БУБА и Черно море продължават без загуба, Тунджа - също на полуфинал

БУБА баскетбол спечели и последния си мач от група "А" на финалите на държавното първенство за юноши до 19-годишна възраст. Без загуба остава и домакинът Черно море Тича.

При четвъртия си успех днес БУБА се наложи над Рилски спортист с 85:58. Константин Тошков записа 30 точки и 5 асистенции за победителите, а 11 плюс 13 борби добави Даниел Кунторов. За Рилски спортист Георги Адирков приключи с 18 точки, 13 вкара Боян Георгиев, а с 12 и 8 борби приключи Васил Попов.

В другия мач за деня в този поток Шампион 2006 се наложи над Берое с 91:77, записвайки първи успех във финалите. Алън Куршумов записа 33 точки, 5 борби и 4 асистенции за победителите, с 21 точки и 6 борби се включи Александър Стоименов, 16 вкара Стоян Кайнаров, а 14 - Мартин Тодоров. За Берое Михаил Комбаков се доближи до "трипъл-дабъл" - 28 точки, 12 асистенции и 7 борби, а с 23 точки се отчете Петър Тояганов.

Така за финалната четворка се класират БУБА и Тунджа. Преди последния ден ямболци имат две победи и загуба и не могат да бъдат изместени от второто място.

В програмата за утрешния последен ден в групата Тунджа ще гони трети успех срещу последния Берое, а Рилски и Шампион ще се срещнат в мач за разпределяне на трето и четвърто място.

В група "Б" Черно море Тича записа труден четвърти успех - с 92:80 над Акадедмик София след много силна заключителна четвърт. Отново над всички за успеха беше Мартин Йорданов, който завърши с 28 точки, 7 борби, 5 асистенции и 2 отнети топки. С 23 точки се включи Михаил Молдов, 12 вкара Берк Мехмед, а по 11 - Любомир Керемедчиев и Иван Спиров. За Академик капитанът Николай Иванов избухна с 26 точки, Динко Христов добави 22, Дамян Минков вкара 16, а Красимир Маринчешки завърши с 13.
Първа победа в турнира взе ЦСКА, след като спечели трудно срещу Доростол със 78:74 и на практика изхвърли силистренци от борбата за медалите. Емилиян Грудов изигра нов силен мач и завърши с 22 точки и 17 борби. По 14 реализираха Деян Юруков и Виктор Маргаритов, а с 11 се отличи Мартин Русев. Елизар Кръстев вкара 21 за силистренския тим, по 13 добавиха Емил Михалев и Трая Русев, Димо Хърватев се включи с 11, а с 10 се отчете капитанът Валентин Добрев.

Левски направи не позволи изненада и се справи с лекота с Черноморец с 95:60. Най-резултатен за успеха бе Слав Георгиев с 19 точки, Томислав Минков се включи с 18, а 17 точки вкара капитанът на "сините" Виктор Германов. Теодор Николов добави 12 точки, а с по 10 се отчетоха Иван Павлов и Деян Станчев. За Черноморец отново 17-годишният Томас Читадзе бе най-точен и завърши с 16 точки, Мартин Чоков добави 12, а Мартин Петров - 10.

Така утре в директен спор в 17.00 часа Левски и Академик София ще решат последния полуфиналист в турнира. Преди това ЦСКА ще излезе срещу Черноморец, а груповата фаза на надпреварата ще приключи с мач между Черно море Тича и Доростол. Мачовете могат да бъдат гледани в официалния канал на БФБаскетбол в YouTube.