Интер се качи на върха преди дербито с Милан, а неудържим Лукаку стигна до гол №300

Отборът на Интер е новият лидер в Серия "А", след като записа важна победа с 3:1 при домакинството си на Лацио от 22-ия кръг на италианския елит. Над всички на терена беше Ромелу Лукаку (22' - дузпа, 45'). Той се разписа на два пъти в мача и така достигна своя гол №300 на едва 27-годишна възраст. Отделно от това, белгиецът асистира за попадението на Лаутаро Мартинес (64'), а голът за гостите беше отбелязан от Сергей Милинкович-Савич (61').

Конте беше направил само една промяна в стартовия си състав след отпадането от Ювентус за Купата на Италия. Тя беше свързана с появата на Иван Перишич на мястото на Матео Дармиан. Двамата в атака отново бяха Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинес. В този мач отборът игра със специални екипи, посветени на китайската нова година и така имената на футболистите върху фланелките бяха изписани на мандарин. Това беше мач №500 за капитана Самир Ханданович в Серия "А".

Симоне Индзаги пък беше сменил двама титуляри от миналия мач. Матео Мусакио беше отстъпил мястото си на Патрик, а Щефан Раду беше предвиден да започне двубоя от първата минута, но се контузи на загрявката и така Уесли Хут получи шанс за изява. В предни позиции в схемата 3-5-2 бяха капитанът Чиро Имобиле и Хоакин Кореа.
Срещата започна с проучване и здрава защита от страна на двата тима. В 12-ата минута Лаутаро пробва далечен изстрел, излязъл в аут. В 20-ата аржентинецът се откъсна в наказателното поле, а Хут го застигна и фаулира в гръб. Съдията веднага посочи бялата точка, а ВАР само потвърди решението му. Лукаку реши да се заеме с дузпата и така отбеляза 15-ия си шампионатен гол през сезона.
В 32-ата Кристиан Ериксен отправи шут от разстояние, който попадна право в обятията на Хосе Рейна. В 38-ата шут на Имобиле доведе до първата намеса на Самир Ханданович в мача. Последва опасна атака на домакините, която обаче не доведе до удар. В 41-ата Луис Алберто пробва далечен изстрел, който не затрудни Ханданович. В 43-ата Лукаку не сполучи с шут по земя. Само две минути по-късно обаче рикоширала топка достигна до него, а той за втори път в срещата я прати в противниковата мрежа. Първоначално съдията не призна гола поради засада, но след това той получи сигнал от ВАР, че нападателят е бил в редовна позиция. Това означаваше гол №300 в кариерата на Лукаку.
В 55-ата минута Адам Марушич опита изстрел, който прелетя над вратата. Веднага след това Франческо Ачерби също не намери целта със свое воле. В 58-ата Ашраф Хакими излезе на добра позиция, но Марко Пароло блокира неговия шут. В 61-ата Сергей Милинкович-Савич стреля от фаул, топката се отби в резервата Ескаланте и влетя в мрежата на объркания Ханданович, с което гостите намалиха изоставането си.
Само три минути по-късно Лукаку проведе отлична контраатака и поднесе на тепсия топката на Лаутаро, за когото остана само да се разпише за 3:1. В 72-ата аржентинецът шутира, но Николо Барела застана на пътя на топката, а малко след това Лукаку пропусна да оформи своя хеттрик. До края на мача резервата Ведат Мурики се опита да промени резултата, но така и не успя да го направи.

С този успех новият лидер в класирането Интер събра точно 50 пункта и така изпревари с една точка досегашния водач Милан. В следващия кръг на първенството предстои именно Дерби дела Мадонина. Лацио пък остана на седмото място с 40 спечелени пункта, след като с това поражение беше прекратена серията на римляните от шест поредни шампионатни победи.

ИНТЕР - ЛАЦИО 3:1

1:0 Лукаку (22' - дузпа)
2:0 Лукаку (45')
2:1 Милинкович-Савич (61')
3:1 Лаутаро (64')