Очаквайте: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Пламен се завърна, волейболистите на 1/4-финал в Пекин

Българският национален отбор по волейбол се класира за четвъртфиналите на Олимпиадата в Пекин. Българите надигра Венецуела с 3:1 (23:25, 25:19, 25:16, 25:22) в последния си мач в Група “A” на олимпийския турнир и си осигуриха място в следващата фаза.

Старши-треньорът на България Мартин Стоев заложи в стартовата шестица на завърналият се в отбора капитан Пламен Константинов и на контузения Владимир Николов. Въпреки разкъсването на мускулните влакна на прасеца си Николов излезе титуляр за България в последния мач от груповата фаза.

Първият гейм на мача започна много равностойно като двата отбора допускаха много грешки от сервис. Резултата се движеше точка за точка и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Венецуела. След това южноамериканците успяха да поведат с 12:9 след блок-аут на Ернардо Гомес и два аса на Луис Диас, което принуди треньора Мартин Стоев да поиска таймаут. Венецуелците продължаваха да играят все така добре и второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за Венецуела.

Постепенно българите успяха да намалят изоставането си на 2 точки – 16:18, което накара бразилския треньор на Венецуела Рикардо Навахас да вземе прекъсване. Българите продължаваха да играят все по-добре и след атака през центъра на Христо Цветанов и ас на Владимир Николов резултата стана 22:21 за венецуелците, което принуди Навахас да вземе втория си таймаут. Веднага след това България изравни на 22:22 след блокада на завърналия се капитан Пламен Константинов. Венецуела отново дръпнаха с 2 точки 24:22, след като първия съдия от Иран даде грешка на Матей Казийски при атаката му от втора линия. Венецуела спечели първия гейм с 25:23.

Втората част на двубоя стартира отлично за българите и те бързо поведоха с 3:0 след атака и ас на разпределителя Андрей Жеков и блокада на Евгени Иванов. “Трикольорите” продължаваха да играят все така добре, което накара Рикардо Навахас да поиска прекъсване при 7:3, а първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:4 за България. След две атаки в аут на венецуелските волейболисти и атаки на Христо Цветанов и Владимир Николов резултатът набъбна на 12:4 за българите. Казийски и компания заиграха по-спокойно и запазиха предимството до второто техническо прекъсване – 16:9 за България. Българските волейболисти поддържаха разликата до края на гейма и закономерно го спечелиха с 25:19 и 1:1 гейма.

След като започна равностойно третия гейм България успя да дръпне с 8:5 до първото техническо прекъсване след блокади на Христо Цветанов и Андрей Жеков и ас на Владимир Николов. България поддържаше разликата, но при резултат 13:9 след мощна атака и ас на Матей Казийски треньорът на Венецуела поиска прекъсване. До втората техническа пауза преднината на момчетата на Мартин Стоев се запази – 16:12. Българите продължава да играят все така добре и благодарение на отличната игра на Казийски и Николов увеличиха разликата на 21:14, което накара Навахас да вземе втория си таймаут. До края на гейма България направи разликата още по-убедителна – 25:16 и 2:1 гейма за “трикольорите”.

Четвъртата част на мача започна отлично за българите и те бързо поведоха с 4:1 след две грешки на Венецуела и ас на Матей Казийски, което принуди Рикардо Навахас да поиска прекъсване. До първото техническо прекъсване разликата се запази – 8:5 за българите. Преднината бе поддържана от българските волейболисти 14:11 благодарение на добрата игра на Казийски и Христо Цветанов, но допуснаха изравняване при 14:14. Последваха нови две равенства, след което България отново дръпна с 3 точки – 19:16 след атака на Владимир Николов и блокада на влезлия като резерва Тодор Алексиев. До края на гейма България запази предимството си и 25:22 и 3:1 гейма в нейна полза.

Въпреки контузията си Владимир Николов направи страхотен мач и бе най-резултатен за България с 20 точки, а звездата на отбора Матей Казийски добави 17 точки за победата. За Венецуела най-резултатен бе Ернардо Гомес с 24 точки.

След тази победа България вече е сигурен четвъртфиналист на Олимпиадата. Българите са с 3 победи и 2 загуби и най-вероятно ще заемат трето място в Група “A”, което означава, че ще трябва да изчакат “слепия” жребий между вторите и третите отбори в двете групи за да разберат съперника си на четвъртфинала. Венецуела е с 1 победа и 4 загуби и ще заеме петото място в групата, а в крайното класиране на Олимпиадата ще раздели 9-10 място.

БЪЛГАРИЯ – ВЕНЕЦУЕЛА 3:1 (23:25, 25:19, 25:16, 25:22)