Вижте как се дънят повечето противници на България за Мондиал 2010

Световният шампион Италия завърши 0:0 при гостуването си на Швейцария в първата си среща след Купата на Конфедерациите. "Скуадра адзура", която е лидер в нашата група 8 в квалификациите за Мондиал 2010, игра с двама дебютанти от първата минута - Кришито от Дженоа и Маркизио от Ювентус.

Селекционерът Марчело Липи заложи на схема 4-4-2 с Алберто Джилардино и Джузепе Роси в атака, а Фабио Канаваро изигра своя рекорден мач номер 127 за "адзурите", като изпревари досегашния лидер по официални срещи Паоло Малдини, останал със 126. Андреа Пирло пък излезе за 60-и път с екипа на своята страна, изравнявайки друга легенда на Милан Джани Ривера. Лошата новина за Липи е, че Маруо Каморанези се контузи и напусна принудително терена в 32-ата минута.

В Базел Италия започна много по-добре срещата и до 15-ата минута имаше три чудесни възможности за гол, но Джилардино и дебютантите Кришито и Маркизио пропуснаха. След доброто начало ритъмът на игра спадна и домакините се опитаха да затруднят Буфон. Звездата на домакините Барнета бе близо да гол, но изстрелът му след грешка на Киелини спря в горната греда на италианците. През втората част двата тима намалиха оборотите, като Якуинта имаше добър шанс да открие, а Инлер отвърна за домакините, докато в 89-ата минута Буфон спаси вратата си с хубаво спасяване на Дердиок.

Италия не бе единственият съперник на България от гурпа 8, който не успя да победи тази вечер.

Преди срещата с "трикольорите", селекцията на Липи гостува на Грузия, която се издъни в Малта и загуби с 0:2 от островитяните. Основният ни противник за второто място в групата Ейре пък бе разбит с 3:0 от Австралия като домакин. Затруднилият ни максимално през април Кипър бе разпилян от Албания с 1:6 като гост. Единствено следващият съперник на България - Черна гора, постигна успех в контролите, надвивайки с 2:1 Уелс с голове на Йоветич и Джалович още през първата част.

ШВЕЙЦАРИЯ - ИТАЛИЯ 0:0

ИТАЛИЯ 4-4-2: Буфон, Дзамброта, Канаваро, Киелини, Кришито, Каморанези, Пирло, Паломбо, Маркизио, Джилардино, Роси
Резерви: (Сантон, Гросо, Д`Агостино, Пепе, Якуинта, Куалярела)