Магията на Меси изпрати Барселона в Лисабон след една трудна вечер за ВАР (видео)

Надеждата на Барселона, че сезонът ще бъде спасен с триумф в Шампионската лига остава жива, след като тимът на Кике Сетиен надигра безапелационно Наполи с 3:1 на "Камп Ноу" в реванш от 1/8-финалната фаза на надпреварата. Първият мач завърши 1:1, а днес партенопеите започнаха смело, но бързо се оказаха изоставащи в резултата. Клеман Лангле откри в 10-ата, като при това попадение останаха съмнения за негово нарушение. След това Лионел Меси взе нещата в свои ръце. В 23-тата минута аржентинецът удвои, а малко след това вкара и втори гол, който бе отменен заради спорна игра с ръка на Ла Пулга. В края на първата част Меси спечели дузпа, която Луис Суарес реализира за 3:0. Няколко минути по-късно Лоренцо Инсиние намали също след 11-метров наказателен удар. През втората част гостите не успяха да обърнат развоя и така логично Барселона стигна до финалната осмица на Шампионската лига, мачовете от която ще се проведат в Лисабон. На 1/4-финалите каталунците ще срещнат един от големите фаворити за отличието в лицето на германския шампион Байерн (Мюнхен). Сблъсъкът ще бъде на 14 август на "Ещадио да Луж".

Освен със споменатите две спорни ситуации, двубоят ще се запомни и с изключително дългото време, което бе нужно на Джунейт Чакър и видеоасистентите, за да взимат своите решения.

21 Барселона - Наполи 3:1
Домакините бяха без Артуро Видал, който получи червен картон в първия мач, и без Серхио Бускетс, пропускащ двубоя заради натрупани жълти картони. Самюел Юмтити пък остана извън сметките заради контузия. Усман Дембеле също не бе готов. Кике Сетиен, който бе ограничен в избора си в халфовата линия, заложи на 4-3-3. В средата на терена действаха Сержи Роберто, Иван Ракитич и Френки Де Йонг. Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман водеха очаквано атаката на домакините. Промените спрямо мача в Неапол бяха четири - Лангле, Алба, Сержи и Суарес започнаха като титуляри.

Дженаро Гатузо разчиташе на същата схема. Диего Деме бе предпочетен пред Лоботка в халфовата линия. Хосе Кайехон, Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние оформиха познатия офанзивен тризъбец. Калиду Кулибали, който пропусна първия двубой, бе в центъра на защитата заедно с Манолас, като това беше и единствената промяна в 11-те на Наполи.
Само след 90 секунди игра гостите можеха да открият резултата. Пике не успя да реагира добре след центриране отляво, топката рикошира в коляното му, след което стигна до Мертенс. Последният веднага опита удар, след който кълбото срещна външната част на лявата греда.
Партенопеите продължиха да атакуват много опасно до 10-ата минута, но получиха гол след първото нападение на Барса. Удар на Меси рикошира и излезе в корнер. Ракитич центрира, а Лангле засече с глава за 1:0. При борбата за позиция централният бранител на каталунците избута с ръце Деме, който пък се сблъска с Кулибали. Последният се оказа на земята. Гостите претендираха за нарушение, и то не без основание, но след намесата на ВАР попадението бе зачетено.
Попадението даде увереност на "блаугранас" и само 13 минути след него домакините удвоиха аванса си. Меси получи отляво и демонстрира изключителен хъс и техника, за да се пребори за топката с трима бранители на Наполи. Аржентинецът падна, но веднага се изправи и стреля между телата на още двама в бяло, пращайки топката в далечния ъгъл за 2:0.

В 30-ата минута Меси отбеляза още едно попадение, след като овладя на гърди много добро центриране на Де Йонг, след което простреля Оспина отблизо. Попадението обаче бе отменено след намесата на ВАР, тъй като при овладяването на топката тя е докоснала ръката на аржентинеца. Видеоасистентите разглеждаха повече от три минути ситуацията, но в крайна сметка решението бе в полза на гостите, макар че повторенията не убедиха категорично, че има нарушение.
В 39-ата минута Каулибали направи огромна грешка. Бранителят владееше топката, но пресиран от Меси, влезе в наказателното поле. Точно когато сенегалецът опита да изпрати топката напред аржентинецът постави крака си пред Кулибали и бе изритан. След ново забавяне от порядъка на няколко минути ВАР съобщи на Джунейт Чакър, че трябва да прегледа ситуацията на монитора. Решението бе очевидно - дузпа за Барселона. Луис Суарес бе безкомпромисен от бялата точка - 3:0.
Това обаче не беше всичко за първото полувреме. В добавеното време Чакър отсъди нова дузпа след намесата на ВАР. Ситуацията бе подобна на тази в другото наказателно поле. Тук Мертенс изскочи зад гърба на Ракитич и позиционира тялото си пред хърватина, който закачи глезена му. Инсиние бе точен от бялата точка, намалявайки преднината на Барселона.
Наполи започна силно второто полувреме и наложи натиск, но Инсиние веднъж стреля с глава отблизо право в ръцете на Тер Стеген, а при останалите атаки на гостите отбраната на Барса се справяше добре. Лозано, който се появи като резерва, също не успя с един удар с глава в 70-ата минута.
В 79-ата минута Манолас и Лангле се дърпаха взаимно в наказателното поле, след което гъркът падна и изрази претенции за дузпа, но такава нямаше.
Две минути след това Милик прати топката във вратата на Тер Стеген, но попадението правилно бе отменено заради засада. В 86-ата удар с глава от малък ъгъл на Лозано срещна страничната греда. Тер Стеген не реагира много добре, но все пак бе покрил ъгъла, така че ситуацията бе под контрол.
В крайна сметка двубоят завърши с предимство на Наполи по отношение на владеенето на топката, което е истинска рядкост на "Камп Ноу", но това нямаше никакво значение за крайния резултат.