ВАР и дузпа в последните секунди спасиха Аякс срещу ПСВ Айндховен (видео)

Водачът в класирането на Ередивизи Аякс се добра до драматично и много ценно равенство 1:1 при гостуването си на ПСВ Айндховен във важен сблъсък от 24-ия кръг на нидерландското първенство. Така грандът от Амстердам запази аванса си от 6 точки на върха в класирането пред ПСВ, като е и с мач по-малко. Аякс е с 57 точки, а ПСВ е с 51.

Домакините бяха много близо до победата, но в самия край допуснаха изравняване на резултата. В 39-ата минута Еран Захави бе точен за 1:0 за ПСВ Айндховен с качествено изпълнение на пряк свободен удар, като стражът на гостите Маартен Стекеленбург не успя да стори нищо и само изгледа как топката влиза във вратата му.

В 78-ата минута появилият се в игра току-що за ПСВ Йорбе Фертесен изпрати топката във вратата на Аякс по малко щастлив начин с глава, но попадението бе отменено след консултация на рефера с ВАР. Мотивът за анулирането на гола бе това, че топката е рикоширала в ръката на играча преди той да я насочи с глава в опразнената врата.
Това се оказа ключов момент в мача, защото в последната минута Аякс получи право да изпълни дузпа. До това се стигна, след като при разбъркване пред вратата на ПСВ след центриране от фаул футболист на Аякс стреля от близко разстояние, а топката се удари в ръката на играч на домакините. Във втората минута на добавеното време сръбската звезда на Аякс Душан Тадич не сгреши от бялата точка и спаси отбора си от поражение срещу най-сериозния конкурент на амстердамци за титлата този сезон.

Снимка: Официален Twitter акаунт на Аякс