Българи триумфираха на регата в Турция

Яхтклуб "Черноморец Бургас" отново зарадва своите съграждани с международни шампионски титли и признание за постиженията на ветроходния спорт в Бургас и България. Яхтите на клуба "Wasabi" и "Victoria" се класираха съответно на първо и трето място на регатата "Босфорус къп" в Турция в клас IRC 4, а лодка „Wasabi“ постигна още един успех като финишира втора в общото класиране между IRC 4 и по-бързите яхти в клас IRC 3.

Международната регата "Bosphoros Cup" е ежегодна и има дългогодишни традиции. Тя се провежда за 19-и път, а гонките са между два континента: Европа и Азия и две морета: Мраморно и Черно. Тя е толкова значима за международната ветроходна общност, че във времето, в което тече състезанието, Босфорът – изключително натоварен плавателен път, се затваря за други лодки и кораби, освен за състезателните яхти.

През 2020 г. Яхтклуб "Черноморец Бургас" участва в регатата с две свои лодки, като и двете се класираха в челната тройка. Яхта "Wasabi" взе златен медал начело с шкипера Валентин Николов и екипаж: Зорница Ганева, Елисавета Прошкова, Иван Иванов, Георги Дросев, Павлин Георгиев, Николай Деркозлиев, Живко Факирчев и Валентин Вълчев.

Яхта "Victoria" с шкипер Борислав Николов излезе на трето място в клас IRC 4 , но стана и победител в известната гонка "Босфора". Екипажът е в състав: Мария Бакалова, Георги Калоянов, Христо Дойков и Любомир Николов.