Страхотен Дунав отнесе румънки на старта на Юрокъп (видео)

Единственият български участник в европейските клубни турнири по баскетбол през този сезон – дамският Дунав Еконт Експрес стартира по перфектен начин тазгодишната си кампания в Юрокъп, побеждавайки на старта в зала "Дунав" в Русе румънския Сфънту Георге със 76:70. Момичетата на Георги Божков направи страхотен мач, в който успяха да се справят с коравия си съперник и напълно заслужено триумфираха.

Най-резултатна за българките беше Наталия Топалова с 18 точки, Черъл Алън добави 17, Елена Йоловска завърши с 14, а Наталия Ануфриенка се отличи с 13 за успеха.

Флорина Диакона наниза 21 точки,  Ванеса Гидън добави 22 точки и 9 борби, Илдико Вас се отличи с 16 при поражението на Сфънту Георге.

Старши-треньорът на Дунав Георги Божков заложи на стартов състав включващ Черъл Алън, Наталия Ануфриенка, Наталия Топалова, Даниела Петева, Дениъл Бърджин. Двубоят започна изключително динамично, но в първите две минути двата съперника направиха по няколко пропуска. След кош на Наталия Топалова Дунав излезе напред за 3:0, 2 минути след началото на срещата. Гостенките намалиха за 2:3 и впоследствие поведоха с 4:3. Българският тим продължи да играе изключително амбицирано и след кош на Алън отново излезе напред в резултата. Шест минути преди края Божков вкара в игра Зорница Костова с цел да подобри стрелбата от средно и далечно растояние на тима. Това даде ефект и след два коша на гарда Дунав поведе с 9:6, 4 минути преди края. Срещата обаче продължи да се развива кош за кош. Впоследствие тройка на Ануфриенка изведе домакините напред за 12:8. Топалова увеличи на 14:8 по-късно, а до края на първата четвърт българките продължиха да бъдат по-добрия отбор и след 10 минути игра водеха с 21:14.

Втората четвърт отново започна добре за българския отбор, който след две минути игра продължаваше да има аванс от 9 точки за 25:16. Румънският състав не се предаде, но след страхотна контраатака на Ануфриенка Дунав поведе с 29:18, 7:34 минути преди края. Гардът бе фаулирана и впоследствие бе точна и от наказателната линия за 30:18. Тимът на Георги Божков продължи със силната си игра в защита, като успешно неутрализираше играта на съперничките през центъра. Сфънту Георге разчиташе на високите си състезателки и благодарение на Гидън намали разликата само на 6 точки за 24:30, 6 минути преди края на полувремето. Тройка на Топалова, 3:40 минути преди края, направи резултата 35:28, а Дунав продължи да доминира и след успешна стрелба от зоната за три точки на Йоловска поведе с 37:28, 3 минути преди сирената. Домакините увеличиха аванса на 11 точки след два наказателни на Черъл Алън – 39:28, но по-важното бе, че продължиха с отличното си представяне в отбрана. Така до края на първото полувреме българския състав запази водачеството за 41:32.

В третата част гостенките от румъния започнаха много добре и след минута и половина намалиха дефицита на 5 точки за 37:42. Дунав обаче отново затегна защитата и увеличи аванса за 44:37, 8 минути преди края на частта. Тройка на Йоловска и кош на контратака на Черън Алън направиха резултата 49:39 за Дунав, 6 минути преди края, с което българския тим спря подема на Сфънту Георге. Зорница Костова увеличи на 51:39, а тройка на Топалова направи резултата 54:39, 5 минути преди края на частта, което бе и най-голямата фиксирана разлика дотук в срещата. Българският състав успя да поддържа натрупаната солидна разлика и след 30 минути игра водеше с 65:49 след кош, 2 секунди преди края на Елена Йоловска.

В последната четвърт румънките опитаха да стопят пасива и след тройка на плеймейкъра Диакону, 7 минути преди края, намалиха за 54:65. Алън обаче върна две точки за 67:54 и в следващите минути българките продължиха да поддържат солидна разлика. Тройка на Петева, 4:30 минути преди финалната сирена, отново възстанови аванса от 15 точки за 72:57. Дунав обаче натрупа 5 отборни нарушения, което постави под напрежение възпитаничките на Георги Божков. Румънският състав заложи на контратаки и при една от тях Диакону отново бе точна от зоната за 3 точки, 1:40 преди края за 62:72. Алън отново бе най-съобразителна в ответното нападение за 74:62 и до края Дунав не позволи на противника да сътвори чудото, побеждавайки с крайното 76:70.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ ДВУБОЯ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

снимки: Марин МАРИНОВ/Sportal.bg