Евертън стигна до чакана 22 години победа на "Анфийлд" (видео)

Евертън стигна до първа победа на "Анфийлд" срещу градския съперник Ливърпул след 22 години чакане. "Карамелите" спечелиха с 2:0, след като Ричарлисон откри резултата още в третата минута, а Гилфи Сигурдсон се разписа от дузпа в 83-ата минута.

Отборът на Юрген Клоп записа четвърта поредна загуба на "Анфийлд", което се случва за първи път от 1923 г., както и четвърта поредна загуба в първенството. След първия си успех в мърсисайдското дерби от 2010 г. Евертън се изравни по точки с "червените", като е изиграл и мач по-малко.

Евертън започна вихрено дербито и стигна до опасна ситуация още във втората минута. След ъглов удар Годфри отклони топката, но не я засече добре и тя мина покрай вратата. Секунди по-късно Хамес Родригес матира защитата на "червените" с великолепно подаване към Ричарлисон. Бразилецът бе изведен на прекрасна позиция и откри резултата с изстрел по диагонала.
Постепенно отборът на Клоп се оттърси от шока от ранното попадение и започна да контролира събитията на терена. В 19-ата минута Фирмино се озова на добра позиция, но ударът му бе блокиран от Кийн. Последваха две великолепни спасявания на Пикфорд. Първо той се справи с удар от воле на Хендерсън, а след това и с хубав далечен изстрел на Александър-Арнолд.
Проблемите на Ливърпул се увеличиха значително в средата на първото полувреме. Капитанът Джордън Хендерсън напусна терена контузен. Английският национал, който играеше като централен защитник, бе заменен от Натаниел Филипс.

Отборът на Анчелоти имаше великолепна възможност да удвои аванса си в 33-ата минута. След центриране на Дин топката стигна до Коулман, който стреля с глава, но близо до Алисон и вратарят успя да избие. "Червените" не успяха да създадат сериозни възможности до края на полувремето освен един удар на Филипс с глава.

Ливърпул започна агресивно второто полувреме и успя да стигне до шансове, но нещо липсваше в завършващия удар. Центриране на Робъртсън бе засечено от Мане с глава, но топката отиде в ръцете на Пикфорд. Намеса в последния момент на Холгейт попречи на сенегалеца малко по-късно. Отново Мане пропусна от добра позиция при следващите две ситуации.

След като "карамелите" се справиха с натиска на съперника в началото на втората част, последва кратък период на затишие. Евертън успя да организира и две добри контраатаки, но те не завършиха с опасен удар. Първо Ричарлисон се забави, а след това Сигурдсон не затрудни Алисон.

Вратарят на "сините" Джордан Пикфорд правеше много силен мач. След поредица добри изяви най-доброто му спасяване дойде в 69-ата минута, когато Салах излезе сам срещу него. Стражът излезе бързо и блокира удара.

Ливърпул не успяваше да прати топката в мрежата и започна да се отчайва. Тимът на Анчелоти пък дочака своя момент, при който реши мача. При отлична контраатака Ричарлисон напредна отдясно и намери влезлия като резерва Калвърт-Люин. Ударът на нападателя бе отразен от Алисон, но топката се върна при него, а Александър-Арнолд го събори. Сигурдсон бе точен от отсъдената дузпа.

"Червените" опитаха веднага да отговорят и Фирмино бе близо. След като преодоля няколко защитника той стреля, но рикошет прати топката покрай вратата. В добавеното време Пикфорд се намеси още веднъж категорично и отрази хубав удар от дистанция на Вайналдум.

ЛИВЪРПУЛ - ЕВЕРТЪН 0:2
0:1 - Ричарлисон (3)
0:2 - Сигурдсон (83-д)

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд, Кабак, Хендерсън, Робъртсън, Тиаго, Вайналдум, Джоунс, Салах, Фирмино, Мане

ЕВЕРТЪН: Пикфорд, Холгейт, Коулман, Кийн, Годфри, Дин, Дукуре, Дейвис, Гомеш, Родригес, Ричарлисон