Надал и Федерер убедителни, исторически 1/4-финали в Монреал

Рафаел Надал постигна убедителна победа в първия си завършил мач от над два месеца, а Роджър Федерер също нямаше особени проблеми на осминафиналите в Монреал. За четвъртфиналите на турнира от сериите Мастърс в Канада се класираха първите осем поставени, което се случва за първи път на професионален турнир от създаването на световната ранглиста на АТП през 1973 г.

Надал победи Филип Пецншнер от Германия с 6:3, 6:2, като това бе първият истински тест за физическото му състояние след отсъствие от 10 седмици от кортовете. В първия мач при завръщането си тази седмица той изигра само половин сет срещу сънародника си Давид Ферер, който се отказа поради контузия. "Движих се малко по-добре, но имам нужда от още мачове, за да намеря оптималния ритъм", сподели 23-годишният Рафа, който е шампион от миналата година.

Следващият съперник на Надал е аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро, който победи румънеца Виктор Ханеску с 3:6, 6:3, 6:4. Дел Потро спечели последната си среща с четирикратния шампион от "Ролан Гарос" в Маями през този сезон, което бе първи успех за него в двубоите помежду им. В момента обаче аржентинецът се намира в отлична форма и миналата седмица спечели турнира във Вашингтон.

"Аз не съм фаворит в мача, но срещата ще ми даде възможност да повиша нивото си", коментира Надал. "Той е номер 6 в света, спечели във Вашингтон и е изпълнен с увереност. Притежава отличен сервис и прекрасни удари от основната линия. В момента той е много труден съперник за мен", допълни испанецът.

Федерер, който играе първия си турнир, след като стана баща, се справи със своя сънародник Станислас Вавринка, побеждавайки го с 6:3, 7:6 (5). По този начин той си отмъсти за загубата от него на клея в Монте Карло по-рано през годината. Вавринка не се предаде лесно, като поведе с 3:0 във втория сет, но Федерер бързо изравни и се стигна до тайбрек, в който Станислас спаси четири мачбола преди да загуби. Това бе 21-а поредна победа за Роджър.

Световният номер 1 ще се изправи срещу Жо-Вилфред Цонга на четвъртфиналите. "Той притежава страхотен потенциал. Очаквам да се получи вълнуващ мач", коментира Федерер. Цонга победи полуфиналиста от миналата година и негов сънародник Жил Симон с 6:3, 6:3.

В един от интересните четвъртфинали един срещу друг ще се изправят Новак Джокович и Анди Родик. Американецът измъкна тежък мач срещу испанеца Фернандо Вердаско със 7:6 (2), 4:6, 7:6 (5), а Джокович се справи с руснака Михаил Южни след 6:3, 6:4. Това ще е шестата среща между Новак и Родик, като Анди води с 3:2 в мачовете между двамата, като е спечелил последните две срещи. "Надявам се, че ще играя по-добре и този път ще спечеля. Всички знаем, че той притежава най-силния сервис, след този на Иво Карлович, и играе по-силно, откакто работи с новия си треньор (Лари Стефанки)", сподели Джокович.

Анди Мъри демонстрира отлична форма, като победи бившия номер 1 в света Хуан Карлос Фереро с 6:1, 6:3. Шотландецът бе почти безгрешен, като демонстрира страхотно движение по корта. На четвъртфиналите той ще се изправи срещу руснака Николай Давиденко, който отстрани Фернандо Гонзалес след 7:6 (2), 7:5.