Левски Лукойл разгроми пореден съперник

Левски Лукойл записа четвъртата си поредна победа в Националната Баскетболна Лига. Отборът на старши треньора Константин Папазов разгроми тима на Ямбол с крайното 75:105 (20:21, 19:29, 20:29, 16:26) като гост в зала "Диана". Срещата бе от четвъртия кръг на родния ни шампионат. По този начин "сините" вече са с 4 успеха от 4 мача в мъжкия ни баскетболен елит и повеждат колоната в класирането. Ямболии пък допускат втората си поредна загуба и отборът вече е с актив от 1-2.

Две фигури отсъстваха в състава на Левски Лукойл. Йордан Минчев се очаква да се завърне в игра в края на декември, докато Асен Великов е претърпял операция и ще отсъства около два месеца, като се очаква да попадне в ротацията на старши треньора Тити Папазов около края на януари.

В събота двата тима ще изиграят двубоите си от петия кръг на първенството. Левски Лукойл приема Черноморец в зала "Универсиада", докато на Ямбол му предстои тежко гостуване на Академик (Пловдив).

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Христо Захариев и Тайрън Бразелтън бяха автори на първите два коша в мача, с които Левски Лукойл поведе с 0:5. Центърът на Ямбол Андрей Иванов обаче се погрижи да затруднява съперника още в самото начало и отбеляза бързи 6 точки за своя тим - 6:7. Чудесна комбинация между Ерик МакГил и Иванов осигури първата преднина в мача за ямболии - 10:9.

Вдъхновени от добрата игра на Андрей Иванов, домакините увеличиха разликата си до 4 точки в следващите минути, благодарение на две дълги стрелби от ръката на Иван Лилов - 17:13.  "Сините" обаче затвориха частта по най-добрия начин, след като Венци Петков даде едноточков аванс на гостите чрез успешна тройка със сирената - 20:21 след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Захариев отвори минисерия от 2:5 в полза на столичани в началото на втората четвърт, която увеличи преднината на "сините" до 4 точки при 22:26. Играта се накъса в следващите минути заради солидния брой нарушения, но крехката преднина на Левски Лукойл се запази - 31:35. Двата тима си разделиха по една тройка чрез Иван Лилов и Христо Захариев, а разликата скочи до шест точки в полза на столичани - 34:40.

Венци Петков продължи наказателната акция на гостите от тройката с нов перфектен изстрел за 34:43, а няколко нападения по-късно дойде и първата двуцифрена разлика в мача. Тасич и Райт осигуриха 11 точки аванс на гостите в самия край на втората част - 39:50.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ситуацията стана много сложна за домакините в началото на третата четвърт. Левски Лукойл направи разликата в резултата 15 точки след забивка на Райън Райт - 41:56. Многото неточности в играта на Ямбол позволиха на "сините" да пресекат границата от 20 точки разлика - 41:62. С повече настроение в играта си и достатъчна мотивация за комфортен успех Левски Лукойл спечели частта с 20:29 и влезе в последната четвърт с актив от 20 точки - 59:79.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

"Сините" нямаха намерение да намаляват темпото на игра в последната четвърт, въпреки огромната разлика. Момчетата на Тити Папазов започнаха частта със серия от 5:12 и по този начин подгониха 30-те точки разлика - 64:91. Левски Лукойл прехвърли 100-тачката още по средата на периода, а финалната сирена дойде при 75:105.

Христо Захариев поведе Левски Лукойл с 23 точки, 7 борби и 4 отнети топки. Венцислав Петков отбеляза 18 точки, Тайрън Бразелтън се разписа със 17 и 7 асистенции, Данило Тасич добави 14 точки, 5 борби и 5 асистенции, а Чавдар Костов наниза 12 точки и взе 6 борби.

Иван Лилов бе най-добър за Ямбол с 16 точки и 5 асистенции, Андрей Иванов вкара 15 точки и взе 9 борби, Дарин Иванов се разписа с 13 точки, а Ерик МакГил допълни с 12 пункта и 6 асистенции.

ЯМБОЛ: Ерик МакГил 12, Иван Лилов 16, Евгени Василев 5, Уили Атууд 8, Андрей Иванов 15 (Дарин Иванов 13, Стоян Петков 4, Кръстан Кръстанов 2, Стилиян Иванов, Пламен Илиев)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Тони Дечев
ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 17, Чавдар Костов 12, Христо Захариев 23, Райън Райт 9, Данило Тасич 14 (Венцислав Петков 18, Герасим Николов 9, Лъчезар Тошков 2, Николай Михайлов 1, Даниел Кунторов, Константин Тошков)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Константин Папазов