Турция се провали, когато най-малко се очакваше (видео)

Турция не успя да запази пълния си актив след третия кръг в квалификациите за Мондиал 2022. Отборът на Шенол Гюнеш водеше с 2:0 и 3:1 на Латвия, но мачът в Истанбул завърши 3:3. Давис Икауниекс донесе точката на гостите с попадение в 79-ата минута.

Преди този мач латвийците имаха две загуби, а Турция записа респектиращи победи срещу Нидерландия (4:2) и Норвегия (3:0). Въпреки разочароващото равенство, турците оглавяват класирането в група "G" със 7 точки, следвани от Нидерландия, Черна гора и Норвегия с по 6. Латвия има 1 точка, а на дъното е Гибралтар с 0.

Началото беше повече от добро за домакините. Те поведоха още във 2-ата минута с гол на Кенан Караман. Той получи хитър пас от Хакан Чалханоглу и с левия крак разстреля вратаря Павелс Щейнборс. Турците пропуснаха няколко добри положения в следващите минути, но след половин час игра Чалханоглу посрещна една отбита топка и от въздуха я прати в мрежата за 2:0.

Въпреки че бяха поставени под постоянен натиск и можеха да получат още голове, гостите не се предадоха. В 35-ата минута, скоро след попадението на Чалханоглу, дясното крило Робертс Савалниекс завърши хубава контра и намали на 1:2.

В началото на втората част турците получиха дузпа за нарушение на Кристерс Тоберс срещу Мерт Мюлдюр. Зад топката застана ветеранът Бурак Йълмаз и не сбърка. Домакините обаче отново подходиха прекалено лежерно и подцениха съперника, за което бяха наказани.

В 58-ата минута наглед безопасно центриране доведе до смут в отбраната на домакините и Робертс Улдрикис върна интригата. Домакините пропуснаха още няколко положения, а Шенол Гюнеш направи смени, с които показа, че ще брани резултата.

В 79-ата минута Икауниекс овладя топката с левия крак в наазателното поле, прехвъри я на десния и стреля до гредата - 3:3. Веднага след това Бурак Йълмаз пропиля поредното чисто положение пред вратата на Латвия. Финалният щурм на турците не даде резултат и те загубиха ценни точки.

Шенол Гюнеш и отборът му вече ще насочат мислите си към Евро 2020, а световните квалификации ще продължат през септември, когато Турция ще посрещне Черна гора. Следващият мач на Латвия е домакинство на Гибралтар.