута. Той бе изведен отлично сам срещу Менди, но стреля във вратаря. Блестяща комбинация на Уест Бромич доведе до трети гол във вратата на лондончани секунди по-късно. Атака завърши с центриране на Фърлонг отдясно и прекрасен удар от въздуха на Калъм Робинсън

Тимът на Алърдайс не играеше като борещ за оцеляване и редеше добра атака след добра атака. В 68-ата минута гостите отново матираха защитата на съперника. Този път нападението завърши с подаване с пета на Таунзенд към Диан, който направи резултата 1:4.

Челси също продължаваше да атакува. Влезлият на почивката Мейсън Маунт пропусна да се разпише в 69-ата минута, но веднага след това получи нова възможност. Алонсо проби отляво и намери Вернер в наказателното поле, а германецът действа отлично, като предостави топката на Маунт, който с удар отблизо се разписа.

Уест Бромич не позволи нов натиск на съперника, а надеждите на лондончани да вземат нещо от мача постепенно се изпариха. В края на срещата Робинсън вкара още едно попадение и сложи черешката на тортата на великолепното представяне на гостите.

ЧЕЛСИ - УЕСТ БРОМИЧ 2:5
1:0 - Пулишич (27)
1:1 - Перейра (45+2)
1:2 - Перейра (45+4)
1:3 - Робинсън (63)
1:4 - Диан (68)
2:4 - Маунт (71)
2:5 - Робинсън (91)