Рафа Надал отчая и Любичич, достигна 1/4-финалите на "Ролан Гарос"

Защитаващият миналогодишната си титла Рафаел Надал се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Франция по тенис, след като надделя със 7:5, 6:3, 6:3 над Иван Любичич (Хърватия). По този начин испанецът си осигури сблъсък в следващата фаза срещу победителя от срещата между 18-ия поставен Жил Симон (Франция) и 5-ия в схемата Робин Сьодерлинг (Швеция). Световният номер 1 нямаше особени трудности срещу хърватския си съперник и въпреки че бе далеч от най-добрата си форма, си заслужи място сред най-добрите осем в Париж след 2 часа и 26 минути игра.

Надал, който е петкратен победител от надпреварата, реализира пръв пробив в двубоя за 2:1. Още в следващия гейм на първия сет обаче той изпусна подаването си и резултатът бе изравнен. Все пак след още един пробив на Краля на клея за 6:5 и след гейм на нула след това той поведе в частите.

Вторият сет отново премина под ръководството на Рафа. Той имаше възможности за подбив както в откриващия сервис гейм на съперника си, така и при 1:1. Въпреки че не се възползва от многобройните си шансове, неизбежното все пак се случи в седмия гейм и 24-годишният Надал поведе. Нов пробив за 6:3 сложи край на втория сет, който продължи 46 минути.

В третата част поставеният под номер 1 в схемата Надал поведе с 40:0 при сервис на Любичич и стигна до пробив за 3:1. Заемащият 37-о място в световната ранглиста хърватин за кратко върна интригата с пробив в петия гейм, но броени минути след това отново се пропука за 2:4. С гейм на нула и по безкомпромисен начин Надал записа седмата си победа над Любичи в общо девет мача.

Рафа остави в статистиката 23 печеливши удари срещу 24 на хърватина. Любичич направи 48 непредизвикани грешки, 2 двойни грешки и 9 аса, докато тези показатели при носителя на девет титли от Големия шлем бяха съответно 24, 1 и 2.

В друг мач от същата фаза Хуан Игнасио Чела (Аржентина) елиминира в пет сета - 4:6, 6:2, 1:6, 7:6 (5), 6:2 заемащия 120-о място в класацията на ATP Алехандро Фая (Колумбия) след 3 часа и 55 минути игра. Така аржентинецът ще мери сили на 1/4-финалите срещу победителя от двубоя между 4-ия в схемата Анди Мъри (Великобритания) и 15-ия поставен Виктор Троицки (Сърбия).