Могъщ Джокович пречупи Надал в Маями и записа името си в историята (видео)

Поставеният под номер 2 в схемата Новак Джокович победи водача в световната ранглиста Рафаел Надал в изключително оспорван двубой на финала на турнира от серията "Мастърс" в Маями с 4:6, 6:3, 7:6 (4). По този начин 23-годишният сърбин записа 26-а поредна победа и 24-а през 2011 година, като остава без загуба от началото на сезона. Постижението на Джокович е с огромна стойност, защото Ноле стана четвъртият тенисист в историята след американците Пийт Сампрас (1994) и Андре Агаси (2001), и швейцареца Роджър Федерер (2006), който печели в един сезон "Аустрелиън Оупън" плюс турнирите в Индиън Уелс и Маями. Преди две седмици в Индиън Уелс Джокович отново победи Надал на финала, пак след обрат от 0:1 сета, но тогава в решителната трета част не се получи битката, на която станаха свидетели феновете днес.

Надал нанесе първия удар в продължилия 3 часа и 21 минути мач, осъществявайки пробив за 2:1 в първия сет. Джокович имаше прекрасен шанс веднага да върне пробива, тъй като още в следващия сервис-гейм на Рафа се стигна до 15:40, а след това и до предимство за Новак, но 24-годишният испанец успя да удържи подаването си. В тези минути Надал бе по-стабилният играч на корта, докато Джокович често грешеше и допусна нов пробив, който отново бе затвърден от испанеца - 5:1 за Рафа. В този момент Джокович се събуди, спечели три поредни гейма, намали изоставането си на 4:5 и дори успя да притисне съперника си в десетия гейм, в който се стигна до 15:40 при сервис на Рафа. Все пак, Надал спечели подаването си, а с това и първия сет. Любопитното е, че със същия резултат той спечели и първата част в мача между двамата преди две седмици в Индиън Уелс.

Джокович започна вихрено във втория сет и поведе с 3:0 и един пробив. Едва при този резултат Надал спечели първия си гейм във втория сет, но Джокович отговори с гейм на нула и поведе с 4:1. Надал имаше проблеми и в следващото си подаване, в което изостана с 15:40, но стигна до равенство. Джокович пропусна още една точка за пробив, след което Надал все пак измъкна подаването си. При 5:3 Джокович затвори втория сет в своя полза с ас и гейм на нула, вкарвайки мача в решителен трети сет.

Третата част бе изключително оспорвана, като и двамата тенисисти трябваше да показват характер и да обръщат собствените си подавания в ситуации 0:30, но и Рафа, и Ноле се справяха и играта вървеше гейм за гейм без пробиви. При 6:5 за Надал се стигна до 15:30 в сервис-гейма на Ноле и испанецът бе само на 2 точки от победата и трофея. Сърбинът обаче запази хладнокръвие и изпрати мача в решаващ тайбрек. Той започна малко странно - с пет поредни мини-пробива. Първият такъв бе осъществен от Джокович, но Надал отговори с две поредни точки на сервиса на противника си и поведе с 2:1. При 2:2 бе може би решаващият момент в тайбрека. Надал направи поредната си двойна грешка и подари важна точка на Джокович, с която той поведе с 3:2. Сърбинът спечели и двете следващи точки на свой сервис, а след това осъществи мини-пробив и поведе с 6:2 - 4 мачбола. Надал спаси първите два от тях, но непреклонният Джокович сложи точка на спора за 7:4 със своя сервис и триумфира с титлата.

Надал направи повече асове от съперника си - 5 срещу 3, но испанецът допусна нехарактерните за него 6 двойни грешки, докато Новак не си позволи нито една. Джокович спечели 109 от всичките 205 точки в мача, а Надал - 96. Сърбинът направи по 40 уинъри и непредизвикани грешки, докато испанецът записа 25 печеливши удари и 36 непредизвикани грешки.

Това е общо 22-а титла за Джокович на сингъл и 7-а в турнирите от серията "Мастърс". Ноле има и 13 загубени финали. Надал пък не успя да подобри собствения си рекорд от 18 титли от серията "Мастърс". Испанецът остава с 43 титли, като вече има 15 загубени финали на сингъл. Това е втора титла за Джокович в турнира след тази през 2007 година. Надал пък за трети път в кариерата си губи на финала на състезанието в Маями.

Това бе 9-и успех срещу Надал за Новак Джокович, но испанецът продължава да има сериозно предимство в преките им двубои с 16 победи.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ СПЕКТАКЪЛА В МАЯМИ ВИЖТЕ ТУК!!!