Balkan Grand Prix 6

Левски удари Хебър в Пазарджик и си осигури второто място в редовния сезон (видео + снимки)

Волейболистите на Левски София сразиха като гост тима на Хебър (Пазарджик) с 3:0 (25:21, 27:25, 25:21) в мач от последния 14-и кръг в Първата осмица в Суперлигата за мъже.

Така “сините” си осигуриха второто място в редовния сезон. Хебър вече бе спечелил първото място още след двубоите от 13-ия кръг.

Така в плейофите Хебър ще се изправи срещу победителя от предварителните плейофи Пирин (Разлог) – Локомотив (Пловдив). Левски София ще играе срещу победителя от други плейоф ЦСКА – Дунав (Русе).

Драган Иванов направи много промени в стартовия състав на Хебър. Националът Теодор Тодоров се завърна в стартовата шестица, а единствен Александър Ляфтов, от всички титуляри, започна в началото на двубоя. Иван Станев, Спас Байрев, Пламен Шекерджиев, Стойко Ненчев и либерото Добромир Иванов започнаха двубоя за домакините.

Разпределителят Владимир Станков се завърна в стартовия състав на “сините”.
Боян Йорданов се справи с двойна блокада срещу себе си за 3:0 за Левски. Блок спря атака на Теодор Тодоров – 0:4. Драган Иванов взе прекъсване за Хебър.Александър Николов с мощна атака от зона 4 направи резултата 6:1 за “сините”. Бързата ръка на 42-годишният неостаряващ Христо Цветанов направи резултата 7:2. Капитанът на Левски Боян Йорданов завърши атака от зона 2. Ас на Александър Ляфтов намали разликата до 3 точки при 6:9. Волейболистите на Левски поведоха с 12:8. Двоен “син” блок направи резултата 14:9. Мощна атака на Боян Йорданов от зона 2 по диагонала – 15:10. Перфектна комбинация Владимир Станков – Марк МакГивърн и 20:16 за гостите. Хебър намали до 18:20. Христо Цветанов успя да забие бърза топка в центъра за 21:18. Канадецът Брадли Гънтър се появи в игра и веднага атакува мощно и успешно от зона 2 по диагонала – 20:21. Андрей Жеков взе прекъсване за Левски. Александър Николов завърши успешно атака от зона 2 и 22:20. Поредна успешна атака в центъра на Христо Цветанов – 23:20. Драган Иванов взе прекъсване за Хебър. Волейболистите на Левски стигнаха до успех в първата част с 25:21, след като Боян Йорданов влезе в ролата на разпределител, а пайп на Александър Николов донесе точката.
Две поредни успешни атаки на Спас Байрев дадоха аванс на Хебър от 2:0 в началото на втората част. Александър Ляфтов се справи с тройната “синя” блокада за 5:2. Последваха 3 поредни точки за волейболистите на Левски и 5:5. Драган Иванов взе прекъсване за Хебър. Единична блокада на Христо Цветанов срещу атака на Спас Байрев и Левски поведе със 7:6. Спас Байрев атакува успешно 2 поредни атаки за 11:8 за Хебър. Гордан Люцканов намали до 10:13. Хебър поведе с 15:11. “Сините” записаха 4 поредни точки, последната направи Александър Николов и Левски поведе с 16:15. Александър Николов отигра технично за 19:17.  Две поредни блокади на волейболистите на Хебър срещу атака на Венислав Антов и 20:19 за домакините. Боян Йорданов изравни за 20:20. Двойна блокада на Гордан Люцканов и Христо Цветанов срещу Брадли Гънтър и Левски отново поведе с 21:20. Хебър изравни при 22:22, след като Владимир Станков се размина със своите нападатели. Андрей Жеков взе прекъсване за “сините”.  Боян Йорданов се справи с двойна блокада от зона 3 и Левски поведе с 23:22. Хебър стигна до геймбол при 24:23. Блокада на Марк МакГивърн възстанови равенството 24:24. Мощен сервис на Боян Йорданов и контраатака на Гордан Люцканов – 25:24. Левски стигна до геймбол при 26:25, след като Марк МакГивърн заби единична блокада на Александър Ляфтов. Атака по правата на Боян Йорданов донесе успех за “сините” във втората част с 27:25.
“Сините” поведоха с 3:1 в началото на третата част. Блокада на Александър Ляфтов възстанови равенството при 3:3. Волейболистите на Левски поведоха с 10:8 след технична атака на Гордан Люцканов. Единична блокада на Гордан Люцканов и 12:9 за Левски при техническото прекъсване. Феноменална атака по диагонала на Гордан Люцканов от зона 2 в 3-ия метър 13:10. Марк МакГивърн заби единична блокада на атака на Александър Ляфтов – 14:10. Иван Станев пусна технично топката, но тя не попадна полето и “сините” дръпнаха със 17:12. Драган Иванов взе прекъсване за Хебър.  Ас на Пламен Шекерджиев намали резултата до 16:18. Гордан Люцканов завърши една много трудна топка от зона 2 за 19:16. Гордан Люцканов атакува успешно от зона 4 за 20:17. Александър Николов игра с блокадата за 22:18. Боян Йорданов се справи с тройната блокада от зона 2 за 23:19. Александър Николов атакува успешно от зона 4 доведе Левски до мачбол при 24:19. Александър Николов донесе победната точка на “сините” с атака от зона 4 – 25:21.
Александър Николов бе най-резултатен в мача с 18 точки (4 блока, 61% ефективност в атака, 35% перфектно и 65% позитивно посрещане - +13) за Левски.

Капитанът на “сините” Боян Йорданов добави 15 точки (50% ефективност в атака - +9). Гордан Люцканов се отличи с 13 точки (1 блок, 63% ефективност в атака, 33% перфектно и 61% позитивно посрещане - +8).
ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) – ЛЕВСКИ СОФИЯ 0:3 (21:25, 25:27, 21:25)