Малко не достигна на Григор срещу Цонга (ВИДЕО)

Първата ракета на България Григор Димитров изигра силен мач срещу поставения под номер 1 в основната схема Жо-Вилфред Цонга (Франция) в мач от първия кръг на турнира Пекин с награден фонд 2,1 милиона долара. Хасковлията не отстъпваше на съперника си, но грешки на представителя ни в ключовите моменти направиха разликата в сблъсъка. Така Григор отпадна от надпреварата след 6:7 (5), 5:7, а опонентът му ще се изправи в следващата фаза срещу представителя на домакините Дзе Джан.

Още в началото на мача българинът получи две възможности за пробив, но за съжаление не се възползва от тях. Цонга, от своя страна, очевидно имаше затруднения при собствените си подавания в първите минути на мача. С течение на сета обаче 26-годишният французин стабилизира началния си удар и започна да печели на нула сервис геймовете си. Изключителна сигурност при подаванията си демонстрира и българинът, който също рядко даваше точка на опонента си при собствен сервис. Така частта бе решена в тайбрек, който бе не по-малко оспорван и напрегнат. Първо Цонга стигна до минипробив за 4:2 точки, но 20-годишният хасковлия изравни за 4:4. Грешки на българина от форхенд и бекхенд в този важен момент обаче пропиляха шансовете му в тайбрека и така той го загуби сета при 5:7 точки след 53 минути игра.

Втората част не започна никак добре за Григор, който изпусна веднага подаването си и изостана с пробив. Юношеският шампион от ”Уимбълдън” и US Open през 2008 година обаче не бе казал последната си дума в срещата и от 1:3 доведе резултата до 4:3 в своя полза, като върна пробива в шестия гейм. Българинът отново стабилизира сервиса си и така максимално затрудняваше седмия в световната ранглиста Цонга. Българинът сякаш не издържа на напрежението и се пропука в най-неподходящия момент за 5:6. Въпреки че спаси първия брейкпойнт със седмия си ас в мача, при втория Григор изпусна подаването си и отново влезе в ролята на догонващ в двубоя. Цонга нямаше проблеми със следващия си сервис гейм и така затвори сета и мача при 7:5 след час и 48 минути престой на корта.

Хасковлията си гарантира 14 710 долара за участието си в основната схема, но няма да прибави точки за световната ранглиста, в която заема 70-ото място в момента. Това е трети успех за Цонга срещу Григор през този сезон. Французинът спечели с 6:7 (4), 6:4, 6:4, 7:6 (8) на "Уимбълдън" и с 6:4, 6:4 в Ротердам.

Това бе седми двубой за Димитров срещу тенисист от Топ 10 на световната ранглиста. До момента обаче той все още няма победа срещу състезател от елита. Българинът завърши срещата със 7 аса и нито една двойна грешка, докато при Цонга тези показатели бяха съответно 9 и 3.