Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Армения мечтае след зрелищен обрат срещу Румъния (видео)

Армения записа трета поредна победа в квалификациите за Мондиал 2022. Съставът на Хоакин Капарос успя да обърна Румъния с 3:2 в Ереван и е с пълен актив от 9 точки в група "J". Румънците се виждаха победители двайсетина минути преди края, когато поведоха с 2:1 след две попълнения на звездата на Университатя (Крайова) Александру Чикалдау. Плановете им обаче се объркаха от червения картон на Георге Пушкаш (78'). Арменците се възползваха от численото си предимство и с помощта на публиката се вдигнаха на финален щурм донесъл головете на Вараздат Хароян (87') и Тигран Барсегян (89') от дузпа.

Нападателят на Лудогорец Клаудиу Кешерю се появи като резерва на мястото на Александру Максим в 74-ата минута, но не можа да помогне на тима си, който изнемогваше в заключителния етап от двубоя.

На старта на квалификациите Армения надви с 1:0 като гост Лихтенщайн, а след това постигна успех у дома срещу Исландия (2:0) и поведе в групата, заедно с Германия. Румънците започнаха с инфарктна победа над Северна Македония, последвана от очаквано поражение от Германия и днес на всяка цена трябваше да вземат трите точки.

Двата отбора направиха динамичен и изпълнен с голови положения мач. Румънците изграждаха постепенни атаки, докато домакините разчитаха на бързи контри, с които неведнъж хванаха неподготвени бранителите пред Флорин Ница. Първоначалният натиск на Румъния доведе до два опасни удара на Николае Станчу, но Давид Юрченко не позволи да бъде изненадан.

В 14-ата минута Армения можеше да излезе напред. След изстрел на Александър Карапетян топката рикошира в защитник на гостите, но Ница успя да реагира и изби в корнер. Стражът на Румъния показа класа и след коварен удар на Тигран Барсегян в 16-ата минута.

Таранът на гостите Георге Пушкаш не играеше често с топката и като цяло бе статичен, но получи своя шанс в средата на първото полувреме. Ударът му обаче премина над напречната греда. В 30-ата минута Хорен Байрамян падна в наказателното поле след единоборство с Василе Могош, но бързо осъзна, че няма да получи дузпа и се изправи.

Станчу още веднъж постави Юрченко на изпитание в 42-ата минута и вратарят на домакините отново спаси. На почивката Хоакин Капарос направи тройна смяна и една от резервите - Сперциян, изведе арменците напред в 56-ата минута. Младокът от Краснодар шутира от границата на наказателното поле, топката се отклони от защитник в бяло и заблуди Ница - 1:0.

В 61-ата минута Саргис Адамян засече центриране от фаул, но Ница се намеси и попречи на домакините да направят решителна крачка към победата. В ответната атака Силвиу Банку намери Чикалдау, който изравни с дебютния си гол за националния отбор. При тази ситуация също имаше рикошет, но този път в полза на румънците.

Десетина минути по-късно гостите разиграха добре по левия фланг, Банку центрира на далечната греда и там оставеният непокрит Чикалдау се разписа за втори път. Домакините не се предадоха, а и в 78-ата минута получиха числено предимство, след като Пушкаш получи директен червен картон за грубо нарушение в центъра.

Арменците обсадиха наказателното поле на гостите и положенията пред Ница следваха едно след друго. Жирайр Шагоян и Саргис Адамян не съумяха да преодолеят румънския страж, но това направи капитанът Хароян след остро центриране на Барсегян. Бранителят на Армения сякаш беше в засада, но страничният рефер не маркира такава, а в световните квалификации не се използва ВАР.

Това обаче не беше всичко. В 89-ата минута Алексндру Крецу извърши нарушение в наказателното поле и реферът Андрис Трейманис даде дузпа за Армения, превърната в гол от Барсегян. По този начин домакините оглавиха класирането преди мача на Германия и имат всички основания да мечтаят за второто място в групата. Румънците пък останаха с 3 точки и имат много да наваксват през есента.