Джокович се класира за полуфиналите в Шанхай

Сърбинът Новак Джокович записа втора победа в златната група на турнира по тенис "Мастърс Къп" с награден фонд 4,45 милиона долара и се класира за полуфиналите. Поставеният под номер 2 Джокович се наложи над руснака Николай Давиденко в драматичен мач със 7:6(3), 0:6, 7:5.

Давиденко започна по-добре срещата и проби още в първия гейм. Той сервираше за сета при 5:4, но Джокович си върна пробива. В последвалия тайбрек сърбинът дръпна с 4:0 и запази аванса си до края, за да поведе в резултата след 52 минути игра. Във втората част руснакът тотално доминираше и само за 27 минути спечели с 6:0 срещу разколебания Джокович, който направи цели 17 непредизвикани грешки. Сърбинът спаси три брейкбола във втория гейм на третия сет, след което мачът вървеше равностойно. В 11-ия гейм Давиденко се пропука и след три поредни непредизвикани грешки подари пробива на съперника си.

Джокович се възползва по най-добрия начин и затвори мача при собственото си подаване след 2:18 часа игра. По-рано днес аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро победи Жо-Вилфрид Цонга със 7:6(4), 7:6(5) в мача на дебютантите от втория кръг на златната група. Така 20-годишният Дел Потро, който стартира с поражение от Новак Джокович, записа първи успех в надпреварата и запази шансове да се класира за полуфиналите, като се нуждае от успех в последния си мач с Давиденко, за да продължи напред. Аржентинецът стартира отлично с пробив още в първия гейм на мача, но Цонга изравни за 2:2. В последствие се стигна до тайбрек, който Дел Потро контролираше и спечели със 7:4 точки. Втората част се разви идентично.

Аржентинецът проби в първия гейм, но загуби подаването си в следващия и отново се стигна до тайбрек, който Дел Потро взе този път със 7:5 точки, а с това и мача за 1:50 час. Цонга, който пласира 17 аса, допусна втора загуба след поражението от Николай Давиденко в първия кръг и вече няма шансове да продължи борбата за титлата.