Германец спря устрема на Григор Димитров в Мюнхен

Григор Димитров изпусна златен шанс да стане първият българин полуфиналист в турнир на АТП, след като днес загуби в много оспорван и драматичен мач от 35-ия в света Флориан Майер (Германия) на 1/4-финалите на "BMW Open" в Мюнхен с награден фонд 450 000 евро. След два часа и 22 минути игра 19-годишният хасковлия отстъпи с 6:7 (4), 6:3, 4:6, въпреки че през по-голямата част от първия сет именно той диктуваше събитията на централния корт в баварската столица и дори стигна до сетбол в 12-ия гейм.

Доказателство за доброто представяне на Гришо е и официалната статистика от мача - той направи повече пробиви от съперника си (3 срещу 2) и спечели повече точки (108 срещу 102). Въпреки това накрая българинът бе този, който си тръгна победен. За достигането си до 1/4-финалите в Мюнхен той ще вземе 45 точки за световната ранглиста на АТП и 11 190 евро от наградния фонд.

Григор започна вихрено мача и след серия от мощни начални удари взе първите си два сервис гейма на нула. В четвъртия гейм той достигна до първата си точка за пробив, но Майер се измъкна и благодарение на агресивната си игра успя да вземе подаването си. Последва нова размяна на геймове, но в този първи половин час определено може да се каже, че родният тийнейджър бе по-добрият от двамата на корта. Въпреки че Григор печелеше много по-лесно сервис геймовете си (в 11-ия той отново не даде точка на съперника си), равенството в резултата се запази и изходът на този първи сет бе решен в тайбрек.

За съжаление, българският тийнейджър изпусна златен шанс, след като в 12-ия гейм имаше сетбол при 30:40, но след много дълго разиграване прати топката в аут от бекхенд. А в последвалия тайбрек с пълна сила се прояви неписаното футболна правило, че ако не вкараш, ще ти вкарат. Въпреки че Григор го започна с минипробив за 3:1, в крайна сметка в края ликуваше представителят на домакините, който след по-прецизна игра го спечели със 7:4 точки.

Началото на втория сет бе кошмарно за юношеския шампион на "Уимбълдън" и "Ю Ес Оупън" за 2008 година. Димитров загуби на нула първия сервис гейм на Майер, а след това допусна и пробив. Отговорът му обаче бе светкавичен и той на свой ред направи пробив, намалявайки аванса на германеца - 1:2. В четвъртия гейм фаворитът на публиката достигна до нов брейкпойнт, но нашето момче се измъкна от трудната ситуация и взе подаването си, за да изравни резултата. Последва размяна на геймове и нова точка за пробив на Григор. Той не можа да се възползва от нея, след като късата му топка не се получи и Майер успя да направи завършващ удар, но веднага след това Димитров получи нов шанс благодарение на двойна грешка на съперника му. Този път българинът не сбърка и осъществи пробива си за 4:3. До края на тази част Гришо диктуваше събитията на централния корт в Мюнхен, а германецът бе просто статист, който не направи нищо повече и след още един пробив на родния талант загуби с 3:6.

Не така обаче стояха нещата в решаващия сет, който започна с пробив на Майер, а след това и 2:0 в негова полза. В третия гейм 35-ият в света отново стигна до брейкпойнт, но хасковлията направи страхотна къса топка, а след това изстреля два мощни сервиса и задържа подаването си. Ключов за крайния изход се оказа 8-ият гейм, в който имаше много драма, нерви и четири възможности за пробив от страна на Григор. Българинът обаче ги изтърва всичките, а Флориан, въпреки че в изблик на ярост си изкриви ракетата, успя да се спаси. Последва нова размяна на геймове и така след 2 часа и 22 минути здрава битка германецът триумфира за радост на местната публика, която с аплодисментите си отдаде заслуженото и на Димитров.