Убиха мечтата на Милан за дубъл (видео)

Палермо победи Милан с 2:1 в реванша от полуфиналите в турнира за Купата на Италия и лиши новия шампион от възможността да завърши сезона с първи дубъл  на италианската сцена в своята 111-годишна история. "Росонерите" се надяваха да стигнат до финал за първи път от 2003 година, когато беше единственият им триумф в ерата Силвио Берлускони в последните 25 години, но отстъпиха пред тима на Делио Роси, който за трети път в своята история ще спори за отличието след двете загуби през 1974 година от Болоня и 1979 година срещу Ювентус .

Първата среща в Милано завърши 2:2, като миланският гранд имаше нужда от пълен успех или равенство с над три гола, за да продължи напред. След нулево първо полувреме, Палермо вкара два гола чрез Джилиано Милячо и Чезаре Бово (от дузпа), а Златан Ибраимович отбеляза почетното попадение за гостите в 3-ата минута на добавеното време.

Милан излезе на пълния с над 34 000 тифози "Ренцо Барбера" без звездите си Ибрахимович, Кевин-Принс Боатенг и Джанлука Дзамброта. Шведът все пак е на резервната скамейка, както и ганаеца, докато опитният бранител изобщо не попадна в групата за двубоя. В отсъствието на Ибра, който се разписа в първата среща на "Джузепе Меаца", атаката на тима бе водена от бразилците Алешандре Пато и Робиньо.

През първото полувреме Милан беше отборът, който нападаше повече и търсеше гола. Футболистите на Масимилиано Алегри обаче срещнаха солиден отпор от страна на домакините. Палермо действаше изключително внимателно в дефанзивен план и използваше всяка възможност за опасни контраатаки.

Още в 3-ата минута Милан имаше шанс да открие резултата. Робиньо се измъкна от неуспешен опит за засада и се озова на стрелкова позиция, но прати топката в аут. "Росонерите" опитваха атаки и по фланговете, и през центъра, но им бе трудно да стигнат до чисто голово положение. След четвърт час игра ветеранът Кларънс Зеедорф нанесе мощен удар от границата на наказателното поле, но и той не намери очертанията на вратата. В ответната атака звездата на Палермо Хавиер Пасторе показа класата си. Аржентинецът стреля силно и броени сантиметри не му достигнаха, за да огорчи Кристиан Абиати.

В средата на полувремето домакините изравниха играта и започнаха да комбинират по-продължително в средата на терена. Левият бек Федерико Балдзарети направи хубав пробив в 38-ата минута, но реши да стреля, вместо да търси подаване, и сгреши. В края на полувремето Йосип Иличич финтира Лука Антонини и Тиаго Силва, които се сблъскаха. Антонини пострада повече и беше заменен от Даниеле Бонера.

Началото на втората част бе за домакините. Играчите на Делио Роси се нанесоха в половината на съперника си, а Пасторе умело дирижираше акциите им. Стигна се и до 63-ата минута, когато Иличич центрира от корнер, а Милячо стигна пръв до топката и я засече в мрежата за 1:0. Алегри реагира веднага и пусна в игра Ибрахимович на мястото на Зеедорф. Шведският нападател бързо се прояви, но не с някое майсторско отиграване, а с грубо нарушение срещу Гоян, донесло му жълт картон.

В 72-ата минута показна контра на Палермо на практика сложи край на интригата. Пасторе изведе Иличич сам срещу вратаря, а закъснелият Марк ван Бомел задържа словенския халф и беше изгонен. От бялата точка Чезаре Бово покачи на 2:0 за радост на тифозите на тима от Сицилия. Голмайсторът се задържа на терена още малко, преди да последва Ван Бомел в съблекалните. Той изрита Алешандре Пато при борба за топката и реферът Джанлука Роки правилно му показа червен картон.

Милан можеше да намали в 81-ата минута, но малшансът попречи на Ибрахимович да се разпише. Голмайсторът на "росонерите" овладя хубаво топката и стреля по земя, но кълбото се отби последователно в двете греди, преди защитник на Палермо да се намеси и да изчисти. Шведът все пак вкара гол, който е негов 21-и за сезона, но това стана дълбоко в продължението. Антонио Касано асистира за попадението, което даде искрица надежда на Милан, но минута по-късно прозвуча последния съдийски, ознаменувал успеха на Палермо.

На финала момчетата на Делио Роси ще срещнат победнителя от сблъсъка между Интер и Рома. Милан пък няма победа в Сицилия срещу "розовите" от пет години, като дори и този сезон загуби в Серия "А" с 0:1.

ПАЛЕРМО - МИЛАН 2:1
1:0 Милячо (63)
2:0 Бово (73) д.
2:1 Ибрахимович (90)

ПАЛЕРМО (4-3-2-1): Сиригу; Касани, Гоян, Бово, Балдзарети; Милячо, Акуа (34 - Бачинович), Ночерино; Иличич, Пасторе; А. Ернандес (83 - Пинийя)
Старши треньор: Делио Роси
МИЛАН (4-3-1-2): Абиати; Абате, Неста (80 - Касано), Т. Силва, Антонини (45 - Бонера); Ван Бомел, Фламини, Пирло; Зеедорф (65 - Ибрахимович); Робиньо, Пато
Старши треньор: Масимилиано Алегри