Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 2:1

Холанд предизвика Левандовски и отговорът беше унищожителен (видео)

Байерн (Мюнхен) постигна поредна победа срещу Борусия (Дортмунд) и се завърна на върха в Бундеслигата, откъдето беше свален за няколко часа. Този път шампионите осъществиха епичен обрат от 0:2 до 4:2 с победни голове в последните две минути.

Очаквано Ерлинг Холанд и Роберт Левандовски бяха звездите и на това дерби. Норвежецът започна перфектно с две попадения във 2-ата и 9-ата минута, но след това голаджията на баварците отговори с хеттрик - в 26-ата, 44-ата от дузпа и в 90-ата. Леон Горетцка в 88-ата също беше точен за Байерн. След загубата Борусия остава на 4 точки от място в Шампионската лига.

В срещата на "Алианц Арена" имаше няколко ключови момента, които можеха да доведат и до друго развитие. При 2:0 за Борусия вестфалци изпуснаха чисто положение за трети гол, а в ответната атака домакините намалиха на 1:2. При 2:2 в 88-ата пък съдията като че ли не видя нарушение в полза на Дортмунд и веднага след това шампионите реализираха третото си попадение. Освен това Холанд напусна превантивно още след час игра, тъй като получи удар в крака.

Томас Мюлер се завърна в титулярния състав на шампионите, след като се възстановяваше от коронавирус. Кингсли Коман и Льорой Сане допълниха триото зад гърба на Роберт Левандовски, а Серж Гнабри беше на пейката. Никлас Зюле отново действаше вдясно на защитата.
Заради контузии гостите не можеха да разчитат на трима титуляри - Джейдън Санчо, Джовани Рейна и Рафаел Герейро. При това положение Марко Ройс и Торган Азар помагаха на Ерлинг Холанд в предни позиции. На вратата Марвин Хитц беше предпочетен пред Роман Бюрки. Емре Джан започна като централен защитник.
Двубоят започна с гол за "жълто-черните". Във 2-ата минута Холанд стреля извън наказателното поле, но топката мина през краката на Жером Боатенг и след лек рикошет стана неуловима за Мануел Нойер.
Последваха опити на Байерн да притисне съперника, но в 9-ата минута контраатака на гостите завръши с второ попадение, което пак беше реализирано от норвежеца. Този път той вкара на празна врата след подаване на Азар.
Домакините веднага се хвърлиха в атака и набързо пропуснаха две чисти положения чрез Сане и Левандовски. Още тук се пролича, че почти целият тим на Борусия възнамерява да стои в своята половина.
Вестфалци организираха нова отлична контраатака в 25-ата минута, като остана само Тома Мюние да подаде към оставения сам пред вратата Холанд, но пасът не беше точен.
Буквално секунди по-късно Байерн намали чрез Левандовски, който реализира след удар на Сане - 1:2.
Играчите на Ханзи Флик продължиха да доминират и заслужено стигнаха до изравняване. В 44-ата минута Коман беше фаулиран в наказателното поле от Махмуд Дахуд и Левандовски вкара отсъдения наказателен удар - 2:2.
Втората част също започна с положение за Борусия, което обаче този път не завърши с гол. Торган Азар получи шанс да стреля с десния крак, но топката мина край гредата.

Байерн за малко да излезе напред в 48-ата, когато вратарят на Дортмунд Марвин Хитц не улови кълбото от привидно лесна ситуация. В тези минути съдиите подминаха спорна ситуация за евентуално нарушение в полза на Борусия на границата на наказателното поле.

Борусия успя да изравни играта и да се изнесе по-напред. Точно тогава обаче Боатенг застъпа Холанд, заради което младокът трябваше да напусне игра с подут крак. При смяната си скандинавецът изглеждаше добре, но най-вероятно смяната му беше с превантивна цел, тъй като във вторник предстои мач със Севиля от Шампионската лига. Малко по-късно и Боатенг беше заменен заради травма.

Байерн пак си върна инициативата и с лекота стигаше до наказателното поле на гостите, но пък нямаше успехи вътре в него. Шансове се откриха пред Никлас Зюле и Леон Горетцка.

Две минути преди края Горетцка се разписа за 3:2, но гостите протестираха, защото секунди преди това тяхна атака беше спряна - според тях с нарушение срещу Джан. Реферът Марко Фритц обаче не уважи жалбите на играчите в жълто-черно.

Веднага след това Левандовски се разписа още веднъж, оформяйки крайното 4:2.