Кошмарна първа четвърт и 17 тройки спряха Валенсия по пътя към обрат срещу Реал

Реал Мадрид продължава с доминантното си представяне в испанската Лига Ендеса. Баскетболистите на старши треньора Пабло Ласо използваха страхотна първа четвърт, чрез която си осигуриха комфортен аванс за крайния успех над домакина Валенсия със 78:86 (6:28, 19:22, 30:20, 23:16) в двубой от деветия кръг на испанския шампионат. "Белите" водеха с цели 25 точки на полувремето, а най-големият им коз за победата бе стрелбата от тройката - 17 успешни изстрела от 33 опита.

Играчите на Валенсия направиха всичко възможно да постигнат сензационен обрат, но силите им просто нямаше как да стигнат след кошмарното първо полувреме. Реал продължава да е непобеден в Лига Ендеса и заема върха с осем успеха и нито едно поражение, докато опонентът им от днешния двубой временно се намира на 10-ата позиция с актив от 4 победи и 4 загуби.

Домакините бяха изненадани неприятно в самото начало на мача, след като само за пет минути игра разликата в резултата вече бе 10 точки в полза на Реал Мадрид - 2:12. "Портокалите" нямаха валиден аргумент срещу играта на 37-годишният ветеран Джейси Керъл, който отбеляза 9 от първите 14 точки за "белите" - 4:14.

Авансът на гостите скочи до цели 19 точки след тройки на Керъл и Алберто Абалде - 4:23, а само няколко секунди по-късно серията на столичани се увеличи до 0:16 за резултат от 4:28. Най-накрая Валенсия спря унищожителната серия на опонента си чрез поднасяне на Клемен Препелич, слагайки край на кошмарната първа четвърт при 6:28.

Валенсия се посъбуди в първите минути на втората четвърт и записа минисерия от 8:3, благодарение на две тройки от резервата Ваня Маринкович - 14:31. Гостите от Мадрид обаче продължаваха да разчитат на своя най-добър приятел в днешния мач - стрелбата от тройката, и чрез Усман Гаруба и Серхио Люл отново се докопаха до 20-точковия аванс - 16:39.

Нико Лапровитола също взе дейно участие в бомбардировката на "белите" и отбеляза два далечни изстрела, с които увеличи актива на своя тим до 25 точки след едно полувреме игра - 25:50. До този момент мадридчани бяха вкарали 12 от общо 19 опитани стрелби отдалеч.

Валенсия трябваше да се справя без своя старши треньор до края на мача. В първите минути на третата част Хауме Понсарнау си изкара две технически нарушения и бе изгонен от скамейката на тима си. Това като че ли повлия положително на домакините, които скъсиха дистанцията от 25 на 16 точки по средата на периода - 41:57. Реал все пак успя да удържи мотивираните домакини и разликата се запази на 15 точки преди последните 10 минути - 55:70.

Абалде отново даде тон на "белите" с четвъртата си тройка в мача, но лидерът на Валенсия в днешната среща Луи Лабейри отговори на бившия си съотборник и наниза пет поредни точки, за да свали разликата до 12 точки - 64:76. Французинът продължи да тормози защитата на мадридчани, след като първо вкара два наказателни, а след това се разписа от далечно разстояние, за да върне Валенсия в мача - 71:77 с оставащи 4:37 минути до края на мача.

Кампацо пое отговорността да успокои летящия щурм на Валенсия след чудесна тройка за 9 точки аванс, а няколко нападения по-късно и Антъни Рандълф се разписа отдалеч за 75:85 с 2:16 на часовника. До края на мача не се стигна до нещо по-интересно и Реал запази преднината си, за да изкове осмата си поредна победа от началото на сезона в Лига Ендеса - 78:86.

Джейси Керъл поведе Реал със 17 точки, а бившият играч на Валенсия Алберто Абалде и Трей Томпкинс отбелязаха по 15 точки за успеха. Луи Лабейри бе най-полезен за "портокалите" с 26 точки и 4 борби, докато Ваня Маринкович се разписа с 12 точки.