Ливърпул отново показа по-доброто си лице в ШЛ и без проблем се класира за 1/4-финалите (видео)

Въпреки сериозната криза, в която Ливърпул изпадна в последно време, английският шампион продължава да показва много по-добро лице в Шампионската лига. Тази вечер тимът на Юрген Клоп отново победи РБ Лайпциг с 2:0 и с общ резултат 4:0 се класира напълно заслужено на 1/4-финалите на надпреварата. Мърсисайдци този път се водеха домакин, макар че двубоят отново се изигра на "Пушкаш Арена" в Будапеща. Ливърпул създаде доста положения, но чак в 70-ата минута Мохамед Салах откри резултата. Само четири минути след това Садио Мане окончателно сложи точка на спора между осмия във временното класиране на Премиър лийг и втория в Бундеслигата.

Клоп направи пет промени в сравнение със загубата от Фулъм, която бе шеста поред за мърсисайдци на "Анфийлд". Озан Кабак се завърна в центъра на отбраната, където си партнираше с Натаниел Филипс. Трент Александър-Арнолд също бе титуляр, след като не започна в двубоя с Фулъм. Тиаго Алкантара и Фабиньо стартираха в халфовата линия. Садио Мане се завърна в атака, където действаше със Салах и Жота. Роберто Фирмино пропусна и този двубой заради контузия.

Емил Форшберг и капитанът Марсел Забитцер се завърнаха в състава на Лайпциг.
Двубоят започна доста открито, като и двата отбора имаха няколко добри шанса през първата част. В седмата минута Мане стреля от малък ъгъл, но топката профуча над напречната греда. Три минути след това Алисон трябваше да прави решаващо спасяване, след като една дълга топка напред стигна до Олмо, който излезе сам срещу стража на мърсисайдци, но бразилецът се справи.
В 19-ата минута Жота засече добре с глава центриране от корнер на Александър-Арнолд, но Гулачи изби над вратата. Пет минути след това Ливърпул пропусна изключителен шанс. Тиаго с ножичен удар от въздуха изведе по превъзходен начин Салах, който напредна на скорост, останал очи в очи с Гулачи. Стражът на Лайпциг обаче изби, след което Мане опита да направи добавка с глава, но топката тупна в земята, след което Салах вдигна високо крака си, за да я прати в мрежата, но всичко завърши със свободен удар в полза на "биковете".

Ливърпул продължи да атакува по-опасно. Последва нов акробатичен удар на Тиаго, но в него нямаше сила и стражът на гостите се справи с лекота.
В 28-ата минута Александър-Арнолд проби много добре отдясно в наказателното поле, но реши да не стреля от малък ъгъл, а да потърси Салах. Упамекано обаче успя да изчисти в корнер.
Последваха добри възможности за РБ. Алисон спаси удар на Кампъл, а в 32-рата минута шут на Форшбери премина на сантиметри встрани.
В 40-ата минута отново Гулачи бе последна преграда пред атаката на мърсисайдци, след като парира хубав удар на Жота от границата на наказателното поле.
В добавеното време на първата част Ливърпул отново се размина с гола. Упамекано изчисти лошо топката, която Салах се опита да овладее след едно дълго подаване към него. Кълбото стигна до Жота, който просто трябваше да уцели левия ъгъл на вратата, но стреля встрани.
В 55-ата минута Ливърпул пропусна поредния страхотен шанс. Мане изведе много добре Жота, който обаче отново не успя да преодолее Гулачи. По-фрапантното бе, че Салах не можа да уцели опразнената врата след това и ударът на египтянина премина над напречната греда. Дори да беше паднал гол, той вероятно обаче щеше да бъде отменен заради засада.
В 65-ата най-сетне и РБ показа, че не се е отказал да търси победата в този мач. Клуиверт центрира добре отдясно, а Сьорлот засече с глава, но топката срещна напречната греда. Това обаче си остана и единственото положение за германския тим през втората част.
В 70-ата минута Ливърпул на практика си осигури участие в следващата фаза, след като "червените" организираха страхотна контраатака. И тримата атакуващи играчи на символичните домакини имаха участие в нея. Мане намери Жота, който добре изведе Салах. Египтянинът финтира двама бранители и стреля в ъгъла за 1:0.
Само четири минути след това Мане удвои, след като бе оставен сам на далечната греда и засече отблизо перфектно центриране на Ориги, който малко преди това замени Жота. До края Ливърпул държеше напълно двубоя под контрол.