Борусия (Д) показа на Севиля разликата между ШЛ и Лига Европа (видео)

Борусия (Дортмунд) постигна малко очаквана, но напълно заслужена победа при гостуването си на Севиля в първи мач от осминафиналите на Шампионската лига. "Жълто-черните" спечелиха с 3:2, макар че домакините поведоха с попадение на Сусо още в 7-ата минута. Махмуд Дахуд изравни 19-ата, а след това два гола на Ерлинг Холанд осигуриха комфортен аванс на германския тим. Резервата Люк де Йонг запази надеждите на андалусийци с точен изстрел в 84-ата минута.

Домакините бяхв ролята на фаворит. Те се намираха в серия от 9 поредни победи, а в последните си 19 срещи във всички турнири бяха допуснали само едно поражение - от водача в Ла Лига Атлетико Мадрид. Представянето на Борусия бе на другия полюс. "Жълто-черните" се смъкнаха до шестото място в Бундеслигата, но не криеха амбициите си да продължат напред в ШЛ.

Тимът от Дортмунд отпадна именно на осминафиналите в Шампионската лига във всеки от предишните три сезона. Севиля пък има общо четири достигания до тази фаза на турнира, като я прескочи само веднъж - през 2018 година, когато елиминира Манчестър Юнайтед.
Двата отбора вече се бяха срещали в евротурнирите. Това се случи в групите на Лига Европа през сезон 2010/11. Тогава андалусийци спечелиха първия двубой в Германия с 1:0, а в ответния сблъсък на "Рамон Санчес Писхуан" нямаше победител - 2:2.
Шестима футболисти на Севиля дебютираха в елиминациите на ШЛ. Хесус Навас до последно беше под въпрос, но се възстанови и излезе за своя 121-и мач в евротурнирите. Лопетеги заложи в атака на Сусо, Юсеф Ен-Несири и Аалехандро Гомес, а тримата в средата на терена бяха Фернандо, Иван Ракитич и Жоан Жордан.
Лукас Окампос и Маркос Акуня отпаднаха заради контузии, а сред резервите личаха имената на Люк де Йонг, Минур Ел Хадади и Оливер Торес, които се появиха едновременно в средата на второто полувреме.
Наставникът на Борусия Един Терзич пусна Марко Ройс и Джейдън Санчо зад Ерлинг Холанд, а Емре Джан, Махмуд Дахуд и младият Джуд Белингам трябваше да се противопоставят на халфовата линия на Севиля. На вратата застана Марвин Хитц, а двойка централни защитници бяха Матс Хумелс и Мануел Аканжи.
Травми оставиха извън групата на германския тим Роман Бюрки, Лукас Пишчек, Дан-Аксел Загаду, Аксел Витцел, Торган Азар и Марсел Шмелцер.
Началото на мача беше обещаващо. Борусия опита да изненада домакините с натиск в първите минути, но слабостите на тима в защита бързо си проличаха и Севиля поведе рано-рано. Гола отбеляза Сусо в 7-ата минута. Крилото получи пас от Фернандо и стреля, а топката закачи крака на Хумелс и влетя в мрежата, без Хитц да може да се намеси.
В играта на "жълто-черните" нямаше объркване от полученото попадение. Бързите и технични футболисти на германския тим продължиха да тормозят отбраната на Севиля, а тя съвсем не беше толкова стабилна, колкото в предишните мачове.
В 19-ата минута Холанд намери Дахуд пред наказателното поле, а той получи достатъчно свободно пространство, за да си нагласи топката. Последва перфектен удар до гредата и гол за 1:1. Севилци не очакваха подобно развитие и започнаха да нервничат. В 27-ата минута защитата на домакините отново се провали, а двойното подаване между Санчо и Холанд изведе норвежеца сам срещу Ясин Буну. Нападателят на Борусия се плъзна по тревата и майсторски вкара шестия си гол в турнира.
До почивката Севиля така и не успя да се съвземе и да създаде нещо интересно пред вратата на Хитц. Гостите пък имаха две чисти положения, които пропуснаха. Първо Холанд стреля силно и принуди Буну да избива в корнер, а малко по-късно Хумелс посрещна една отбита топка, но я прати в аут.
В 44-ата минута обаче нямаше кой да спре Холанд да се разпише за втори път. Дортмундци организираха светкавична контра, Марко Ройс комбинира с Холанд и той технично насочи топката в далечния ъгъл на вратата,
Голът падна след грешка в центъра на Ракитич и Лопетеги не се поколеба да замени на полувремето хърватския национал. Вместо него се появи Неманя Гудел. Папу Гомес напомни за себе си с удар, който не застраши Хитц. Борусия все така спокойно изнасяше топката, а многоходовите комбинации на Севиля не създаваха проблеми на "жълто-черната" отбрана.
След час игра Лопетеги предприе тройна смяна и пусна на терена Де Йонг, Мунир и Оливер Торес, а терена напуснаха Ен-Несири, Сусо и Папу Гомес. Севиля трайно се настани в половината на Борусия, но почти всяка атака на домакините завършваше с неточно центриране.
В 71-ата минута Борусия за първи път след почивката организира опасна атака. Тя завърши с поредица от удари, но всички те бяха блокирани. Малко по-късно резервата на Севиля Оскар Родригес уцели гредата от фаул, а плонжиралият Хитц докосна топката и попречи тя да стигне до футболист на андалусийци.
Последните десетина минути бяха много напрегнати, а Борусия започна да се огъва. В 84-ата минута Марвин Хитц и защитниците в жълто-черно "проспаха" едно центриране на Мунир и оставиха Люк де Йонг да намали на 2:3.
До края най-добрата възможност за гол се откри пред Санчо. Английският национал се разходи между няколко бранители на Севиля и стреля, но топката мина встрани от вратата.