Верстапен не даде шанс на Хамилтън и Ботас и спечели последния старт за сезона във Формула 1

Лидерът на отбора на Ред Бул във Формула 1 Макс Верстапен спечели по категоричен начин днешната Гран При на Абу Даби, като не позволи на звездите на Мерцедес Валтери Ботас и Люис Хамилтън да видят задното крило на болида му след старта чак до финала.

Нидерландецът стигна до победата в последния кръг от сезон 2020, белязан дълбоко от световната пандемия от коронавирус. На почетната стълбичка до Макс на второ място се качи Валтери, а едва трети остана Люис.

Вторият пилот на Ред Бул Алекс Албън не успя да се доближи до Хамилтън на финала и отново остана далеч зад съотборника си Верстапен с изоставане от 20 секунди на четвърта позиция. Пети и шести завършиха пилотите на Макларън Ландо Норис и Карлос Сайнц-младши, което позволи на тима да се изкачи на трето място в крайното класиране при конструкторите. Това не се бе случвало на славния британски отбор от 2011 година насам.

Топ десет във финалното подреждане на пистата „Яс Марина“ допълниха още пилотите на Рено Даниел Рикардо, който се състезава за последен път за френския тим, Пиер Гасли от Алфа Таури, девети остана Естебан Окон за Рено и последната, десета позиция, даваща точки, зае Ланс Строл от Рейсинг Пойнт.

Отборът на Ферари се загуби в колоната и след пробването на различни стратегии за двамата си пилоти не постигна нищо, освен да им обърне позициите в бокса и Шарл Леклер да финишира 13-и, а Себастиан Фетел да остане зад младия монегаск на 14-а позиция в последното състезание за Ферари на четирикратния световен шампион.

Звездата на отбора на Ред Бул Макс Верстапен стартира от първа позиция в днешната Гран При на Абу Даби, последен старт от сезон 2020 във Формула 1. Нидерландецът вчера спечели първата квалификация в кариерата си и днес ще се опита да довърши започнатата работа с първа победа на пистата „Яс Марина“.

Зад Макс стартират двете звезди на тоталните хегемони от Мерцедес Валтери Ботас и Люис Хамилтън. Валтери иска да завърши поредната си разочароваща година като пилот номер две с победа.

Същото ще се опита да направи и съотборникът му Люис, който обаче направи един от най-силните сезони в кариерата си, изравни великия рекорд на легендата Михаел Шумахер и вече е седемкратен световен шампион.

На старта Верстапен потегли отлично и поведе уверено колоната. Зад гърба на нидерландеца Ботас и Хамилтън не успяха да го застрашат и също запазиха втората и третата си позиции. След първите две обиколки четвърти и пети също продължават да се движат британският пилот на Макларън Ландо Норис и вторият пилот на Ред Бул Алекс Албън.

Пилотите на Ферари успяха да се съберат на пистата след наказанието на Шарл Леклер. Фетел стартира по-добре от съотборника си и успя да го изпревари. Така четирикратният световен шампион вече е 12-и в последното си състезание за Ферари, а Шарл е 13-и.

В 10-ата обиколка последният старт на Серхио Перес за отбора на Рейсинг Пойнт приключи предсрочно и той няма да успее да види карирания флаг. Мексиканецът, който спечели първата победа в кариерата си миналата неделя в Бахрейн, се разделя с отбора, а може би и с Формула 1 по неприятен начин.

Последва излизане на кола на сигурността и повечето отбори решиха да вкарат пилотите си за смяна на гуми. Лидерите Верстапен, Ботас и Хамилтън минаха през боксовете, докато Рикардо и двамата пилоти на Ферари Фетел и Леклер предпочетоха да останат на пистата и да продължат стинтовете си със старите гуми. Така Даниел вече е пети, а Себастиан и Шарл са съответно седми и осми.

При рестарта Верстапен отново нямаше проблем с преследвачите си Ботас и Хамилтън и започна да записва най-бързи обиколки. Алекс Албън продължава да е четвърти, а пети е Рикардо, който не е спирал в бокса, както и седмият Фетел. Съотборникът му Леклер бе изпреварен от Сайнц и вече е девети.

До 35-ата обиколка лидерът Верстапен увеличи преднината си на близо осем секунди пред втория Ботас, а третият Хамилтън вече изостава на 12 секунди от нидерландския пилот на Ред Бул.

След 36 обиколка с твърдите гуми най-после в бокса от девета позиция влезе и Себастиан Фетел. Пилотът на Ферари се върна на пистата с гуми медиум на едва 15-а позиция. До финала германецът ще се опита да стопи изоставане от 15 секунди  и да си върне позицията пред съотборника си Леклер, която загуби в бокса.

До финала никой от звездите на Мерцедес Хамилтън или Ботас не успя дори да се доближи до болида на Верстапен и младият нидерландец спечели победата в последния кръг от сезон 2020 за Гран При на Абу Даби. На почетната стълбичка до него на втора позиция се качи Валтери Ботас, трети остана световният шампион през тази година Хамилтън.

Пълните резултати от Гран При на Абу Даби можете да видите ТУК.