Високомерието на Байерн този път беше наказано (видео)

Европейският клубен шампион Байерн (Мюнхен) записа втора загуба в Бундеслигата. Баварците поведоха с 2:0 при гостуването си на Борусия (Мьонхенгладбах), но допуснаха пълен обрат с 2:3. В герой за домакините се превърна Йонас Хофман, който вкара два от головете и асистира за победното попадение на Флориан Нойхаус.

А началото беше перфектно за Байерн. Роберт Левандовски откри от дузпа в 20-ата минута, а в 26-ата се разписа и Леон Горетцка. До почивката Хофман изравни след две груби грешки в защитата на мюнхенци. В 49-ата минута Нойхаус, който направи дузпата, се реабилитира и донесе успеха на "жребчетата".

Байерн остава начело в класирането с 33 точки, но може да бъде изместен от РБ Лайпциг, който има 31. Борусия (М) пък записа втори пореден успех след този с 1:0 при гостуването си на новака Арминия (Билефелд) и се намира на 7-а позиция с 24 точки.
Байерн загуби и предишната си визита на "Борусия Парк" и има общо 22 поражения в Мьонхенгладбах - повече от на който и да е друг стадион в Германия.
Дъглас Коща започна като титуляр за мюнхенци. Той действаше по левия фланг на атаката, а отдясно играеше Льорой Сане. Зад голмайстора Роберт Левандовски бе Томас Мюлер, а Леон Горетцка и Йошуа Кимих бяха двойката вътрешни халфове.
Жером Боатенг остана на пейката, а в центъра на защитата си партнираха Никлас Зюле и Дейвид Алаба. Френските национали Люка Ернандес, Корентен Толисо и Кингсли Коман бяха резерви.
Домакините бяха без Маркус Тюрам, който изтърпява наказание. Валентино Лазаро пък не беше на разположение на старши треньора Марко Розе заради контузия.
В предни позиции за Борусия стартираха Ларс Щиндъл и Брий Емболо, а четиримата в средата на терена бяха Кристоф Крамер, Денис Закария Йонас Хофман и Флориан Нойхаус.
Байерн влезе в двубоя предпазливо. Притежанието на топката беше изцяло в полза на баварците, но голови положения липсваха. Защитата на Борусия внимаваше много топката да не стига до Левандовски, но наивна грешка на Нойхаус обезсмисли усилията на съотборниците му до момента. Футболистът на домакините докосна топката с ръка след центриране на Алфонсо Дейвис и въпреки че контактът бе минимален, след преразглеждане на ситуацията с ВАР реферът Харм Осмерс посочи бялата точка. Левандовски спокойно реализира дузпата със своя гол номер 20 през сезона. По-бързо от него толкова попадения до 15-ия кръг е вкарвал само легендарният Герд Мюлер.
Байерн веднага се възползва от объркването в редиците на противника и стигна до втори гол. Това стана в 26-ата минута след самостоятелен пробив на Горетцка. Бившият халф на Шалке 04 получи топката около центъра, напредна необезпокояван и със силен удар разстреля Ян Зомер.
Малко след това Щиндъл поиска дузпа за игра с ръка на Мюлер, но съдията правилно прецени, че ръката на футболиста на Байерн е била прилепена до тялото, а и Щиндъл го уцели от съвсем близко разстояние.
Борусия обаче се върна в мача в 36-ата минута. Щиндъл изведе Хофман, той надбяга изнесените напред централни защитници на Байерн и пусна топката покрай Нойер - 1:2.
Атаките на домакините ставаха все по-опасни с всяка изминала минута. Голмайсторът Хофман сгреши в ситуация, в която трябваше да стреля, а вместо това потърси пас към Лайнер. В самия край на полувремето обаче Хофман отново изскочи зад баварската отбрана и вкара за 2:2. Засадата беше покрита от Кимих, който не успя да се изтегли навреме.
След почивката звездите на Байерн заиграха още по-разконцентрирано. Никлас Зюле подари топката на Хофман, а той веднага намери Нойхаус. Последва мощен шут под гредата, който се оказа неспасяем за Нойер.
При този резултат мюнхенци трябваше да реагират. Силен шут на Кимих премина над гредата, а Левандовски не видя свободния Дъглас Коща и също стреля неточно. В 68-ата минута Ханзи Флик направи първата си смяна - Коман на мястото на Дъглас Коща.
В 71-ата минута Левандовски засече с глава центриране от левия фланг, но не успя да отправи добър удар. Домакините освежиха състава си с включването на Патрик Херман и Ханес Волф. Целият състав на Борусия се прибра в половината си и бранеше скъпоценния аванс.
В края и късметът беше на страната на Борусия, след като Крамер се оказа на точното място и изби от голлинията удар с глава на Зюле.
Байерн продължава да инкасира твърде много попадения и доказателството е фактът, че Мануел Нойер за първи път в кариерата си няма "суха мрежа" в 10 поредни мача.
В следващия кръг баварците ще приемат Фрайбург, а Борусия (М) ще гостува на Щутгарт.