Шахтьор Донецк си уреди среща с Интер след разгром над Базел (видео)

Украинският гранд Шахтьор Донецк разгроми с 4:1 швейцарския Базел и се класира на 1/2-финал в турнира Лига Европа. Съперник на Шахтьор в спора за място на финала ще бъде един от фаворитите за спечелване на трофея - италианският Интер, който отстрани Байер Леверкузен в понеделник вечерта.

На стадиона в Гелзенкирхен украинският тим не остави никакво съмнение в превъзходството си буквално от първата минута. Резултатът  в полза на Шахтьор откри бившият нападател на столичния ЦСКА Жуниор Мораеш само след 100 секунди игра. В 22-ата минута Тайсон удвои. Патрик в 75-ата направи резултата 3:0 от дузпа. В 88-ата минута Додо покачи на 4:0. В добавеното време Базел стигна до почетен гол чрез Ван Волфсфинкел.

Шахтьор започна ударно мача, като откри резултата още във втората минута. След изпълнен корнер от Марлос преминалият и през столичния ЦСКА нападател Жуниор Мораеш успя с глава да я насочи в мрежата зад Николич. В ответната атаката и швейцарците застрашиха вратата на Шахтьор, но насочената от Артур Кабрал топка мина край гредата.

Играта продължи да бъде много динамична, като положенията пред вратата на Базел преобладаваха. Така се стигна до 22-ата минута, когато Тайсон получи топката в наказателното поле и с прецизен удар удвои. В 30-ата минута Тайсон отправи нов удар, но този път Николич спаси. Минута по-късно Марлос стреля директно от фаул, но ударът му се получи слаб и не затрудни вратаря на Базел. Въпреки аванса си, футболистите на Шахтьор продължиха да бъдат агресивни в търсене на ново попадение, което да сложи край на интригата.

В 38-ата минута Марлос отправи коварен удар, но сръбският страж на Базел изби в корнер. В 40-ата минута страхотен удар на Маркос Антонио срещна сглобката на вратата, а при добавката притичалия Жуниор Мораеш не успя да се възползва и да направи резултата класически.

Втората част предложи по-равностойна игра, която на моменти загрубяваше. В 63-ата минута ситуация в наказателното поле на Шахтьор беше прегледана с ВАР за съмнения за дузпа, но такава се оказа, че няма. Две минути по-късно Кабрал надигра Кривцов в наказателното поле, но ударът му беше много неточен.

Малко по-късно Кабрал насочи топката към вратата с акробатично изпълнение, след което имаше претенции за игра с ръка на Додо, но те се оказаха неоснователни. Натискът на Базел се засили, но Шахтьор умело контролираше мача и не пропускаше възможност за бързи контраатаки. При поредната в 75-ата минута реферът Майкъл Оливър отсъди дузпа за нарушение на Яник Маршанд, която беше реализирана от Алан Патрик за 3:0. В заключителните минути двата тима си размениха по едно попадение. Първо Додо направи 4:0 в 88-ата минута, а в добавеното време влезлият като резерва Рики Ван Волсфинкел вкара почетно за Базел.

Шахтьор - Базел 4:1
1:0 - Мораеш 2
2:0 - Тайсон 22
3:0 - Патрик 75-дузпа
4:0 - Додо - 88
4:1 - Ван Волфсфинкел 90
Шахтьор: Пятов, Додо, Кривцов, Матвиенко, Бондар, Антонио, Степаненко, Марлос, Патрик, Тайсон, Мораеш.
Базел: Николич, Видмер, Ван дер Верф, Петрета, Алдерете, Джака, Фрай, Щокер, Кампо, Пулюлю, Кабрал.