Ман Сити си поигра с Челси и постави много въпроси за Лампард и Абрамович (видео)

Манчестър Сити спечели по категоричен начин първия голям сблъсък в Премиър лийг за 2021 година, след като победи с 3:1 Челси на "Стамфорд Бридж" в дербито от 17-ия кръг. "Гражданите" тотално надиграха своя съперник и решиха всичко в своя полза в периода между 18-ата и 34-тата минута, когато отбелязаха три попадения. Илкай Гюндоган (18'), Фил Фодън (21;) и Кевин Де Бройне (34') обезоръжиха "сините от Лондон", които за пореден път през този сезон не успяха да се представят на ниво срещу някой от водещите отбори. Калъм Хъдсън-Одой вкара почетното попадение за домакините в добавеното време. Челси остава само с една победа в последните си шест мача, което поставя вече сериозно въпроса за бъдещето на Франк Лампард. Манчестър Сити пък в момента е на четири точки от върха и с мач по-малко от лидерите Ливърпул и Манчестър Юнайтед.

Лампард направи пет промени в сравнение с мача с Астън Вила. Тиаго Силва, Курт Зума, Матео Ковачич и Тимо Вернер се завърнаха сред титулярите. Хаким Зиеш пък се появи за първи път след контузията, която получи в началото на декември.
Джосеп Гаурдиола не можеше да разчита на шестима играчи, които дадоха положителни проби на тестовете за коронавирус. Именно заради тези обстоятелства бе отменен и последния мач на "гражданите" за миналата година, в който те трябваше да гостуват на Евертън. Иначе мениджърът на Сити предприе три промени в сравнение с двубоя с Нюкасъл. Вратарят Зак Стефен дебютира в Премиър лийг, а Олександър Зинченко и Фил Фодън също стартираха. Серхио Агуеро и Бенжамен Менди останаха пейката. Аржентинецът все пак се появи за последните пет минути.
Челси започна с повече енергия и по-активно, като тримата в атака се движеха много и създаваха известни трудности на отбраната на Сити. Домакините обаче така и не успяха да тестват неопитния вратар на Сити. В 12-ата минута Родри действа много рисковано в наказателното поле, след като постави крака си пред Вернер. След контакта нападателят падна, но Антъни Тейлър не отсъди нищо. Главният рефер почака и решението на ВАР, но и оттам не прецениха, че това положение заслужава дузпа.
След първия 1/4-час гостите рязко вдигнаха оборотите. В 16-ата минута Кансело изведе много добре Де Бройне зад гърба на Зума, но белгиецът не успя да намери далечния ъгъл и топката премина на метър встрани. Две минути след това обаче "гражданите" бяха напред в резултата. Зинченко центрира отляво, след което Фодън продължи към Гюндоган. Германецът се освободи добре от Тиаго Силва и стреля технично в ъгъла за 0:1.

Три минути след това преднината на Сити вече бе от два гола. Отново Тиаго Силва не успя да изчисти добре центриране на Де Бройне. Топката се върна отново до белгиеца, който този път намери Фодън. Младежът стреля от движение до близката греда за 0:2.
В 34-тата минута ситуацията започна да изглежда стряскаща за домакините. Канте опита да центрира от свободен удар, Де Бройне изчисти с глава към Стърлинг, който се стрелна напред и излезе очи в очи с Менди. Английският национал избяга много встрани, но въпреки това намери начин да стреля. Топката срещна гредата, а през това време Де Бройне вече се бе придвижил в наказателното поле и шутира отблизо за 0:3.

До почивката Гюндоган пропусна още една възможност.
В 54-тата минута Менди спаси Челси от четвърти гол, след като успя да избие над вратата удар с глава отблизо на Родри, който засече центриране от фал на Де Бройне. Иначе в началото на второто полувреме Челси имаше много голямо предимство по отношение на владеенето на топката, но гостите отравяха ударите и създаваха по-опасните ситуации.
В добавеното време Челси отправи втория си точен удар днес. С него Калъм Хъдсън-Одой, който засече на далечната греда центриране на Мейсън Маунт оформи крайния резултат.