Талант на Ливърпул повали България в последната секунда (видео+галерия)

Националният отбор на България отново имаше невероятен малшанс в мач от Лигата на нациите. Няколко дни, след като изпуснахме победата с Ирландия в 93-ата минута, днес "лъвовете" се разминаха със заслужена точка в гостуването на Уелс. Този път това стана в 94-ата минута.

"Трикольорите" отстъпиха на "драконите" с 0:1, след като талантът на Ливърпул Нико Уилямс, който влезе като резерва, се разписа в последните секунди на даденото петминутно продължение. Преди това играчите на Георги Дерменджиев не дадоха никакъв шанс на Гарет Бейл и компания, въпреки че сред тях имаше много дебютанти.

Сисиньо, Димитър Илиев и Филип Кръстев записаха първи минути в официален мач за България, а Янис Карабельов и Бирсент Карагарен бяха титуляри за първи път за "лъвовете".

Така след този малшанс "трикольорите" имат една точка от два мача, като се надяваме, че късметът на България ще се усмихне срещу Унгария на 8 октомври в София. Уелс, който вече си е гарантирал място на Евро 2021, вече има шест точки в група 4 от Дивизия "В" на Лигата на нациите.

Дерменжиев, който за първи път е начело на тима извън стадион "Васил Левски", направи четири промени от равенството 1:1 с Ирландия. Трима футболисти дебютираха от първата минута за "лъвовете". Това са Сисиньо, Янис Карабельов и Бирсент Карагарен, които замениха Страхил Попов, Кристиян Малинов и Спас Делев. Заедно с Иван Горанов промените бяха четири. Той игра вместо Петър Занев.

Георги Георгиев отново бе предпочетен под рамката на вратата, а Сисиньо, Кристиян Димитров, Антон Недялков и Иван Горанов бяха защитниците. Янис Карабельов и Георги Костадинов, който бе капитан, бяха опорните халфове. Галин Иванов, Карагарен и Тодор Неделев действаха зад Божидар Краев.

Домакините, които стартираха с победа над Финландия в турнира Лига на нациите, нямат загуба пред своя публика от две години, когато отстъпиха с 1:2 от Дания в същия този турнир. Звездата на Реал Мадрид Гарет Бейл, който е голмайстор №1 в историята на "драконите"с неговите 33 попадения, бе основната заплаха преди мача. Райън Гигс разчиташе на него, а срещата бе четвърта за крилото срещу "лъвовете" от 85 мача, в които има и един гол. Младата селекция на Гигс, която е със средна възраст 24 години, вече е в серия от осем мача без поражение. Гигс направи две промени от успеха в Хелзинки. Това бяха Брукс и Смит, които замениха Уилямс и Левит.

Пред Хенеси в защита бяха Робъртс, Локйър, Ампаду и Дейвис. Смит и Морелса действаха като опорни халфове, докато Брукс, Джеймс и Бейл помагаха на Муур в атака.

46 Уелс - България
Първите 20 минути на срещата бяха напълно равностойни, като и двата тима не оставяха пространства на съперника. В 25-ата минута Неделев отвори играта към Иванов, който проби по лявото крило и стреля към далечния ъгъл, но защитник изби в ъглов удар. След неговото изпълнение българите имаха претенции за дузпа след единоборство между Локиър и Димитров, които си помагаха с ръце.
Хубава атака между Брукс и Бейл в 31-ата минута завърши с удар на звездата, който рикошира в гърба на Недялков.
В 33-ата минута изведнъж се изля порой над стадион "Кардиф Сити", което позволи на домакините да вдигнат оборотите, а резервите на "лъвовете", които гледаха мача от първите редове на стадиона, трябваше да се качат по-високо, за да се предпазят от дъжда.
Капитанът Костадинов получи жълт картон за груб фаул срещу Робъртс в 43-ата минута, а при последвалото изпълнение на пряк свободен изстрел, Георги Георгиев без проблем улови топката след слаб удар на Бейл. Минута по-късно Димитров изчисти лошо топката, но Брукс не се възползва и стреля в аут.
Втората част започна при слънчево време, след като дъждът спря и отмина. Промени в съставите нямаше, но селекцията на Гигс се опита да вдигне оборотите и да се пренесе в половината на България. На контраатака "лъвовете" имаха една възможност, но Карагарен не остави топката на Иванов, който беше в по-добра позиция. Муур извърши нарушение срещу Георгиев при центриране, а още няколко такива бяха отсъдени срещу родните футболисти.
В 58-ата минута хубава атака на Уелс завърши с удар на Бейл, но Иванов изби. Хал-Робсън Кану влезе вместо Муур, а Димитър Илиев дебютира в официален мач за България, след като замени Краев в 62-ата минута.
Карабельов стреля над гредата с глава минута по-късно, а Нико Уилямс също се появи за домакините. Първият опасен удар във вратата на Георгиев дойде в 68-ата минута, когато Джеймс стреля, стражът спаси на два пъти, изпреварвайки Бейл, който чакаше за добавка.
Хубаво подаване на Неделев изведе Иванов зад защитата на Уелс в 69-ата минута, а реферът отсъди засада, но по-скоро такава нямаше. Родният футболист обаче не успя да поеме добре топката. Именно крилото напусна секунди след това, а на негово място се появи Спас Делев.
В 75-ата минута Брукс нацели гредата на България.
Най-хубавата атака на България не успя да завърши с удар на Делев, а секунди след това Неделев майсторски мушна топката между краката между над Джеймс. Звездата на Ботев (Пловдив) отстъпи мястото си на 18-годишния талант Филип Кръстев, който също дебютира с "лъвовете" и записа първите си десет минути с националната фланелка.
Карагарен в 85-ата минута с глава стреля далеч от целта. В даденото продължение Бейл стреля над гредата.
Двубоят вървеше към 0:0, когато в последната минута на продължението центриране отляво беше засечено с глава от Уилямс и матира Георгиев и България. Десният защитник изпревари Спас Делев.
Младокът дебютира преди няколко дни за Уелс, а това бе първият му гол с националната фланелка.
За много голямо разочарование на България той падна в неподходящ момент и в нашата врата.
След месец "лъвовете" първо приемат Унгария в баража за Европейското първенство, а след това имат гостуване във Финландия и домакинство на Уелс от Лигата на нациите.